15 / 08 / 2022

Ayvalık’ta 19 tarihi bina için 'acil müdahale' talebi!

Ayvalık’ta 19 tarihi bina için 'acil müdahale' talebi!

Balıkesir Ayvalık'ta kent mirasının korunması hedefiyle düzenlenen projede 10 konut, 3 ticari işlevli yapı ve 6 kamu binasına acil müdahale edilerek, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarına başlanması gerektiği açıklandı...Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı tarafından, Ayvalık belleğini ve kimliğini temsil eden tarihi kent dokusunun korunması, mimari mirasın belgelenmesi ve tescilli yapıların restore edilerek yeniden değerlendirilmesi amacıyla bir proje hazırlandı.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Araştırma, Geliştirme Uygulama Derneği ile Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi işbirliğinde 2 sene süren proje kapsamında yapılan çalışmalar, Ayvalık Şeytan Kahvesi'nde düzenlenen toplantıda duyuruldu. Toplantıda, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Uzay Yergün, Dr. Öğretim Üyesi Banu Çelebioğlu, Araştırma Görevlisi Melis Bilgiç, AR-GE Derneği Başkanı Tuba Aysun ile Mimar Nurdan Topoğraf geleneksel konut mimarisi ve kent dokusu kapsamında eğitime yönelik koruma ve belgeleme çalışması konusunda detaylı açıklamalarda bulundu. 

Ayvalık kimliğini ve belleğini temsil eden tarihi kent dokusunun korunması, mimari mirasın belgelenmesi ve tescilli yapıların restore edilerek yeniden değerlendirilmesi konularına dikkat çekilen toplantıda, Anıtlar Kurulu'na sunulan proje için onay beklendiği, onaydan sonra devlet destekli hibe ve  TOKİ  kredilerinden faydalanılması için gerekli işlemlerin yapılacağına dikkat çekildi. Çalışma kapsamında Ayvalık tarihi kent merkezinde acil müdahale gereken, ekonomik gücü sınırlı olan ilk kullanıcılara ait 10 konut ve 3 adet ticaret işlevli yapı ile 6 kamu kuruluşu binasının restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlandı.

Proje hakkında açıklama yapan Dr. Uzay Yergün, “18'inci yüzyılın ortalarından itibaren şekillenmeye başlayan Ayvalık ve Cunda geleneksel kent dokusu ve mimarisinden günümüze kalan kültür mirasını korumak, tarihi, kültürel, mimari değerler açısından ya da turizm potansiyeli açısından olmak üzere birçok kişi tarafından farkı nedenler doğrultusunda amaç edinilmiş durumdadır. İşte bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli detay, uluslararası koruma yaklaşımları çerçevesinde geleneksel mimari ve kentsel dokuda özgünlüğün korunmasıdır” diye konuştu. 

Ayvalık Kadı Camii restore ediliyor!