12 / 08 / 2022

Bağcılar'da kentsel dönüşüm emin adımlarla sürüyor!

Bağcılar'da kentsel dönüşüm emin adımlarla sürüyor!

Bağcılar'da kentsel dönüşüm emin adımlarla sürüyor. Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi emin adımlarla devam ediyor. Bağcılarlıların destek verdiği Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yeni yaşam alanları kurmak için yıkımlar yapılıyor.İstanbul'un en kalabalık nüfusuna sahip olan Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi emin adımlarla devam ediyor. 

Bağcılarlıların destek verdiği Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yeni yaşam alanları kurmak için yıkımlar yapılıyor. Bağcılar'daki 18 bina ile 184 bağımsız birimin yıkımı gerçekleştirildi. Göztepe Mahallesi Bannkent Sitesi'ndeki 7 Blok ve 5 bina olmak üzere toplam 12 bina ile 7 bin metrekarelik alanda bulunan 146 adet bağımsız birimin yıkımı davul zurna eşliğinde yapüdı. Yine, aynı anda telekonferans bağlantısıyla da Hürriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'nde yer alan 6 binadan oluşan 38 adet bağımsız birimin yıkımı yapıldı. Her bağımsız birime 1 kapalı otoparklı ve asansörlü konut inşa edilecek, yüzde 65lik bölüm de yeşil alan olarak düzenlenecek. Yine geçtiğimiz Ocak ayında Kirazlı Mahallesi'ndeki depreme dayanıksız üç blok bulunan Yuvam Sitesi ile Mahmutbey'deki altı adet binanın yıkımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla yapüdı. 

Bu binaların yerine asansörlü ve otoparkı bulunan bahçeli depreme dayanıklı konutlar inşa edilecek. 30 Mart Yerel Seçimleri'ne kısa bir süre kalmasına rağmen 19 Mart 2014 tarihinde de Kemalpaşa Mahallesi 23.Sokak'ta bulunan 82 daireli 19 binanın yıkımı davul zurna eşliğinde yapıldı. Yıkımdan sonra 2450 m2'lik alanın 1500 m2'si yeşil olmak kaydıyla otoparklı ve asansörlü 144 daire yapılacak. Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 363 riskli yapı, 1282 konut ve 112 işyeri olmak üzere toplam 1394 yıkım yapüdı. 

Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı, Evren, İnönü, Merkez, Sancaktepe ve Çınar mahallelerinin bir kısmını Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan ettiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, yaklaşık 8 bin bina 24 bin de bağımsız birimin (bir binadaki daire sayısı) yenileneceğini ifade etti. 


Hürses