Aydın yatırımları bekliyor!

Aydın yatırımları bekliyor!Kültür ve Turizm Bakanlığı ’Turizmi Teşvik Kanunu’ kapsamında hazine ve orman arazilerini turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsise çıkardı. İşte ayrıntılar...


Kültür ve Turizm Bakanlığı ’Turizmi Teşvik Kanunu’ kapsamında hazine ve orman arazilerini turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsise çıkardı. Aydın’a 4 bin 200 yatak kazandıracak tahsisler için 31 Mart saat 16.30’a kadar başvuru alınacak.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğine göre, Ege’de 6 ilde belirlenen hazine arazileri, turizm tesisi yapılmak şartıyla yatırımcıya tahsis edilecek. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 96 kamu taşınmazının yer aldığı listede, İzmir’de Çeşme, Aydın’da Didim ve Kuşadası, Muğla’da ise Bodrum ve Datça’da hazine arazileri turizm tesisi yapılmak üzere ihaleye çıkarılacak. Tebliğde termal tesislerden, tatil köyüne kadar arazi bilgileri yer alıyor.


Tahsislerde Aydın bölgesinde otel veya tatil köyü tahsisi ön plana çıkartıldı. Yayınlanan tebliğde Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde toplam 4 bin 200 yatak kapasiteli turizm tesisi yapılabileceği belirtilirken, Kuşadası İlçesi’nde 956 bin 43 metrekare kapalı inşaat alanı olarak günübirlik tesis yapımına da izin verildi.


BAŞVURULAR 31 MART’A KADAR


Aydın’ın Didim İlçesi’nde toplamda 3 bin yataklı otel veya tatil köyü yapımı için hazine arazisi tahsise çıktı. Didim Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde yer alan Kızılyer Mevkii 1195 parseldeki hazine arazisi, bin yataklı otel veya tatil köyü için tahsis edilecek. Hazine adına kayıtlı Kocaharıp Mevki’indeki 13302 parsel 1 nolu özel parsel ile 2 nolu özel parsel, toplamda 2 bin yataklı otel veya tatil köyü yapımı için yerli ve yabancı girişimcilere tahsise çıkarıldı. Kuşadası Çamlimanı Turizm Merkezi’nde yer alan Kanlıkokuş Mevkii’ndeki 706 ada 24 parseldeki hazine arazisi, 1200 yataklı otel veya tatil köyü için tahsis edilecek. Kuşadası Yat Limanı Turizm Merkezi’nde yer alan hazine adına kayıtlı 103 ada 4 parselde 956 bin 43 metrekarelik kapalı inşaat olarak günübirlik tesis alanı amaçlı tahsis edilecek. Tahsisler için 31 Mart saat 16.30’ya kadar başvuru alınacak.


Hürriyet Ege