05 / 02 / 2023

Avcılar'da 275 bin YTL'ye denize yakın villa

Avcılar'da 275 bin YTL'ye denize yakın villa

Avcılar'da 3 bin 700 metrekare alan üzerinde, deniz manzaralı 14 adet villadan oluşan Şelale Evleri projesinde yüksekliği 16 metreyi bulan iki yapay şelale yer alıyor.Bu butik projeyi gerçekleştiren Kozluca İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Cem Dolunay, 'Deprem güvenliği açısından biz projemize güveniyoruz. İsteyen müşterilerimiz de bina ve zemin tetkikini yaptırabilir' dedi. 4 milyon YTL'lik projedeki villalar, 275 bin YTL'den satılıyor.

1999 depreminde İstanbul'un en çok yara alan ilçesi Avcılar'da 3 bin 700 metrekare arazi üzerinde gerçekleştirilen Şelale Evleri'nde 4 katlı villalar, 275 bin YTL'den satılıyor. Deniz manzaralı 14 adet villadan oluşan Şelale Evleri'ne deprem güvenliği açısından güvendiklerini belirten Kozluca İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi, Mimar Cem Dolunay, 'Bizim arsamızın zemin araştırması Zemin Araştırma Merkezi tarafından yapıldı ve rapora uygun bir inşaat teknolojisi kullanıldı. Ayrıca isteyen müşterilerimiz farklı denetim firmalarına bina ve zemin tetkiki de yaptırabilir' dedi. Yapımı tamamlanan projede şu anda satışta 9 villa bulunuyor. Kozluca İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Cem Dolunay ile 7 metre ile 16 metre boylarında şelalelere sahip Şelale Evleri'ni konuştuk.

Şelale Evleri projesini genel özellikleriyle anlatır mısınız?

- Şelale Evleri, Avcılar Deniz Köşkler'de 3 bin 700 metrekare alan üzerine inşa edilmiş, deniz manzaralı 14 villadan oluşuyor. Villaların her biri 320 metrekare alana sahip ve doğalgaz kombi sistemiyle ısıtmalı ve deniz cepheli. Giriş kapısında 24 saat güvenlikle kontrol edilen sitede otopark problemi bulunmuyor. Proje, 800 metrekare alana sahip kapalı otoparkı ile bölgede tek olma özelliği taşıyor.

Projenin diğerlerinden ayrılan en önemli özellikleri nelerdir?

- Eğimli arazide kurulan Şelale Evleri, deniz seviyesine kadar inmekte ve önünde yer alan park ve sahil şeridi ile kapanması imkansız eşsiz bir manzaraya sahip. Yüksek inşaat kalitesi ile tamamladığımız projenin bir diğer önemli özelliği ulaşımı kolay ve çok merkezi bir yerde konumlanması. Çevre yollara ve havalimanına yakın olması villaların en önemli özellikleriarasında yer alıyor.

Avcılar 1999 depreminde çok hasar gören bir ilçeydi. Projede deprem güvenliği açısından neler yapıldı?

- Açıkçası biz bu konuda projemize güveniyoruz. Sonuçta uzmanlarında söylediği gibi zemin özellikleri değil bina özellikleri önemli. Bizim arsamızın zemin araştırması Zemin Araştırma Merkezi tarafından yapıldı ve rapora uygun bir inşaat teknolojisi kullanıldı. Ayrıca isteyen müşterilerimiz farklı denetim firmalarına bina ve zemin tetkiki de yaptırabilir.

Konutların özellikleri nelerdir?

- Villa içinde iki adet şömineli salon bulunuyor. Giriş katların hemen üzerinde yer alan kattaki mutfağa bağlı yemek köşesi günlük yaşam için pratik çözümler sunuyor. Arazi eğiminden faydalanarak yapılmış bodrum katlarında hayatı kolaylaştıracak bazı bölümler gerçek yaşam alanları oluşturarak, sauna, banyo, çamaşır odası, hizmetli odası, kombi odası ve depo olarak değerlendiriliyor.

