AVM endeksi umut veriyor!

AVM endeksi umut veriyor! AVM endeksi umut veriyor!

AVM Endeksi’nin Ekim 2017 sonuçları açıklandı. AVM Endeksi 16,2 artış kaydederek 237 puana ulaştı...

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ekim ayı sonuçları açıklandı.


AVM Ciro Endeksi 2017 Ekim döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 16,2 artış kaydederek 237 puana ulaştı.


AVM'lerde kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar 2017’nin Ekim ayında İstanbul'da 1055 TL, Anadolu’da 803 TL olarak gerçekleşirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği 904 TL'ye yükseldi.

Ziyaret sayısı endeksi

2017 yılının Ekim ayı verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ise ziyaret sayısı endeksinde yüzde 1’lik bir azalış olduğu gözlemlendi.


YD Başkanı Hulusi Belgü, AVM Endeksi Ekim 2017 sonuçlarını değerlendirdi. Belgü: "Ekim ayı ile başlayan yılın son çeyreği, AVM’ler açısından alışverişin en yoğun olduğu dönem olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekleşen ciro artışında da bunu görebiliyoruz. Geçtiğimiz yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ciro endeksi yüzde 16,2’lik artış kaydederken, Ekim ayı enflasyon oranı yüzde 11.9 ile ciro endeksinin altında seyretti. Bu durum perakendeci açısından olumlu bir hava estirmekle birlikte ciro verimlilik endeksi de hem Anadolu’da hem de İstanbul’da bu yılın Eylül ayı ile kıyaslandığında ciddi bir artış yaşandığını gösterdi. Ek olarak kategori bazında incelendiğinde en yüksek artışın diğer alanlar kategorisinde yaşanması, ziyaretçilerin AVM’leri yalnızca giyim, teknoloji ayakkabının yanı sıra mobilya, kozmetik, eğlence alışverişlerinde de yoğun bir şekilde AVM’leri tercih ettiğini ortaya koyuyor. Bu uzun vadede AVM’ler ve AVM’lerde faaliyetlerini sürdüren bu markalar için oldukça sevindirici bir durum" açıklamasında bulundu.