Ataşehir'de imar problemi ortadan kalkacak!

Ataşehir'de imar problemi ortadan kalkacak! Ataşehir'de imar problemi ortadan kalkacak!

Sancaktepe Belediye Başkanı, AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem, “Sancaktepe’de yaptığımız hizmetler, bizim referansımız. Ataşehir’de de imar problemi ortadan kalkacak, vatandaşlar depreme dayanıklı evlerine kavuşacak.” diye açıklama yaptı. 2019 Yerel Seçimler için AK Parti’den Ataşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, 31 Mart günü seçildiği takdirde ilçede gerçekleştireceği projeleri Milliyet Gazetesi'nden Eren Aka'ya anlattı. 

Ataşehir’de yapılacak çok hizmet olduğunu ifde eden Erdem, şunları söyledi: “İlçede toplumsal bir bütünlük oluşmamış, trafik yükü kalbinde hançer gibi duruyor. Yapacağımız ‘millet bahçesiyle’ Ataşehir yeşile doyacak, gençlerimiz kültür sanat ve sporla buluşacak. Depreme dayanıklı binalarla, vatandaşlar evlerinde güvenle oturacak” dedi.

1- 31 Mart Yerel Seçimleri’ne sayılı günler kaldı. Ataşehir’de iddialı mısınız? Seçilirseniz, neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Biz zoru severiz. Sancaktepe’ye zorlukları aşarak geldik. 10 yıl önce gittiğimizde çok zor bir yerdi. Seçimi kazanmak da çok kolay değildi. Seçim sonrasında hizmet üretmek anlamında başta imar mülkiyet problemleriyle zor bir ilçeydi ama 10 yılda şehir standartları çok yükselmiş bir ilçeyi halkımıza armağan etmiş olduk. Ataşehir’de kazanacağımızı düşünüyorum çünkü Ataşehir halkı değişime karar vermiş. Sokakta karşılaştığımız tüm vatandaşlarımız, komşularımız Ataşehir’de 10 yıl içerisinde vaat edilenin yüzde 5’inin bile gerçekleştirilmediğini söylüyor.

‘Söz var icraat yok’

Mülkiyet problemleri çözülmeden, şehirleşmenin gerçekleşme şansı zaten yok. Şu anda Ataşehir’in 2.5 mahallesi maalesef köy gibi kalmış. Çok ihtiyaçlı bir bölge. Kültürel mekanlar, sportif tesis ve altyapıya ait kamusal alanda hiçbir çalışma yok. Sokaktaki gençleri, kadınları sosyal hayatın içerisine çekip kültürel buluşmada var edecek mekânsal üretimlerin öncelikle gerçekleşmesi gerekiyor. Eğitime, kültüre, sanata ve spora alt yapı oluşturulması lazım. Belki bunlar seneler alacak ama 10 yılda Sancaktepe’de yaptıklarımız bu anlamda bizim referansımız.

Ataşehir’de özellikle sosyal belediyecilik anlamında çok eksik var. Biz Sancaktepe’de çocuklara dokunduk gençlere dokunduk. Bilgi evleri, gençlik merkezleri, gençler için mesleki eğitim kursları, kadınlarımız için meslek sanat kursları kurduk. Toplumsal bir güç oluşumunda kadınları da aktör haline getirmek gerektiğine inandık. Eğitim ve kültürel seviyenin zenginleşmesi amaçlı farklı içerikli programlar organize ettik. Yaşlılara özel çalışma, engelli vatandaşlarıma ayrı gençlerimize ayrı programlar yaptık. 7’den 70’e topluma hizmet getirdik.

‘Trafik yükü son bulacak’

2- Zaten mevcut ve tanınan bir belediye başkanısınız? Ataşehir halkı sizi nasıl karşıladı?

Ataşehirli komşularım, Sancaktepe’de yaptığımız hizmetleri gördükten sonra Ataşehir’e aday olmamdan o kadar mutlu ki, başkan olunca alacakları hizmetlerin ne kadar fark edeceğini şimdiden konuşmaya başlamışlar. Bu benim için gurur verici bir şey. Başkan seçilir seçilmez bir an önce söz verdiğim tüm projeleri hayata geçireceğim. En başta imar mülkiyet problemleri var ve acil çözülmesi lazım. Kamuya ait hazinenin mülkü olan Erenköy gümrüğü ve İETT garajının olduğu alan 300 dönüm bir araziye sahip. 30 yıldır bir trafik yükü var. Şimdi Ataşehir’in kalbinde hançer gibi duruyor. Buranın taşınması gerektiğini gerekli makamlara söyledik. Sayın Cumhurbaşkanımız en son Ataşehir mitinginde resmen ilan etti. 300 bin metrekare olan bu alan millet bahçesi olarak yeşil alan olacak. Fatih Sultan Mehmet Hastanesi yanında 180 bin metrekare PTT’nin kullandığı çok eski, hangar binalarla örülü bir alan vardı. Orası da Sağlık Bakanlığına devredilmek üzere hazine çalışmasını yürütüyor. 1200 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi Ataşehir’e kazandırılacak. Öte yandan, Ataşehir’e bir finans müzesi kuracağız. Ataşehir finansın merkezi diye bir kimlik oluşturulması gerekiyor. Burada finans müzesi de gerçek anlamda bir belge niteliğinde olacak bir kimlik oluşturacak.