Kaç çeşit konut var? Bunların büyüklükleri nedir?

- Şelale Evleri toplam 14 adet lüks villadan oluşuyor ve villalarımızın hepsi standart ve dört katlıdır. 280 metrekare büyüklüğünde.

Projeye tamamen bitirildi mi? Şu anda ne aşamada?

- Projemizi tamamladık. Biz projeyi tamamladıktan sonra pazarlama çalışmalarımızı başlatmayı tercih ettik. Şelale Evleri sakinleri evlerine yerleştikleri anda, yaşayan bir site içinde olacaklar. Projenin tüm altyapı çalışmaları gibi peyzaj çalışmaları da tamamlanmış durumda.

Satışlar nasıl gidiyor? Yüzde kaçı satıldı? İlgi nasıl?

- Şelale Evleri küçük bir proje. Grubun elinde bulunan arsayı değerlendirmek istedik. Projede bulunan toplam 14 villanın beş adedi satılmış durumda. Şu anda elimizde satmak için sadece dokuz villa kaldı.

Fiyat aralığını belirtir misiniz?

- Şelale Evleri'nde fiyatımız 275 bin YTL. Benzer projelere göre oldukça düşük bir fiyat olduğunu biliyoruz. Şelale Evleri grubumuzun yıllar önce aldığı bir arsa üzerine inşa edildi. Dolayısıyla arsa maliyetimiz mevcut döneme göre bir hayli düşük oldu. Biz de bunu fiyatlarımıza yansıtmak istedik.

Sosyal ve ortak alanlarda neler var?

- Yürüyüş ve oturma bölgeleri, 7 metre ile 16 metre boylarında deniz cephesinde şelaleler, yüzme havuzu, güneşlenme, seyir terasları var. Giriş kapısında 24 saat güvenlik bulunan sitede kapalı otoparkımız da bulunuyor.

Projenin büyüklüğü nedir?

- Bu yaklaşık olarak 4 milyon YTL büyüklüğünde bir proje.

35 yıllık grubun inşaat şirketiyiz

Kozluca İnşaat ve Efesan Grubu'nu anlatır mısınız?

- 1972 yılında kurulan Efesan Grup, demir çelik, gayrimenkul ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteriyor. ISO 9001 kalite belgesine sahip, yıllık 250 bin ton düz/nervürlü demir çubuk üretimi yapan ve üretiminin önemli bir kısmını ihraç eden Efesan Grup, sağlam mali yapısı ve yönetim kadrolarıyla metale bağlı iş kollarında ve gayrimenkul geliştirme projelerinde büyümeyi hedefliyor. Kozluca İnşaat da grubun gayrimenkul sektöründe üretim yapan şirketidir.

Bugüne kadar kaç konut ürettiniz?

- Kozluca İnşaat bugüne kadar ağırlıklı olarak yüklenici inşaat firması olarak çalıştı. Ancak bundan sonra Efesan Grubu'nu gayrimenkul sektöründe daha çok göreceksiniz. Grup olarak bu sektöre önemli yatırımlar yapacağız.

Gayrimenkul talebi artarak devam edecek

Emlak sektörünün genel bir değerlendirmesini yapar mısınız? Sektör 2006 ve 2005'e kıyasla nasıl seyir izliyor? Bu yıl nasıl geçiyor?

- Ülkemizde bir süredir devam eden siyasi belirsizlik seçimlerin tamamlanmasıyla ortadan kalktı. Gayrimenkule olan bekleyen talep harekete geçti ve bu talebin önümüzdeki aylarda artarak süreceğini düşünmekteyiz.

Piyasaya giren yeni yerli ve yabancı oyuncuları nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Sektörün gelişimi açısından son derece olumlu değerlendiriyoruz. Ancak gayrimenkul yatırımcılarına proje seçerken firma değerlendirmesinde çok dikkatli olmalarını da öneriyoruz.

(Hürriyet)

 
Geri Dön