Arsayı veren eve kavuşacak

Arsayı veren eve kavuşacak

Gayrimenkul sektöründe satışları canlandırmak için yapılan kampanyalara yenileri eklenirken, yeni yıla sürpriz şekilde "mis gibi takas" kampanyası ile başlayan TURYAP, sistemi yaygınlaştırma kararı almıştı. İlgi gören sistemde yeni açılımlar yapılacağı daEv alana otomobil veya aile boyu tatil bedava gibi kampanyalarla satışları canlandırmaya çalışan gayrimenkul sektöründe bazı müteahhit firmalar da zaman zaman "Şimdi otur, 1 yıl sonra ödemeye başla" gibi kampanyalara da imza atıyor. Belli bir miktarı peşin verenler için de geri kalan tutar için 2-3 yıla varan eşit taksit imkanı sağlanıyor.
3 proje başladı, çok talep gelince yaygınlaştı
Türkiye'nin en yaygın emlak firması TURYAP da, üç projede başlattığı gayrimenkul sektöründe takas sistemini, Türkiye genelinde uygulama kararı almıştı. TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, "Başakşehir Misstanbul" ve "Çerkezköy DreamCity" ile "Merter Saklı Vadi Konutları"nda konut edinmek isteyenlere yönelik olarak başlattıkları "Takas Sistemi"ni Türkiye geneline yaygınlaştırma kararı aldıklarını açıklamıştı. "Meydan Okuyoruz" sloganını kullanan TURYAP'ın Başkanı Sarıbay, "Sistem, bu üç projeden konut almaya yönelik olarak başladı ancak, gelen talepler üzerine uygulamayı Türkiye geneline ve tüm bireysel talepleri karşılayacak şekilde yaygınlaştırmaya karar verdik. Bu sistem, eski arabasını peşinat olarak verip yenisi ile takas etmek gibi bir uygulama" diyor.
Takas sistemini Başakşehir Misstanbul projesinde Aralık ayı sonunda, Çerkezköy Dreamcity'de ise Ocak ayı sonunda uygulamaya başlayan firma, uygulamaya yoğun talep gelince sistemin kapsamını genişletmeye karar verdi. Türkiye'nin herhangi bir yerindeki ev, iş yeri, arsa gibi gayrimenkul, başka bir yerdeki gayrimenkul satın almada takas olarak kullanılabilecek. Örneğin Adana'daki arsayı verip bunun karşılığında Bursa'da ev alınabilecek. Veya Bursa'daki arsayı veren, İstanbul'dan ev alma şansını yakalayabilecek. Takasa konu gayrimenkulün değerini TURYAP eksperleri belirliyor.
Teklif edilen rakamı beğenmeyen ne yapıyor
Gayrimenkul sahibinin değeri uygun görmesi ile takas işlemi başlıyor. Değeri uygun görmeyen için takasa konu gayrimenkul satışa konuluyor ve takas bu satıştan sonra gerçekleşiyor. Çerkezköy DreamCity Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Çelik, "TURYAP sektörün önde gelen kurumu. Önemli bir uygulama başlattı" derken, Başakşehir Misstanbul Satış Koordinatörü Rauf Bozok da, "Misstakas adlı sistemi ile satışlarımız arttı" ifadesini kullanıyor. Takas sistemi kapsamında eski evlerini verenler yeni evlerini seçmeye başladı.
Çerkezköy'de bir kimya firmasında mühendis olan Şamil Dinçel, eski evini 50 bin YTL karşılığında verdi, yenisini Çerkezköy DreamCity'den 108 bin 114 YTL'lik evi seçti. Takas işlemi çerçevesinde Şamil Dinçel, geri kalan bedelin de yüzde 20'sini peşin ödedi, kalanın ödemesine 1 yıl sonra başlayacak. Şamil Dinçel'in evi 3 oda 1 salon ölçülerinde ve 137 metrekare büyüklüğündeydi. Evin zemininde halıfleks vardı, mutfak dolapları yıpranmış ve ulaşımı zor bir noktadaydı. Yeni ev ise olimpik yüzme havuzu bile bulunan bir sitede yer alıyor.
TURYAP'ın Çerkezköy'deki takas kampanyasına başvurup, merkezi ısıtma sistemi çalışmayan eski evini 50 bin YTL'ye veren Şamil Dinçel, 108 bin YTL'lik lüks konuta sahip oldu. Ulaşımı güç ve alışveriş merkezine uzak eski evin yerine alınan yeni ev, Çekmeköy'ün ilk modern alışveriş merkezini barındıran sitede.
Çerkezköy gelişiyor, yeni konut projelerine ihtiyaç duyuluyor
ORGANİZE Sanayi Bölgesi'nin kurulmasıyla birlikte bir sanayi şehri hücüyeti kazanan Çerkezköy, İstanbul'a yakın cazibe merkezlerinden biri. İstanbul'a 100, Tekirdağ'a 50 km uzaklıktaki Çerkezköy'de çok sayıda fabrika, sanayi arazi var. 1973'de kurulmaya başlayan Organize Sanayi Bölgesi, 500 civarında fabrika ve yaklaşık 35 bin çalışanla bugüne gelmiş. Arçelik'ten Hema'ya, BSH'dan Eczacıbaşı'na kadar Türkiye'nin büyük oyuncuları da burada rol alıyor. İSO'nun açıkladığı 500 büyük sanayi devi listesinde, Çerkezköy'den 18 firma yer alıyor. KOBİ'lerin en büyükleri olarak nitelendirilen ikinci grup 500 sanayi kuruluşu listesinde de 14 bölge firması yer almayı başarmıştı. Çerkezköy'de yeni sanayi alanları olan Veliköy ve Karaağaç da gelişiyor. Hızla büyüyerek temposu artan Çerkezköy'ün yeni konutları da bu gelişime ayak uydurdu. Yoğun iç göç alan ilçede özellikle yeni üst sınıf konut projelerine ihtiyaç bulunduğu belirtiliyor. İlçede DreamCity, organize sanayi bölgesine yakın olması nedeniyle özellikle İstanbul ve yakın ilçelerden çalışmaya gelen kişilerin tercih ettiği bir site oldu.
Çerkezköy'ün ilk özel güvenlikli sitesine taşınıyor
Çerkezköy'deki bir fabrikada çalışan kimya mühendisi Şamil Dinçel, TURYAP'ın takas kampanyasıyla eski evini yenisiyle değiştirdi. Eski evi 50 bin YTL'ye sayılan Şamil Dinçel, yeni ev için geri kalan 58 bin YTL'nin yüzde 20'sini peşin ödedi. Taksitlere ise 1 yıl sonra başlayacak.
Kalnının ödemesine 1 yıl sonra başlayacak. Çerkezköy'ün ilk özel güvenlikli projesi DreamCity'de olimpik yüzme havuzu, açık otopark, çocuk oyun alanları, koşu, yürüyüş ve bisiklet parkurları, basketbol sahası, tenis kortu, kameriyeler var.
Kaynak: hurriyetemlak.com