3- Ataşehir bilindiği üzere sitelerle çevrili bir bölge. İlçede özel spor salonlarına parası yetmeyen vatandaşlar için bir projeniz olacak mı?

Spora çok önem veriyorum çünkü ülkemizde gençlerin en büyük karşı karşıya kaldığı şey uyuşturucu. Gençlerimizi bu kötü alışkanlıklardan uzak tutacak en iyi meşgalenin spor olduğuna inanıyorum. Sancaktepe’ye üç tane yüzme havuzu, dört olimpik spor salonu yaptık. Sporcu performans laboratuvarı bile koyduk. Ataşehir’de kamuya ait bir yüzme havuzu yok, özel idarenin bir havuzu var 20 yıllık, onun ötesinde salon sporları için hiçbir mekan yok. Esatpaşa ve İçerenköy mahallemiz için iki önemli projemiz var yakında ihaleye çıkarılacak. 1 Nisan’dan sonra 17 mahallede mutlaka halı saha, basket sahaları vb. spor alanları olacak.

4- Eğer seçilirseniz, 1 Nisan itibarıyla Ataşehir’de önceliğiniz ne olacak?

1 Nisan’da göreve geldiğimde ilk müdahalem mülkiyet ve imar problemi olan Çamlıca, Mevlana, Mimar Sinan ile birlikte 15 mahallemizin sorununu ortadan kaldırmak olacak. Vatandaşlarımız 45-50-55 yıllık depreme karşı dayanıksız savunmasız binalarda oturuyor. İlk yapılması gereken çalışma çevreci bir imar planını Ataşehir’in tüm mahallelerinde sağlamak. İmar planlarını çıkarırken de sosyal, kültürel, sanatsal, spor ve okul alanlarını da düzenli bir şekilde planlayacağız.

5- Ataşehir için vizyon projeniz nedir?

Şehirler meydansız olmaz. Birçok gelişmiş dünya ülkelerinde, şehirler meydanlarıyla anılıyor. Osmanlı’da da bütün yollar merkeze çıkardı. Ataşehir’de çocukların yürüyüp koşabileceği bir yeşil alan yok. Kadıköy Hali’nin kaldırılıp yerine büyük bir şehir meydanı kurulması ideal projelerimden birisi. Erenköy Gümrüğü ve İETT Garajı’nı kaldırıp tamamının yeşille süslenmesi, millet kütüphaneleri, yürüyüş yolları ve bisiklet yollarının var olması en büyük hayalim.

‘Ataşehir yeşile doyacak’

6- Sancaktepe ile Ataşehir’i karşılaştırdığınızda ne gibi eksikler görüyorsunuz?

Ataşehir’in henüz bir hükümet konağı yok, merkezi yok, yeşil alan eksiklikleri var. Sosyal ve kültürel mekanlar eksik. Bunların hepsi Sancaktepe’de var. Komşularımız iki ilçeyi kıyaslamaya başladı bile. Projelerimizi biz Sayın Cumhurbaşkanımıza aktardık. Sayın Cumhurbaşkanımız da Sancaktepe’ye geldiğinde projelerimizi resmen ilan etti. Kozyatağı’nda Kadıköy Hali vardı bilirsiniz. Trafik açısından da görüntü açısından da ilçenin kalbinde oldukça ağır bir yüktü. Yapacağımız yer altı otoparkının üst kısmında 55 bin metrekare bir şehir meydanı olacak. 30 bin metrekare yeşil alanla birlikte içerinde de bir hükümet konağı olacak. Böylelikle Ataşehir’de halin olduğu yer yemyeşil bir meydanla buluşmuş olacak. Şuanda Tuzla’ya yeni hal binası yapımına başlandı, kısa sürede hal oraya taşınacak.

Eşsiz boğaz manzarası

7- Planlarınız arasında bir teleferik projeniz var. Seyir terası niteliğindeki projenizden biraz bahseder misiniz?

Kayışdağı gibi bir nimet var. İstanbul’da Aydos Tepesi’nden sonra ikinci yüksekliğe sahip Kayışdağı’na, Yeditepe Üniversitesi’nin kapısının önünden bir teleferik ile 4-5 tane ayak koyarsanız, Kayışdağı Tepeye ulaşabiliyorsunuz. Tepe tam bir seyir terası niteliğinde. 360 derece panoramik Marmara Denizi’ni görüyorsunuz. Hava açıkken Silivri’den Sarıyer’e kadar olan eşsiz Boğaz manzarasını izleyebilirsiniz. Hatta dikkatli baktığınızda Uludağ’a kadar görme imkanınız var. Bu mükemmel seyir terasını projelendirip teleferik hattını da Büyükşehir Belediyemizle birlikte yatırım programına dahil ettirmeyi planlıyoruz.


Ataşehir'deki riskli İmar İskan Blokları yıkılıyor!

Erenköy’deki gümrük alanı millet bahçesi oluyor!