Aziz Yıldırım`ın Millenium Park projesi finalde!

Aziz Yıldırım`ın Millenium Park projesi finalde!

24 Proje Yönetim tarafından, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ''Altın Proje Türkiye Konut Ödülleri'' finalistleri belli oldu. Toplam 5 kategoride yapılan ve 28 başvurunun olduğu yarışmada, ''Büyük Apart Site'' kategorisinde A-Z İnşa


"Orta Apart Site" kategorisinde Beşyıldız Sardunya projesiyle Ekka-Beşyıldız, Yeşilyurt Konutları projesiyle Yeşilyurt İnşaat, Miyansera Evleri projesiyle Ağaçkakan İnşaat firması finale kalırken, "Küçük Apart Site" kategorisinde finale kalanlar Ege Botanik Konutları projesiyle Ege Grup, Beşyıldız Serena projesiyle Ekka-Beşyıldız oldu.

"Villa Konut Site" kategorisinde, Doğa Emirgan Evleri projesiyle Doğa Gayrimenkul Geliştirme İnşaat, Cihannüma Projesi ile Metay Yapı, "Villa Site" kategorisinde ise Sincap Evleri projesiyle Ünal İnşaat, Yamaç Evleri projesiyle Yapı-İş İnşaat, Millenium Park projesiyle A.Yıldırım İnşaat, Perican Hill projesiyle de KKG Group finale kaldı.

Ödüle layık görülen Altın Projeler, 5 Şubat tarihinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenecek törenle belli olacak.

Finalistlerin açıklandığı basın toplantısında konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Yaşar Aşçıoğlu dernek olarak yeni bir yapılanmaya girdiklerini, Türkiye'de inşaat kalitesini artıracaklarını söyledi.

Türkiye'de hala Karayolları binasının eser diye tescil ettirilmeye çalışıldığına işaret eden Aşçıoğlu, "Bizim geçmişte yapmış olduğumuz yapıların hiç biri kaliteli, konforlu, Türk insanına yakışır yapılar değil" dedi.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa sektörün ivme kazandığına işaret eden Aşçıoğlu, "İlk defa yapıda konfor anlayışımız, Avrupa ve dünyanın üst standartlarını yakalamaya başlamıştır" diye konuştu.

Aşçıoğlu, kamuoyunda en rahatsız oldukları konunun kendilerinin rantiyeci ve kar amaçlı çalışıyor görünmeleri olduğunu söyledi.

-"YARIŞMAYI GELENEKSELLEŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"-

24 Proje Yönetim Ajansı Başkanı Toprak Sancak da bu yarışmanın Türkiye'de ilk kez yapıldığını, yarışmayı gelenekselleştirmeyi düşündüklerini belirtti.

Soruları da yanıtlayan Sancak, bundan sonraki yarışmalara katılmak için diğer proje sahiplerine de çağrıda bulundu.

Yarışmaya katılan tüm katılımcılardan 6 bin YTL alındığını ve harcamaların projenin kendi bütçesine gittiğini ifade eden Sancak, "İşin ödülü tüketici ile iletişimdir. Para ödülü gibi başka bir ödül yok" dedi.

Altın Proje yarışmasının Jüri Üyesi ve Proje Danışmanı Ova Tasarım Yapım'dan Yüksek Mimar Yalçın Sağlıkova da, yarışmanın Türkiye'de ilk olması nedeniyle yarışmaya endişe ile bakıldığını ve beklenenin altında katılım olduğunu söyledi.

Yarışmaya katılan 28 projeden 14'ünün finale kaldığını ifade eden Sağlıkova, bunların çoğalmasını, yarışmanın iş merkezleri, oteller ve gökdelenler için de düzenlenmesini arzu ettiklerini kaydetti.

Türkiye'de bir çok konut projesinin TOKİ'nin elinde olduğunu, bu yapıların tamamen rant gayesiyle yapıldığını ve biçilmiş tarla görüntüsünde şehirler kurulduğunu söyleyen Sağlıkova, meslek adamı olarak bu durumdan hoşnut olmadığını, TOKİ'nin böylesine büyük yatırımları müsabaka müessesesini genişleterek yapmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Siemens Ev Aletleri Satış Direktörü Haluk Çelebioğlu ise projeye uzun vadeli destek vermeyi ve projenin inşaatçılar tarafından sahiplenilmesini istediklerini söyledi.