Avrupa'da ve İstanbul'da ofis kiraları artıyor!

Avrupa'da ve İstanbul'da ofis kiraları artıyor!Jones Lang LaSalle tarafından yayınlanan 'Üçüncü çeyrek Avrupa Ofis Saati Raporu', yılın üçüncü çeyreğinde A Sınıfı ofis kiralarının yavaş da olsa büyümeye devam ettiğini ortaya koyuyor


Raporu değerlendiren Jones Lang LaSalle Pan-Avrupa Ofis ve Endüstriyel Pazarlar Başkanı Chris Staveley, 'Ofis talebi, üçüncü çeyrekte kısmen düştü. Ancak net alım oranının pozitif seyretmesiyle birlikte, talep geçen yıla kıyasla yüzde 36 arttı. Gelir daralması sermaye değerlerini yükseltti ve sermaye endeksi, üçüncü çeyrekte yüzde 4.7 oramnda arttı. Sözkonusu çeyrekte Paris ve Moskova'nın da aralarında yer aldığı 24 Avrupa pazarından 13'ünde gelir daralması gözlendi' dedi.

2010'un üçüncü çeyreğinde Avrupa Ofis Saatinde yer alan 34 ana pazardan 14'ü, ya saat 6 üzerinde ya da ilerisinde yer alırken, pazarların çoğunluğu 'en alt seviye' kadranından ileri doğru hareket ediyor. Bölgedeki birincil kiralar, 24 pazarın ağırlıklı performansına bağlı olarak hazırlanan ve üçüncü çeyrekte yüzde 0.7 artış gösteren Ofis Endeksi'yle birlikte ılımlı bir artış gösteriyor. Kiralardaki artış Moskova yüzde 6.3, Stockholm yüzde 5.4 ve Londra yüzde 2.9 olarak gerçekleşti. Endeks pazarlarındaki, İspanya'nın Madrid şehrinde gözlenen yüzde 2.7 ve Barcelona'da gözlenen yüzde 2.5 düşüş dışında, diğer ülkelerde kiralarda değişim yaşanmadı. İngiltere, İrlanda ve bazı Hollanda pazarları başta olmak üzere birçok pazarda etkili teşvikler görülmeye devam etti ve net efektif kiralar birincil kiralardan ortalama yüzde 17 oranında düşüş gösterdi.
Avrupa ortalama boşluk oranı çift-haneli konumunu korurken, üçüncü çeyrekte yüzde 10.3'te sabit kaldı. Orta ve Doğu Avrupa'da boşluk oranlan çoğunlukla Moskova ve Prag pazarlarındaki daralmalardan dolayı azalmaya devam ederken, Batı Avrupa'daki oranlar kısmen artış gösterdi. Boşluk oranı, Barselona, Madrid, Lüksemburg ve Moskova'da beş yıllık ortalamalarından çok uzakta kaldı. Amsterdam, Dublin ve Budapeşte'de halen yüzdelS'in üzerinde boşluk oranları gözlenirken, Avrupa'da en az boşluk oranı yüzde 6.4 ile Londra'nın Batı Ucu'nda görülmektedir.

Türkiye'deki ofis pazarını değerlendiren Jones Lang LaSalle Türkiye Yönetici Direktörü Alan Robertson, 'İstanbul pazarını 3. çeyrek Jones Lang LaSalle Avrupa ofis saati üzerinde saat 6 yönünde konumlandırdık çünkü pazarın tam değişim noktasında durduğuna inanıyoruz. Ekonomik kriz nedeniyle düşen kira oranları 2010'un başından bu yana İstanbul'da dengeye kavuştu. Kiracı talebi artması; İstanbul'un birçok yerinde yüksek kaliteli ofisler için sadece sınırlı sayıda seçenek bulunması ve yapım aşamasındaki alanların yetersizliği nedeniyle, Avrupa yakası Merkezi İş Alanı başta olmak üzere bazı lokasyonlarda 2011 yılında arz yetersizliği yaşanacağını düşünüyoruz. Artan talep ve azalan arz senaryosu kısa vadede kira artışlarına neden olabilir. A Sının ofis kiralan bugün Avrupa yakası Merkezi İş Alanı'nda aylık m2 başına 30 Euro iken, Asya yakası ofis alanlarında aylık m2 başına 14 ile 20 Euro arasında seyrediyor' dedi.
Hürriyet