AVM'ler de tasarruf yapacak

AVM'ler de tasarruf yapacakAlışveriş merkezleri ve perakendeciler de Enerji Bakanlığı'nın başlattığı "Enerji Tasarrufu" kampanyasında aktif rol alacak.


Yılda 1.5 milyar dolar elektrik faturası ödeyen sektör, bir yandan yüzde 20 tasarruf, bir yandan da yaklaşık 30 milyon kişiyi bilinçlendirmeyi hedefliyor.

2008 yılı Türkiye'de EN-VER yani enerji verimliliği yılı. Amaç yüzde 70'i ithal kaynakla karşılanan tüketimi azaltmak, tasarruf sağlamak.

EN-VER kampanyasına artık perakendeciler de dahil. Türkiye'de sayıları 222'yi bulan alışveriş merkezleri ve perakendeciler hem tasarruf yapacak hem de müşterilerini enerji tasarrufuna teşvik için tanıtım ve bilgilendirme.

Sadece bir alışveriş merkezinde merdivenlerin sensörlü hale getirilmesi, restoran katında ısınmanın doğalgaz ile değil radyan sistemle yapılması ve kazan dairesinde vana izolasyonu aylık 130 bin YTL tasarruf sağladı. Rakam sektöre umut verdi.

Sadece perakendeciler değil, ilköğretim öğrencileri de kampanyanın tanıtımına yardımcı olacak. 81 ilde tüm ilkögretim okullarında "Lambanı Değiştir" kampanyası başladı. Akkor lamba yerine florasan kompakt lamba verilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ilk etapta tam 4 milyon 800 bin lambanın eskileri geri alınarak ilköğretim öğrencilerine dağıtılacağını söyledi.

CNN Türk