Ataşehir’in 46 yıllık sebze-meyve hali, Tuzla yolcusu!

Ataşehir’in 46 yıllık sebze-meyve hali, Tuzla yolcusu!Ataşehir’in 46 yıllık sebze-meyve hali, Tuzla yolcusu. Tuzla Aydınlı’da 450 bin metrekarelik alana kurulacak yeni hal 2018 yılı sonunda hizmete alınacak.ATAŞEHİR’de 46 yıl önce kurulan, uzun süredir trafiği olumsuz yönde etkileyen sebze ve meyve hali, Tuzla’ya taşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)tarafından Aydınlı’da 450 bin metrekarelik araziye kuralacak hal, çağdaş, modern, çevre dostu ve dünyaya örnek olacak bir proje olarak tasarlandı. 90 bin metrekarelik alanda hizmet veren mevcut hal sosyal alanların eksik olmasının yanı sıra, ürün getiren kamyonların TIR’lara dönüşmesi, paketleme, kasa yıkama gibi tesislerin eksikliği gibi nedenlerle yetersiz kalıyor.


2018’DE HİZMETE GİRECEK

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın “Dünyaya örnek olacak bir hal projesi” dediği kompleksin projesi 1 ay içinde ihaleye çıkacak, şubat ayı ortasında temeli atılacak. 2018 sonuna kadar hizmete alınması planlalan yeni hal, İstanbul’un yanı sıra, Adapazarı, Gebze ve Kocaeli’ni de kapsayacak şekilde, bölge hali olarak da kullanılabilecek.


450 bin metrekare büyüklüğündeki araziye kuracak olan Aydınlı Meyve Sebze Hali’nin toplam inşaat alanı 205 bin 630 metrekare olacak. Bu alanda 240 adet dükkan, satış birimleri, giriş kontrol noktaları, gıda kontrol binası, kasa yıkama tesisi, paketleme tesisi, atık depolama alanları, idari bina, otoparklar, itfaiye istasyonu, temizlik birimi, otel, cami, kafeler, büfeler, restoran, sağlık ocağı, eczane, PTT ve banka şubeleri yer alacak.


2 BİN 742 ARAÇLIK OTOPARK

Özellikle hal içerisinde trafik sorunu oluşmaması amacıyla, ürün giriş ve çıkış noktaları farklı güzergahları kullanacak. Ayrıca otopark sorunu oluşmaması için de toplam 2 bin 742 araçlık, açık ve kapalı otopark alanları yer alacak. Tesis içerisinde bin 133 araçlık binek araç, 408 araçlık kamyonet ve bin 201 araçlık TIR ve kamyon otoparkları oluşturulacak.


Proje kapsamında 80 yatak kapasiteli otel, cami, 2 adet kafeterya, 16 adet büfe, 1 adet restoran, PTT şubesi, 5 adet banka şubesi, 3 bin 700 metrekarelik park alanı yer alacak.


Hürriyet