Avrasya Tüneli ile kesintisiz ulaşım başlıyor!

Avrasya Tüneli ile kesintisiz ulaşım başlıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asya ile Avrupa kıtasını 5’inci kez birleştiren Avrasya Tüneli’nin açılışında, “Bu tünel sayesinde İstanbul’un iki yakası arasında dışarıdaki iklim şartlarından etkilenmeden kesintisiz ulaşım mümkün haline geldi” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asya ile Avrupa kıtasını 5’inci kez birleştiren Avrasya Tüneli’nin açılışında, “Bu tünel sayesinde İstanbul’un iki yakası arasında dışarıdaki iklim şartlarından etkilenmeden kesintisiz ulaşım mümkün haline geldi” dedi.


Avrasya Tüneli'nin özellikleri!


Asya ile Avrupa kıtasını 5. kez birleştiren Avrasya Tüneli dün Kazlıçeşme’de düzenlenen törenle açıldı. Açılış kurdelasını Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili’yle kesen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki suikast nedeniyle açılışı ertelemeyerek teröre en etkili yanıtı verdiklerine dikkat çekti. bugün itibariyle araçların kullanımına Sabah 07.00 akşam 21.00 saatleri arasında açılacak olan tünelden geçiş, yılbaşına kadar 15 lira olacak.


Avrasya Tüneli hakkında merak edilen 7 soru!


Avrasya Tüneli’nin Kazlıçeşme girişinde dün düzenlenen açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra aralarında Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ve Gürcistan Başbakanın da bulunduğu konuk siyasetçilerin katılımıyla gerçekleşti.   


Yılda 180 milyon TL


Avrasya Tüneli’nin hayırlı olması dileğiyle sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı, “Temelini Asya yakasında atmıştık. Rabbime hamdolsun açılışını Avrupa yakasında yapıyoruz. Bu ne mutluluk” değerlendirmesi yaptıktan sonra projeyle ilgili şunları söyledi:


“Günde 100 bin araç dışarıdaki hava şartlarından etkilenmeden rahat bir şekilde burayı kullanacaktır. Artık fırtına çıktı, sis çöktü, köprüde trafik durdu gibi haberleri geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya Tüneli. Bu tünel sayesinde İstanbul’un iki yakası arasında dışarıdaki iklim şartlarıdan etkilenmeden kesintisiz ulaşım mümkün haline geldi. Bu eser için devletin kasasından tek kuruş çıkmamıştır. İş bilenin kılıç kuşananındır. Yaklaşık 25 sene boyunca hazineye yılda 180 milyon lira gelir getirecek tünelin işletmesi ve bu süre sonunda da işletme devlete geçecek.


Kanal İstanbul sırada


Bu tünelle Kazlıçeşme ve Göztepe 15 dakikaya iniyor. İlk etapta ocak ayı sonuna kadar sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında hizmet verecek olan tünel 30 Ocak itibariyle 7 gün 24 saat işletmeye geecektir. Bundan sonra sıra Kanal İstanbul. İnşallah Karadeniz’i Marmaray’a bağlayacağız. Bu da dünyadaki ilklerden bir tanesi olacak. Çünkü Türkiye ve Türk insanı buna layık.


18 Mart’ta Çanakkale Köprüsü’nün temelini inşallah atıyoruz. Önümüzdeki yıl içinde de Kanal İstanbul’la ilgili temel atma noktasına gelmiş olacağız. Önümüzdeki yıl şubat ayında da dünyanın 1 numaralı havalimanın açılışını yapacağız.”


Geçiş bedelleri şehit ve gazilere


- Açılış töreni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler anısına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra da Kuran-ı Kerim okundu.


- Törene gelenlere kırmızı renkte Türkiye bayrağı olan atkı ve bereler dağıtıldı. Tören alanında yoğunluktan dolayı zaman zaman izdiham yaşandı.


- Geniş güvenlik önleminin alındığı törende deniz polisi de denizden güvenlik önlemi alırken vatandaşlar alana kapanan yollar nedeniyle Aksaray istikametinden yürüyerek ulaştı.


- Başbakan konuşmasında Avrasya Tüneli’ni “Marmaray’ın kardeşi” olarak tanımladı ve projenin kendi Ulaştırma Bakanlığı döneminde başlattıklarına dikkat çekti. Tören Başbakan Yıldırım’ın doğumgününe denk geldi.


- Yıldırım, “Kara tren devrinden hızlı tren devrine geçtik. Havayolunu halkın yolu yaptık. Bugün dünyanın en büyük havalimanını yapan ülkenin adı Türkiye’dir. İnşallah yeni havalimanımızı 2018’in 26 Şubat’ında devreye almış olacağız” dedi. 


Geçiş ücreti 15 TL


- Erdoğan, ‘Tünel gönüllerin birleşmesine de vesile olsun’ diyerek kurdelayı kesti ve ardından gökyüzüne balonlar bırakıldı.


