Atatürk Havalimanı'nı AKOM taşıyacak!

Atatürk Havalimanı'nı AKOM taşıyacak!

İnşaatı devam eden 3. havalimanı merakla bekleniyor. Aktif olarak hizmet vermeye devam eden Atatürk Havalimanı, 3. havalimanına taşınacak. Taşınma sürecini AKOM yönetecek...


Türkiye ulaşımda yatırım yapmaya devam ediyor. Son zamanlardaki en büyük ve önemli yatırımlarından biri olan 3. havalimanınında inşaat çalışmaları son sürat devam ediyor. Henüz ismi konulmayan havalimanı, 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak. 


Operasyon start

3. havalimanının açılması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na (UDHB) bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) çalışma yürütüyor. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; yapılacak çalışmanın en önemli ayaklarından birisi ise Atatürk Havalimanı’nın 3. havalimanına taşınması.


Taşınma konusunda Bakanlık, İstanbul Valiliği ile ortak çalışma başlattı. Atatürk Havalimanı'ndaki uçaklar, havayolları işletmeleri, havalimanlarında yolculara hizmet veren tüm paydaşlar 3. havalimanına taşınacak. 


Bazı firmalar yeni havalimanında bulunmayacak

Atatürk Havalimanı'ndaki bilişim sistemlerinin taşınmasının yanı sıra özellikle yer hizmetlerinin gerçekleşmesinde kullanılan otobüsler, forkliftler, paletli araçlar, kargo taşıyan araç grupları gibi binlerce ekipman, mal sahibi firmalarca 3. havalimanına taşınacak. Faaliyet yürütecek bazı firmaların yeni ekipmanlarla hizmete başlayacağı, bazı firmaların ise eldeki ekipmanla yola devam etmesi planlanıyor.


Görev AKOM'un

İstanbul Valiliği'nin harekete geçiren Atatürk Havalimanı'nın taşınması için yapılacak iş ve işlemler için çalışma grubu oluşturuldu. İstanbul Vali Yardımcısı’nın başkanlığında oluşturulan çalışma grubu, taşınma için Eylül ayından bu yana çalışıyor. 3. havalimanının hizmete girmesiyle birlikte ilk günden itibaren işlerin aksamaması için hummalı bir süreç yürütülüyor.


İstanbul Valiliği, havalimanının taşınmasında ana gücü İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’ne (AKOM) verdi. Atatürk Havalimanı'ndan 3. havalimanına geçiş yapacak tüm paydaşlar hazırlıklarına süreci yöneten AKOM’un koordinesinde şimdiden başladı. Bu hazırlıkların son günü 20 Ekim 2018 olarak planlandı. Taşınma harekatının büyük bölümünün bir gecede tamamlanması öngörülüyor.


Taşınma sürecini Dünya Sivil Havacılık Otoritesi (IATA) yakından izliyor. Taşınma süreci 28 Ekim’i 29 Ekim’e bağlayan gece gerçekleşecek. Taşınma sırasında Basın Ekspres Yolu kullanılacak. Yol üzerinde 8 kilometrelik konvoylar oluşturulacak. Basın Ekspres Yolu dönüşümlü biçimde araç trafiğine kapatılacak. Taşınmada oluşacak konvoylar Kuzey Otoyolu’nu takip ederek yeni havalimanına ulaşacak.


Atatürk Havalimanı'ndaki son uçuş 28 Ekim'de

Atatürk Havalimanı'ndaki son ticari uçuş 2018 yılının 28 Ekim günü yapılacak. 3. havalimanından ilk ticari uçuş ise 2018 yılının 29 Ekim günü yapılacak. 

 

Hava Kent projesinde 1.000 TL taksitle konut fırsatı!

 

İstanbul 3. havalimanı belgesel oluyor!