Aydın-Denizli Otoyolu'nun ihalesine 2 firmadan teklif!

Aydın-Denizli Otoyolu'nun ihalesine 2 firmadan teklif!Aydın-Denizli Otoyolu Projesi'nin ihalesi düzenlendi. Aydın ve Denizli arasındaki ulaşım süresini düşürecek projeye 2 firmanın teklif verdiği açıklandı.


Aydın-Denizli Otoyolu Projesi'nin yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılması için düzenlenen ihalede 2 konsorsiyum teklif verdi.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yapılan ihaleye Powerchina International Group Limited, Powerchina Road Bridge Group Co. Ltd., Özgün İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. iş ortaklığı ve Bergiz İnşaat AŞ ve Arda Müh. San. ve Tic. AŞ iş ortaklığı teklif sundu.

Proje hakkında detaylı bilgi veren Komisyon Başkanı ve Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tutaş, ihalesi yapılacak kesimin İzmir'den Antalya'ya (Alanya) kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak otoyolun 154 kilometrelik ikinci etabını kapsadığını belirtti. Tutaş, Aydın-Denizli Otoyolu ile sonraki etaplarda ihalesi yapılacak Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya otoyollarının tamamlanmasıyla İzmir-Antalya hattındaki 580 kilometrelik devlet yolunda 6-7 saat süren seyahatin, 440 kilometrelik otoyolla 3-3,5 saate ineceğini ve böylece iki bölgenin bağlanacağını açıkladı. 

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi'nin, Aydın ve Denizli gibi  şehirlerin birbirine bağlamanın yanında, Pamukkale, Efes antik kentleri gibi önemli turizm merkezlerine de ulaşımı kolaylaştıracağını söyleyen Tutaş, Ege Bölgesi'ndeki turizm, tarım ve ticaret bölgelerine güvenli ve konforlu şekilde kara yoluyla ulaşılacağını ifade etti. Tutaş, söz konusu ihale için 4'ü yabancı, 13'ü yerli olmak üzere toplam 17 şirketin ihale dökümanı satın alarak başvuru yaptığını dile getirdi.

Tutaş, "Otoyol bünyesinde 19 köprülü kavşak, 33 köprü, 19 viyadük ile 5 hizmet tesisi yer almakta olup, yapım süresi 3 yıl olarak planlanmıştır. Geçiş ücretleri otomobil ve kilometre bazında 5 avro/sent olarak ücretlendirilecektir" ifadeleri kullandı.

İhale sonucu, dokümanların ayrıntılı incelemesi sonrası Görevlendirme Komisyonu kararıyla resmiyet kazanacak.