Atatürk Havalimanı'nda pist uzayacak

Atatürk Havalimanı'nda pist uzayacakAtatürk Havalimanı'nda 2 bin 300 metrelik boyu kısa geldiği için sık sık çıkmalara neden olan pistin, başından ve sonundan 150 metre uzatılması öngörülüyor.


Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, önerilerinin en geç 2010'a yapılması gereken bu işlem için, önce bu pistin yedeğinin yapılması gerektiğini kaydetti.

İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda kısa olması nedeniyle sık sık pisten çıkmalar yaşanmasına neden olan 06/24 pistin uzatılması gündeme geldi. Baştan ve sondan 150'şer metre uzatılarak 2600 metreye çıkarılması düşünülen pistin, önce bir yedeği yapılacak. Bu çalışmaya ilişkin planlarını anlatan Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, en geç 2010'a kadar bu işlemlerin gerçekleştirilmesini öngördüklerini açıtladı.

Çatlakları kapatmak 1 ay

İstanbul Havalimanı'ndaki 06/24 pistinde sıklıkla çatlaklar oluştuğunu anlatan Arıduru, şöyle konuştu: "Bu pistin boyu 2300 metre olduğu için sık sık pistten çıkmalar yaşıyoruz. Başından ve sonundan 150'şer metre uzatarak pisti 2 bin 600 metreye çıkarmayı planlıyoruz. Pistin tadilatını ve uzatmasını beraber yapacağız ama öncesinde trafiğe herhangi bir kota koymak istemiyoruz. Pistin yanında askerlerin koruganlarının olduğu bir yer var. 06/24 pistinin yanına, 08/36'da olduğu gibi acil durumlara yönelik bir pist yapmayı planlıyoruz. Önce yedeğini yapıp daha sonra 06/24'ü bakıma almak gibi bir düşüncemiz var. 06/24 pistinin üzerindeki çatlakları kapatalım dediğimizde, bu bile 1 ay süre alıyor. Buna şu anda İstanbul trafiğinin tahammülü yok. Bizim önerimiz en geç 2010'A kadar 06/24 pistinin yanına yedek pistin yapılması ve 06/24 pistinin rehabilite edilerek uçuşlara açık tutulması."

1 saatta 40 uçak

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki slotun (1 saatte iniş ya da kalkış yapan uçak sayısı) 40 olduğunu anlatan Arıduru, 06/24 pistinin, yedek pist yapılmadan onarıma alınması durumunda slot kapasitesinin 20'ye düşeceğine dikkat çekti. Arıduru, Atatürk Havalimanı'nın 20 slot ile ayakta durmasının mümkün olmadığını belirtti ve "06/24 pistinin 2 bin 600 metreye uzatılması ve yanına yedek pistin yapılmasıyla İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki slot kapasitemizi de 50'ye yükseltmeyi planlıyoruz" dedi.

Havalimanı genişleyecek

İstanbul Atatürk Hava Limanı yanından geçen yolu Ayamama deresinin kenarına çekileceğini, Maliye Bakanlığı'nın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) tahsis ettiği 862 bin metrekarelik alanın Atatürk Havalimanı'na katılacağını söyledi. Havalimanının eklenecek bu yeni alan ile rahatlanacağını anlatan Arıduru, "Böylece, 3'üncü havalimanı yapmak için son derece fizibil bir alan bulmak ve iyi bir yatırım yapmak konusunda zaman kazanmış olacağız" dedi. Arıduru, bu arada İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanın aynı anda 3 uçağın iniş, 3 uçağın kalkış yapabilecek kapasitede olmasının düşünüldüğünü açıkladı.

Havaalanı olmayan illere küçük pist planı

TÜRKİYE'de 7 merkezden 41 noktaya iç hat uçuşu yapıldığını, 2002'de 8.5 milyon olan iç hat yolcu sayısının 2007'de 32.5 milyona çıktığını hatırlatan Ali Arıduru, havaalanı olmayan illere, küçük gövdeli uçakların kalkıp inebileceği bir pist yapmayı planladıklarını açıkladı.

Sivil Havacılık da İstanbul'a taşınacak

Merkez Bankası ve diğer kamu bankalarının İstanbul'a taşınmasının gündemde olduğu bir dönemde, bir kamu kuruluşunun daha benzer bir hazırlık içinde olduğu öğrenildi. Genel Müdür Ali Arıduru, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) 2010'a kadar İstanbul'a taşınacağını belirtirken, bunun gerekçesini de, Türkiye'de gerçekleşen hava trafiğinin yüzde 50'sinin ve bütün havayolu şirketlerinin genel merkezlerinin İstanbul'da oluşuyla açıkladı. 

Hürriyet