Ataköy ihalesi yine iptal

Ataköy ihalesi yine iptal Ataköy ihalesi yine iptal

TOKİ, 140 dönümlük arazi için açtığı ikinci ihaleyi de iptal etti.TOKİ, Ataköy'de üzerinde Marina, Galleria, Regatta, 5 ve 4 yıldızlı 2 otel olan 140 dönümlük arazi için açtığı ikinci ihaleyi de iptal etti. Gerekçe yine "adrese teslim" iddiaları. Buna karşılık Göztepe-Koşuyolu'nda DMO'ya ait 300 dönümlük arazi yanındaki parsellerle birleştirilerek satışa hazırlanıyor. Sözkonusu arsa satışının İstanbul'da bugüne kadarki en büyük son satış olacağı tahmin ediliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Dünya Göz Hastanesi, Galleria Alışveriş Merkezinin de yer aldığı bölgede bulunan Ataköy sahil şeridindeki arsanın satışı için açtığı ve 4 Eylül'de yapılacak ihaleyi yine iptal etti.  Geçen yıl Mart ayında düzenlenen ilk ihalede, basında yer alan "adrese teslim ihale" yönündeki haberler üzerine, Başbakan'ın talimatı ile iptal edilirken, bu kez de aynı gerekçe ile  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar ihaleyi iptal etme kararı aldı.

TOKİ Başkanı Bayraktar, "Adrese teslim ihale yapıyormuşuz gibi gösteriliyor. Kamuoyunun vicdanını ikna edemezsek gerekirse arsayı satmayız" dedi. Bayraktar, "arsanın değeri 1 milyar YTL gibi" rakam ifade edenlerin, hem ihaleye girmediğini, hem de bu sözlerle kamuoyunda şaibe yaratmak istediğini söyledi.

Bu tür spekülasyonlar nedeniyle TOKİ'nin zan altında bırakılmak istendiğini kaydeden Bayraktar, kamuoyu vicdanını rahatlatmak, kurumu yıpratmamak için, bir çok teklif gelmesine karşın ihaleyi iptal etme kararı aldığını açıkladı. İhaleye katılmak için şimdiye kadar 2'si yabancı 12 firmanın şartname aldığını bildiren Bayraktar, aslında arsanın bu haliyle satılmasında kanunen bir engel bulunmadığını vurguladı.

Yap-İşlet-Devret modeli ile 2038 yılına kadar kirada bulunan, TOKİ mülkiyetindeki toplam 297 bin 567,50 metre kare yüz ölçümlü taşınmazın 139 bin 251 metrekarelik bölümünün satışı için, 4 Eylül günü saat 14.00'de açık artırma yöntemiyle ihale yapılacaktı.

Esas kapışma karşıda

Emlak uzmanları, Ataköy ihalesinin iptalinin kendilerini şaşırtmadığını, İstanbul'da en büyük arsa satışının yakında Anadolu Yakası'nda Göztepe'de bulunan DMO arazisinde yaşanacağını belirtiyor. TOKİ ve Özelleştirme İdaresi'nin sözkonusu arsayı ve yan parselleri satışa hazırlamak için son rötuşları yaptığını kaydeden emlak uzmanları "Burası İstanbul'da 300 dönüm ile en büyük satış olacak. Diğer boş araziler de birleştirilebilirse ortaya 500 dönümlük bir arsa satışı çıkar" diyor.

80 dönümle başladı, 300 dönüme çıktı

- Öncelikle DMO'nun 80 dönüm üzerine kurulu bölge müdürlüğü ve ona bağlı basım müessesesinin satışı planlanmıştı. Ardından sözkonusu arsaya yandaki Karayolları'na ait arazi de eklendi ve ortaya 300 dönümlük bir arsa çıktı. Bölgede bir adet trafik muayene istasyonu ve Belediye'ye ait boş atıl araziler bulunuyor. Şayet bu araziler de projeye dahil edilirse ortaya 500 dönümlük bir büyüklük çıkacak. Sözkonusu arazi E-5 bağlantı noktasının hemen dibinde.  Marmaray  projesi de arsanın değerini artırıyor. TURYAP Endüstriyel Emlak ve Arsa Departmanı sorumlusu Hakan İsmetoğulları, arazinin İstanbul'daki en büyük araziler arasında kaldığını söyledi. İsmetoğulları, "Burası güzergah bakımından önemli bir noktada. E-5 üzerinde ve köprü bağlantısı olması da cazip hale getiriyor. Metrekaresi 3 bin dolardan daha aşağıya olmaz. 300 dönümde en az 1 milyar dolarlık satış gerçekleşir. İstanbul'un bundan başka merkezde bu kadar büyük arsası yok" dedi.

Vatan