AVM'de kiralanabilir alanların büyüklüğü yüzde 20 artacak

AVM'de kiralanabilir alanların büyüklüğü yüzde 20 artacak

Türkiye'de yaklaşık 1.5 milyon metrekare yeni alışveriş merkezinin açılması bekleniyor.


Gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan Avrupa Alışveriş Merkezleri raporuna göre, alışveriş merkezlerinin gelişimi Avrupa'da hızla büyümeye devam ediyor. Avrupa'da bu yıl ve önümüzdeki yıl için planlanan yeni alışveriş merkezleri ile piyasaya 22 milyon metrekarelik alanın katılması bekleniyor. 2008 ve 2009 yılında açılması planlanan alışveriş merkezleri ile ilgili hazırlanan listede bu alanda güçlü 34 ülke en üst sırada yer alıyor. Planlanan ek binalar hariç 3.2 milyon metrekareyle Rusya ilk sırada yer alıyor ve onu Ukrayna, İspanya, Romanya ve Polonya takip ediyor. Avrupa'da geçen yıl, toplam 320 alışveriş merkezi ve var olan alışveriş merkezlerine yapılan 54 ek bina ile 8.2 milyon metrekarelik alan yaratılmıştır.

11 milyon metrekare yeni alan

2008 ve 2009'da 11 milyon metrekarelik alanın sektöre katılması ve böylece bugünkü 112 milyon metrekarelik toplam alışveriş merkezi alanının 2009 yılı sonunda 134 milyon metrekareye çıkması öngörülüyor.

Cushman&Wakefield Avrupa Perakande Hizmetleri Direktörü Boris van Haare Heijmeijer'e göre; alışveriş merkezi gelişimi, piyasaya ek olarak yüzde 20'lik yeni alanın katılmasıyla birlikte, 2009 yılında da canlılık göstermeye devam edecek. Bu gelişim sürecinde olgunlaşmış piyasalardaki alışveriş merkezleri kent merkezinin yeniden canlandırma süreci kapsamında bir role sahipken, Orta ve Doğu Avrupa'da alışveriş merkezleri modern perakende alanlarının üretim alanı olarak ortaya çıkıyor.

'Kriz projeleri etkiledi'

Kredi krizinin alışveriş merkezi gelişimi üzerindeki etkisiyle ilgili olarak Heijmeijer, "Fon ve fiyatlandırma işlemlerinden dolayı, İngiltere'de projelerin birkaçı ertelendi. Fakat bunun dışında, şu anda tüm Avrupa'da kredi krizinin planlanan projelere etkileri ile ilgili çok fazla kanıt bulunmuyor" diye konuşuyor. 34 ülke içinde 6'ncı sıraya yükselen Türkiye'de bu yıl ve önümüzdeki yıllarda yaklaşık 1.5 milyon metrekare yeni alışveriş merkezinin açılması bekleniyor.

Sabah Emlak