- Tünelden ilk geçişi Erdoğan, Yıldırım, Gül ve Kahraman’ı taşıyan minibüs eşliğinde protokol geçti.


- Törende tünelin geçiş ücretinin 15 TL olması kararlaştırılırken yıl başına kadar yapılacak geçişlerin bedelinin ise Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Şehit ve Gazilerimiz için oluşturulan hesaba aktarılacağı duyuruldu.


- Güvenlik amaçlı tünelde görev alan polis ekipleri açılış töreninin ardından Avrasya Tüneli’nden ayrılmak için harekete geçti. Polis ekiplerini taşıyan otobüsün tavanı tünelin girişinde bulunan ve yüksekliği 2 metre 80 santim olan demirlere takıldı. Otobüs, demirlerden geçemeyince geri döndü.


Sinan’ın motifi işlendi 


Avrasya Tüneli açılış töreninde konuşmaların ardından Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Mimar Sinan’ın gül bezek ve Çarkıfelek motifleri ile işlenmiş açılış hatırası plaketi takdim etti. Açılış sonrası Avrasya Tüneli’nden ilk geçişi gerçekleştiren protokol üyeleri de tünelin içinde bulunan gül bezek motiflerinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Gül bezek motif geleneğinin Mimar Sinan’ın eserlerinden esinlenildiği, Sinan’ın birçok eserine gül bezek motifi yaptığı belirtilirken, Avrasya Tüneli’ne de gül bezek motiflerinden işlendiği bilgisi verildi.


Yakıt ve zaman tasarrufu


Başbakan Binali Yıldırım ise, “Avrasya Tüneli en büyük rüyalarımızdan, hayallerimizden biriydi” diye tanımladığı projeye ilişkin şöyle konuştu:


“Hamdolsun. Marmaray, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi gibi hayalleri birer birer gerçeğe dönüştürerek bugünlere geldik. Fatih’in şanına yakışır bir projeyle İstanbulluların huzurundayız. Fatih gemileri karadan yürüttü onun torunu Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da arabaları trenleri denizin altından geçiriyor.


Denizin altında 106.5 metre dile kolay. Buradan sadece 4 dakikada geçeceğiz. Kennedy Caddesi E5 yoluna kesintisiz bağlanıyor. Göztepe - Kazlıçeşme arasındaki 105 dakikalık mesafe 5.5 dakikaya düşüyor. İşte medeniyet bu, işte hizmet bu. Hizmete başlamasıyla birlikte 1 yıllık yakıt tasarrufu 160 trilyon, zaman tasarrufu 52 milyon saat.”


Milliyet


Haber Akşam'da şu şekilde yer aldı


Avrasya Tüneli’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bundan sonra sıra Kanal İstanbul. İnşallah Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacağız. Bu da dünyadaki ilklerden bir tanesi olacak. Çünkü Türkiye buna layık. Türk insanı buna layık ve dünyadaki bu yarışta biz varız" dedi. 

Avrasya Tüneli'nin 4 yılda inşa edildiğini kaydeden Erdoğan, “Kendi alanında pek çok ilkleri barındırıyor. Henüz proje ve inşaat safhasında birçok ödül aldı. Tünelin hizmete girdikten sonra daha büyük ilgi göreceğine inanıyorum” diye konuştu.


TEK KURUŞ ÖDEMEDİK 

Avrasya Tüneli'nin yatırım bedelinin 1 milyar 245 milyon dolar olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Günde 100 bin araç, dışarıdaki hava şartlarından etkilenmeden rahat bir şekilde burayı kullanacaktır. Artık fırtına çıktı, vapur seferleri iptal oldu, sis çöktü, köprüde trafik durdu gibi haberleri geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya Tüneli... Avrasya Tüneli sayesinde İstanbul'un iki yakası arasında dışarıdaki iklim şartlarından etkilenmeden kesintisiz araç ulaşımı mümkün hale geldi. Bu eser için devletin kasasından tek kuruş çıkmamıştır. İş bilenin, kılıç kuşananındır.”


25 YIL SONRA DEVLETİN! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Yaklaşık 25 sene boyunca kamu payı ve vergilerle Hazine’ye yılda 180 milyon lira gelir getirecek tünelin işletmesi, bu sürenin sonunda tamamen devlete geçecek. Kazlıçeşme-Göztepe 15 dakikaya iniyor. Bu sayede zamandan ve yakıttan yapılacak tasarrufu ben sizlerin takdirine bırakıyorum. İlk etapta ocak'ın sonuna kadar sabah 07.00 ila akşam 09.00 arasında hizmet verecek olan bu tünel, inşallah 30 Ocak itibariyle de 7 gün 24 saat işletmeye geçecektir."


