Atatürk Kültür Merkezi yenilenemiyor!

Atatürk Kültür Merkezi yenilenemiyor!

2010 için çıkarılan yasada iki proje özellikle belirtiliyordu: AKM’nin yenilenmesi ve Rami’de İstanbul Kütüphanesi yapılması. Bunun için gerekli bütçe Kültür Başkenti Ajansı’na ve

Ne var ki AKM’nin yenilenmesiyle ilgili hazırlanan proje mahkeme kararıyla durduruldu. Ajans yönetimi de ‘yeterince zaman kalmadığı’ gerekçesiyle konuyla ilgilenmeyi bıraktı, AKM de böylece kaldı. İstanbul Kütüphanesi ise sadece bir iyi fikir olarak yasada kaldı, konuyla ilgili hiçbir şey yapılamadı.

Yedi yönetici istifa etti biri görevden alındı

İstanbul 2010 sık sık tartışmalar ve istifalarla gündem oldu. Uzunca süre işin liderliğini üstlenen Nuri Çolakoğlu, Yürütme Kurulu üyeleri İskender Pala ve Gürhan Ertür’le birlikte Mart 2009’da istifa etti. “Olumsuzlukları gidermek için gayret göstermemize rağmen birtakım engellere takıldık; şimdi kenara çekiliyoruz” dediler. Haziran ayında Sahne ve Gösteri Sanatları Direktörü Dikmen Gürün, kasım ayında ise önce açılış etkinliklerini düzenlemekle sorumlu Büyük Etkinlikler Koordinatörü Serhan Ada, ardından Yönetim Kurulu üyeleri Faruk Pekin ve Halim Bulutoğlu benzer gerekçelerle İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan istifa ettiler. Bu arada Genel Sekreter Eyüp Özgüç görevden alındı, yerine Yılmaz Kurt atandı.

Bütçe 500 milyon lira

Bütçesi Maliye Bakanlığı’ndan geldi. İl Özel İdaresi, İstanbul Sanayi ve Ticaret odaları, Büyükşehir Belediyesi de küçük katkılarda bulundu. Benzinden özel vergi alınması bir şehir efsanesi olarak kaldı. Ajansın internet sitesinde ilan edilen rakamlara göre 2008 yılı bütçesi 78 milyon. 2009 bütçesi 260 milyon, 2010 yılı ise 161 milyon. Toplam bütçe küsuratıyla şöyle: 499 milyon 534 bin 408 TL.
Radikal