Baba Beni Okula Gönder kampanyasının 32. yurdu açıldı!

Baba Beni Okula Gönder kampanyasının 32. yurdu açıldı!

Doğan Gazetecilik tarafından yürütülen Baba Beni Okula Gönder eğitim kampanyasının 32nci yurdu Konya Ereğlide açıldı. Hanzade Doğan Boyner, kampanyada 300 binden fazla bağışçıyla on binlerce kız çocuğuna ulaşıldığını açıkladıDoğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, altı yıl önce her kız çocuğunun okuma hakkı olduğuna inanarak yola çıktıklarını belirterek, kampanyada 300 binden fazla bağışçıyla on binlerce kız çocuğuna ulaşıldığını açıkladı.

Doğan Gazetecilik tarafından yürütülen Baba Beni Okula Gönder eğitim kampanyasının 32nci yurdu olarak Konyanın Ereğli İlçesinde yaptırılan Ereğli Baba Beni Okula Gönder Kız Öğrenci Yurdu açıldı. Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Altı yıl önce her kız çocuğunun okuma hakkı olduğuna inandığımız ve kız çocukları ile erkek çocukları arasında okullaşma oranlarındaki farkı gördüğümüz için bu proje ile yola çıktık ve bu seferberliği başlattık. Okuma hakkının bir kız çocuğunun elinden alınmasının hiçbir hafifletici sebebi olamaz. Ne maddi sebebi olabilir, ne Kız çocuğu okuyup da ne olacak diyen gerici bir zihniyet, ne de gelenekler olabilir. Okuma çağı gelmiş bir kız çocuğunun kesinlikle okula gitmesi gerektiğine inanarak yola çıktık. Kalbimizi bu projeye koyduk. 6 yılda büyük işler yaptığımıza inanıyoruz diye konuştu.

10 binlerce çocuğa ulaşıldı

Hanzade Doğan Boyner, kampanyada 300 binden fazla bağışçıyla on binlerce kız çocuğuna ulaşıldığını, ancak çok daha fazlasının yapılması gerektiğini belirterek, Doğubeyazıt, Sarıkamış, Gümüşhane, Van, Muş, Kars gibi Türkiyenin bir çok yerinde yurt açılışı yaptık. Her yurt açılışı yaptığımızda o yurttan içeri girip çocukların mutluluğunu gördüğümüzde İyi ki bunu yapıyoruz dedik. Daha büyük bir şevkle bu seferberliği üstlendik dedi.

Resimlerini bağışladılar

Açılışı yapılan Ereğli Baba Beni Okula Gönder Kız Öğrenci Yurdunun tam bir imece çalışması olduğunu ve ayrı bir önem taşıdığını kaydeden Hanzade Doğan Boyner, sözlerini şöyle sürdürdü: Bundan önceki yurtlarımız bir bağışçının desteği ile yapılırken bu sefer çok değerli ressamlarımız büyük fedakarlık yaptılar. Bize resimlerini bağışladılar. Sayın hocam Hüsamettin Kaçan başka sanatçılara resim eğitimleri vererek onların resim üretmelerini sağladı. İş dünyası da destek oldu ve biz bir gecede 3 tane yurt için gerekli fonu topladık. Bu yurdun ilkini de bugün Ereğlide açıyoruz. Toplumun her kesimi destek oldu. Baba Beni Okula Gönder seferberliğimizde devletimizden de Milli Eğitim Bakanlığımızdan büyük destek gördük. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Toplumun benimsediği bir seferberlik oldu. Ümit ediyorum bundan sonra okuyamayan kız çocuğumuz kalmayana kadar biz destekçilerimizle beraber bu yolda yürüyüp daha başka yurtlar da açacağız.

Huzurlu günler geçirin

Yurtta kalan öğrencilere seslenen Hanzade Doğan Boyner, Umarım yurtta huzurlu günler geçirirsiniz. Büyük hayaller kurabilirsiniz. Anadolu Lisesinden sonra da üniversiteye kaydınızı yaptırırsınız dedi. Hanzade Doğan Boyner, eserlerin satıldığı Beyaz Müzayedenin sahibi Aziz Karadenize teşekkür etti.

Bir müzayede 3 yurt çıkardı

23 Nisan 2005ten beri yürütülen Baba Beni Okula Gönder eğitim kampanyası çerçevesinde 23 Mart 2010da düzenlenen müzayedede toplanan bağışlarla Ağrının Doğubeyazıt İlçesi, Trabzon ve Konyanın Ereğli İlçesinde 100er öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurtları yaptırıldı. Anadolu Lisesinde okuyan ve çevre köylerden 76 kız öğrencinin barındığı Ereğli yurdunun açılışına Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet yazarları Ertuğrul Özkök ve Sedat Ergin, Doğan Gazetecilik Reklam Gurup Başkanı Neslihan Tokcan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Aysel Çelikel, Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Hüsamettin Koçan, kampanyaya katkıda bulunan sanatçılar ve tablo satın alan bağışçılar, ilçe yöneticileri, eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

Bir kızın eğitimi, iki ailenin eğitimine eşdeğer

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Aysel Çelikel de bir kız çocuğunun eğitilmesinin iki ailenin eğitilmesi ile eş değer olduğunu söyledi. Prof. Çelikel, Öğrenciler, ortalama öğretim yılının kişi başına 6 yıl olduğu Türkiyede bir Anadolu Lisesini kazanmanın ne demek olduğunu her zaman hatırlayın. Bu bir kız çocuğu için çok önemli bir olaydır. Bunun değerini bilin ve çok çalışın. Ülkemizin sizden beklediği çok önemli hizmetler olacaktır. Sizleri çok seviyoruz. Sizlerin de emeklerimizi boşa çıkarmamanızı, gereken çalışma ve özeni esirgememenizi özenle istiyorum dedi. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da toplumun, doğru projeler öne çıktığı zaman desteklediğini vurguladı.

Gelecek için büyük hayaller kurun

Bağışçılar adına konuşan Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Hüsamettin Koçan, kız çocuklarının eğitimi ile ilgili arzulu davranan bir toplum olmadığımızı vurguladı. Prof. Koçan, kendinden 2 yaş küçük olan kız kardeşinin de okumadığını anlattı. Prof. Koçan, Ben bir köy çocuğuyum. Sizin olağanüstü şansınız var. Gelecek için büyük hayaller kurun. Hayallerinizi geniş tutun ki adım atabilecek kapasitenizi geliştirin. Bu ülke, çaba gösterene imkan sunulan bir ülke. Eğer çabalarınız varsa önünüz açıktır demektir. Umarım bu yurtlar çoğalacak ve Türkiyede okuyamayan kız kalmayacak. Baba Beni Okula Gönder sloganı, Ülkem beni okula gönder sloganına dönüşecek diye konuştu. Daha sonra yurtta kalan öğrenciler adına konuşan Anadolu Lisesi 12nci sınıf öğrencisi Gülşah Pekince de, okulu kazandıktan sonraki yaşadıklarını anlattı.

HÜRRİYET