Ataşehir'in ilk sahibi Ilıcak çıktı

Ataşehir'in ilk sahibi Ilıcak çıktı

Merkez Bankası'nın ve üç kamu bankasının İstanbul'a taşınmasına ilişkin Finanskent Projesi ile gündeme gelen, Ataşehir'deki arazinin, ilginç bir hikayesi olduğu ortaya çıktı.
Finanskent kurulması planlanan arazinin ilk sahibinin ise, Tercüman'ın eski sahibi Kemal Ilıcak olduğu belirlendi. Alınan bilgiye göre Yapı Kredi Bankası, söz konusu araziyi Kemal Ilıcak'tan borçları karşılığında 1984 yılında aldı. Böylece arsa, Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'e geçmiş oldu.


DEVLETE CİVANGATE İLE GEÇTİ


ARAZİ ilk olarak 1985 yılında konut yapması için Edes-Üstay ortaklığına devredildi. Bu tarihten itibaren arazinin kontrolü, adı Civangate skandalına karışan Selim Edes'e geçmiş oldu. Edes-Üstay Ortaklığı, yapılacak olan konutlarda finansman desteği sağlamak amacıyla, Anadolubank ile ortaklık yaptılar. Anadolu Bankası da 8 Ocak 1988 tarihinde Emlakbank ile birleşince araziler bu kez, Emlakbank'ın kontrolüne geçti. Ardından arazi Emlakbank'ın tasfiyesi ile birlikte Ziraat Bankası'na geçti. Ziraat ile  TOKİ  arasında yapılan protokol çerçevesinde, Emlakbank'tan kalan arsaların bir kısmı da TOKİ'ye bırakıldı.


HÜSEYİN ÖZAY