SIRA KANAL İSTANBUL'DA 

Avrasya Tüneli ile Türkiye'nin Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi dünya çapındaki eser zincirine bir yeni halka daha eklendiğini kaydeden Erdoğan, "Bundan sonra sıra Kanal İstanbul. İnşallah Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacağız. Bu da dünyadaki ilklerden bir tanesi olacak. Çünkü Türkiye buna layık. Türk insanı buna layık ve dünyadaki bu yarışta biz varız. Kanal İstanbul ve Çanakkale Köprüsü projelerimizi inşallah şu anda hayata geçirmenin hazırlıkları içindeyiz ve 18 Mart'ta Çanakkale Köprüsü'nün inşallah temelini atıyoruz" ifadelerini kullandı. 


İlk geçiş Erdoğan’dan 

İstanbul Boğazı'nın altından araç geçişine olanak sağlayan Avrasya Tüneli'nden ilk geçişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkan İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tünelin tam ortasında araçlarından inerek bir süre tünelde yürüdü.


Kanal İstanbul’un temeli yeni yılda atılıyor 

Tünelin açılışındaki konuşmasında; gelecek yıl Kanal İstanbul'la ilgili temel atma noktasına geleceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni havalimanının 2018 Şubat ayında açılışını gerçekleştireceklerini ifade etti. Erdoğan, hızlı tren, liman, baraj, enerji hatları gibi projelerin tüm hızıyla devam ettiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstediğiniz kadar terör estirin, istediğiniz kadar alçakları bir araya getirin, bu milleti bölemeyeceksiniz. Bu milleti parçalayamayacaksınız. Onun için ben milletime sesleniyorum. Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla Çerkez'iyle, Gürcü'süyle Abaza'sıyla, Roman'ıyla Boşnak'ıyla, Arnavut'uyla velhasıl 80 milyon, Alevi-Sünni, 80 milyon bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Biz yaratılanı Yaratan'dan ötürü sevdik. İnşallah bundan sonra da böyle olacak. Sizin şu birliğiniz, bu beraberliğiniz var ya, onları çıldırtan bu.”


Konut fiyatlarını % 30 artırdı

Avrasya Tüneli'nin her iki yakadaki giriş ve çıkışlarına yakın bölgelerde konut fiyatları bir yılda yüzde 30 arttı. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahta, tünelin sağladığı değer artışlarından bahsetti. Maya, "Avrasya Tüneli projesinden etkilenen bölgeler Asya yakasında D-100 karayolunun Göztepe-Harem arasında kalan kısmının etrafında konumlu, Üsküdar'a bağlı Acıbadem, Koşuyolu ve Ünalan ile Kadıköy'e bağlı Hasanpaşa ve Merdivenköy mahalleleri, Avrupa yakasında ise Fatih ilçesine bağlı Cankurtaran, Yenikapı ve Yedikule mahalleleri ile Zeytinburnu ilçesinin sahil kesimidir" dedi. Maya, "Konut fiyatlarına esas etki Anadolu yakasında hissedildi. Proje çevresinde değer artışının en fazla olduğu bölgeler; Merdivenköy, Koşuyolu ve Acıbadem mahalleleridir" ifadelerini kullandı. 


İki yaka arası 15 dakika! 

Kazlıçeşme-Göztepe hattındaki Avrasya Tüneli, şehir içi yolculuk süresini önemli ölçüde azaltacak. Asya ve Avrupa yakaları arasındaki 100 dakikaya varan süre 15 dakikaya inecek. Tünelin 5,4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşuyor.


Deprem ve tsunamiden etkilenmez

Tünel, 24 saat güvenli ve kesintisiz trafik akışı için gelişmiş bir sisteme sahip. En ileri tasarım, teknoloji ve mühendislik uygulamalarının ürünü tünel, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi.


İlk ücret: 15 TL geliri Şehit ailelerine! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrasya Tüneli’nden geçişlerin yılbaşına kadar 15 TL olacağını ve toplanan gelirin Aile ve Sosyal Politikalar bünyesinde, şehitlerin aileleri için açılan hesaba aktarılacağını duyurdu. 


Yeni havalimanı 26 Şubat 2018'de açılıyor

Başbakan Binali Yıldırım ise dünkü törendeki konuşmasında "Avrasya Tüneli de en büyük rüyalarımızdan, en büyük hayallerimizden biriydi. Hamdolsun,  Marmaray  gibi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi ve Osman Gazi Köprüsü gibi hayalleri birer birer gerçeğe dönüştürerek bu günlere geldik. 156 yıllık demir yolu ağlarımızı yeniledik.  Hava yolunu 'halkın yolu' yaptık. İnşallah yeni havalimanımızı 2018'in 26 Şubat'ında devreye almış olacağız. Hayırlı olsun şimdiden. Karadan gemileri yürüten ecdadımızın, Fatih'in şanına yakışır bir proje ile İstanbulluların huzurundayız. Fatih, İstanbul'u fethederken gemileri karadan yürüttü, onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da arabaları, trenleri, denizin altından geçiriyor" dedi.

 


Akşam