AVM yatırımcısının yol haritası belli oldu!

AVM yatırımcısının yol haritası belli oldu! AVM yatırımcısının yol haritası belli oldu!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), Geniş Katılımlı Yönetim Kurulu Toplantısı’nı sektörün önde gelen yatırımcı ve profesyonellerinin katılımı ile gerçekleştirdi.


Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), Geniş Katılımlı Yönetim Kurulu Toplantısı’nı sektörün önde gelen yatırımcı ve profesyonellerinin katılımı ile yaptı.

300’den fazla alışveriş merkezini temsil eden yatırımcıların ve profesyonellerin katıldığı toplantının ana gündem maddesi, hükümetin ekonomi alanında attığı adımlardan biri olan ve alışveriş merkezlerini doğrudan ilgilendiren dövizle kiralama konusu oldu. 

AVM yatırımcıları, hali hazırda güncel kur uygulamadıklarını, kurları düşük düzeyde sabitlediklerini veya indirim yaptıklarını vurgulayarak durduk yere bir panik havası yaratılmasının engellenmesi gerektiğini belirttiler. Yaratılan panik havasının, uzun vadede organize perakendeye ve Türkiye ekonomisine önemli zararlar vereceğini dile getiren katılımcılar, spekülasyonların devam etmesi halinde ülkemize yapılacak yatırımları ciddi manada sekteye uğratacağının altını çizdi. Yapılan toplantı neticesinde, hükümet ve tüm paydaşlarla beraber hareket edilirse ortak yol bulunabileceği ifade edilirken, 5 ana başlıkta karara varıldı. AVM yatırımcılarının kamuoyu ile paylaştığı yol haritası şu şekilde:

İletişime açık olacağız: Son dönemde Türkiye ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmeler ve artan maliyetler nedeniyle perakendecilerin kârlılığının düştüğünü anlıyoruz. Bu zor dönemde her yatırımcı, perakendecisini dinleyecek. Her alışveriş merkezi kendi gerçekleri doğrultusunda, sorumluluklarını yerine getiren perakendecisinin sorunlarına çözümler arayacak.

Birebir görüşmeler yapacağız: Yatırımcılar, toplu kiracı görüşmeleri yapmayacak. Her kiracı ve her yatırımcının kendi gerçeği farklı olduğu için sendikal anlamda yapılmak istenen toplu görüşmelere de girmeyecek. Kiracı ve alışveriş merkezi bazında, birebir görüşmeler yapılacak.

Destek olacağız: Şu anda bütün alışveriş merkezleri kira ciro oranı doğrultusunda perakendecilerine gerek kuru sabitleyerek gerek Türk Lirası’na dönerek gerekse indirim yaparak en az yüzde 20 oranında destek oluyor. Bu oran, kredi yükü bitmiş veya kira-ciro oranı yüksek olan alışveriş merkezlerinde daha da artıyor.

Bankalar ile görüşeceğiz: Yatırımcıların döviz cinsinden olan kredi borçlarının TL'ye dönmesi ve varsa yapılandırma seçeneklerini görüşmek için kurulacak komisyonlar vasıtasıyla bankalarla görüşmeler yapılacak. Bankaların kredileri ve dövizle alınan uzun vadeli mevcut kredilerin Türk Lirası’na dönmesi için görüşmeler yapılıp, çözümler aranacak.

İlgili Bakanlıklar ile ilişkiyi sürdüreceğiz: Sektörümüzün sorunlarına, hükümet yetkilileri ile yapılan / yapılacak görüşmeler ışığında çözümler aranacak ve geliştirilen öneriler de yetkililer ile paylaşılacak.