ATO, TOKİ'ye haksız rekabet davası açıyor

ATO, TOKİ'ye haksız rekabet davası açıyor ATO, TOKİ'ye haksız rekabet davası açıyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ekonominin lokomotifi olan orta ölçekli yap-sat müteahhitlerinin TOKİ'nin haksız rekabeti nedeniyle krizin eşiğine geldiğini kaydetti. Aygün, ATO'nun TOKİ'nin haksız rekabetine karşı dava açma kararı aldığınAygün, haksız rekabet nedeniyle birçok firmanın battığını veya çareyi yurtdışına kaçmakta bulduğunu belirtti. Çok sayıda inşaat şirketinin borç batağına düştüğünü vurgulayan Aygün, "TOKİ'nin haksız rekabeti nedeniyle tefecilerin ve çetelerin tuzağına düştük. Bu bir imdat çığlığıdır. Sesimizi duyan yok mu?" dedi.
Aygün, TOKİ'nin belediyelere vergi harcı ve benzeri ödemeler yapmadığını, yapı denetim bedeli ödemediğini, müteahhitler yüzde 50 ile arsa alırken TOKİ'nin en değerli yerleşim yerlerinde yüzde 20-30 ile veya çok uzun vadeli arsa aldığını, 20 yıl vadeli kredi kullanabildiğini savundu. Aygün, "TOKİ sırtını devlete dayamış, müteahhitlik sektörünü hallaç pamuğu gibi atıyor. Devlet eliyle müteahhitlik sektörü çökertiliyor" dedi.
Müteahhitlere sahip çıkılmasını isteyen Aygün, "TOKİ'ye verilen imkanlar verilirse, orta ölçekli müteahhitlerin TOKİ'den yüzde 10 daha ucuza konut yapacaklarını taahhüt ediyoruz" dedi.


(Milliyet)