Aşçıoğlu'ndan Atina'ya '34 kulesi' dikme planı

Aşçıoğlu'ndan Atina'ya '34 kulesi' dikme planı Aşçıoğlu'ndan Atina'ya '34 kulesi' dikme planı

Aşçıoğlu İnşaat Yunanistan'ın başkenti Atina'ya ''Selenium-34'' kulesi yapmak üzere harekete geçti.


Aşçıoğlu, Atina'da satış için vitrine konulan eski havaalanı arsasını alıp, üzerine Fulya'daki gibi bir residans yapmak istediğini bildirdi. Aşçıoğlu, ilk hesaplarına göre Atina projesinin 1 milyar doları aşabileceğini söyledi.

Atomun 34'üncü elementi

Türk müteahhitlerini dünyada lider olarak gören Yaşar Aşçıoğlu, İstanbul'daki proje için isim arayışları sırasında reklam ajansının önerdikleri arasında kendisine atomun 34'üncü elementi olan Selenium'un çekici geldiğini belirterek, "Bu isim İstanbul'un 34 plaka olmasına da uydu. Bundan sonraki benzeri residans projelerinde aynı adı kullanacağız. Atina'ya da aynı isimle gideceğiz" dedi.

Neden Atina'ya gidiyor

Aşçıoğlu, Türk inşaat sektörünün dünyada ulaştığı başarıya artık bir marka eklemesinin zamanının geldiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: "Yunanistan'la kültürümüz çok uyuyor. Ayrıca Atina, İstanbul'dan uçakla 55 dakika sürüyor. Yurt dışına marka yaratma amacıyla çıkacağımız proje için Atina çok isabetli bir adres olacak."

Hayalinde ABD de var

Aşçıoğlu, hedefleri arasında gökdelenlerin öncüsü ABD olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: "Atina'da arsayı almak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ondan sonra en önemli hedefimiz ABD'de bir proje gerçekleştirmek. Aşçıoğlu İnşaat'ın bir gün bu hayalimi gerçekleştireceğine inanıyorum. Ben yapamazsam da bir gün oğlum gider ABD'de projemizi hayata geçirir. Donald Trump başarmış, biz niye başarmayalım."

Kriz çığırtkanlığı yapmayalım, Türkler yemez yine de ev alır

Aşçıoğlu İnşaat'ın patronu Yaşar Aşçıoğlu, ABD'den dünyaya yayılan dalganın, içerde gerilen siyasi havanın "kriz" seslerini yükselttiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Bu ortamda ayrıca kriz çığırtkanlığı yapmak doğru olmaz. Ben Türkiye'nin kriz yaşayacağını düşünmüyorum. Ayrıca Türk insanı yemez içmez, yine de evini almaya çaba gösterir. Bir de İstanbul'daki konutların yüzde 95'inin deprem riski nedeniyle yenilenmesi gerektiğini unutmayalım."

Trump'ı ben de düşündüm

Yaşar Aşçıoğlu, Doğan Grubu ile Taşyapı'nın Şişli'deki ortak projesine New York'taki Trump Towers'la marka yaratan Donald Trump'ı çekmekle iyi iş yaptıklarını belirterek, "Trump'la birlikte iş yapmayı ben de düşünmüştüm. Doğan ve Taşyapı'ya bu işbirliği hayırlı olsun" dedi.

Rahmi Koç bizim önemli markamız

Yaşar Aşçıoğlu, İstanbul Fulya'daki Selenium Residance'daki önemli müşterilerinden Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'un kendileri için "marka" sayıldığını söyledi. Aşçıoğlu, Rahmi Koç'un proje tamamlandığında Selenium'da oturmayı planladığını vurguladı. Aşçıoğlu, projenin yüzde 60'ını sattıklarını kaydetti.

İran'ın 300 milyar doları var, bırakın ev almaya gelsin

Yaşar Aşçıoğlu, İran'ın 300 milyar dolarla ülke dışına yatırım yapacak potansiyeli olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "İran'dan gelip bizimle bağlantı kuranlar oldu. İstanbul'dan, Türkiye'den gayrımenkul almak istiyorlar. Durumu Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak'a açtım. Mütekabiliyet (karşılıklılık) sorunu olduğunu belirtti. Yani, Türkler İran'da gayrımenkul alamadığı için Türkiye de İranlı'ya izin vermiyor. Biz yine de izin verelim diye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da durumu ilettik, çözüm bulamadık."

Hürriyet