Çukurova Balkon

ASMMMO'dan vergi affı uyarısı!

ASMMMO'dan vergi affı uyarısı! ASMMMO'dan vergi affı uyarısı!

Vergi affının alışkanlık yaptığına dikkat çeken ASMMMO Başkanı Mehmet Okkalı, Maliye Bakanlığı’na, “Vergisini düzenli ödeyen yüzde 5 daha az ödeme yapmalı” önerisinde bulundu. İşte ayrıntılar...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı, sürekli af çıktığı için mükelleflerin vergi ödememeyi alışkanlık haline getirdiğini söyledi. Vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi gerektiğini belirten Okkalı, “Sosyal güvenlikte primini peşin ödeyenlere yüzde 5 indirim sağlanıyor. Benzer bir uygulamada vergide yapılmalıdır. Vergisini düzenli ödeyen yüzde 5 daha az ödeme yapmalı. Ayrıca bu mükelleflere yeşil pasaport verilmelidir” dedi. 


Okkalı, piyasada yeni bir vergi affına yönelik beklentinin yüksek olduğunu belirterek, matrah artırımın kapsama alınmasına sıcak bakmadıklarını söyledi. Vergi borcunun yapılandırılmasına yönelik yeni bir düzenleme olması halinde düzenli ödeme yapanların ödüllendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Okkalı, öneriyle ilgili Bakan Şimşek’le görüştüklerini söyledi. “Her 3 yılda bir Türkiye’de af ya da vergi yapılandırması çıkıyor. İnsanlar bunu görünce alışkanlık haline getiriyor” diyen Okkalı, vergide peşin ödeme indiriminin de olması gerektiğinin altını çizdi. Af çıkınca kaliteli defter tutmanın hiçbir anlamı kalmadığını dile getiren Okkalı, sözlerini şöyle sürdürdü:


KOTA ÖNERİSİ GELDİ

Sektörde faaliyet gösterenlerin sayısı vergi mükellefindeki artıştan daha fazla. Puanlama sisteminin olduğu kota uygulamasına gidilmesi gerekir. Bunun için Maliye ile TÜRMOB’un ortak çalışması gerekiyor. Noterlerdekine benzer bir sistem muhasebecilerde de uygulanabilir. Her yıl mükellef oranındaki artış oranına göre mesleğe giriş olması gerekiyor. Ciro ve personel sayısına göre bir kota belirlenmeli. Her muhasebecinin bakabileceği defter sayısı da sınırlanmalı. 300 tane işletmenin defterini tutanlar var.


DÜŞÜK FİYATLI DEFTER

Sektörde muhasebeci sayısının fazla olması haksız rekabeti de beraberinde getiriyor. Sektörde asgari ücret tarifesi olmasına rağmen düşük fiyatla defter tutuluyor. Sektörde faaliyet gösterenlerin en büyük sorunlarından birisi tahsilat sorunudur. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yapacağı bir düzenlemeyle ödemenin sözleşme imzalanırken yapılması gerekir. Her mükellef bir yılda 50’ye yakın beyanname veriyor. KDV, Damga Vergisi ve muhtasar birleştirilerek bu rakam yarı yarıya düşürülebilir. Bunun için Maliye Bakanlığı, TÜİK ile anlaşarak tüm bilgileri alabilmelidir.


BİZİ SUÇLUYORLAR

Sanatçı, işadamı gibi ünlü isimler düşük vergi ödediklerinin kamuoyuna yansımasıyla gelen tepkilerin ardından muhasebeci ve mali müşavirleri suçlama yoluna gidiyorlar. Mali müşavire suç atıyorlar. Sanatçının veya bir başka meslekte çalışanın gelirini biz bilemeyiz. Bize çok kazanıyorum derse biz de ona göre vergilendiririz.”


Hürriyet