Bağdat New Sadr City projesini Türk şirketler grubu yapacak!

Bağdat New Sadr City projesini Türk şirketler grubu yapacak!6 Türk müteahhit Irak’a el ele gitti, 11.2 milyar dolara 600 bin kişilik ‘Sadr’ı kuracak. Irak’ta dün yapılan 11.28 milyar dolarlık 75 bin konut ihalesini Türk müteahhitleri kazandı


Irak’ın Sadr Bölgesi’nde 600 bin kişilik kentin yapımı için 5 şirket çatısı altında Türk Grubu İş Ortaklığı’nı kuran 6 müteahhit, Türkiye’nin 1 yılda gerçekleştirdiği yurtdışı taahhüt işinin yarısını tek bir proje ile gerçekleştirecek.

IRAK’ta Bağdat yakınların kurulacak olan Yeni Sadr Kenti’nin ihalesini Türk müteahhitleri kazandı. Irak merkezi hükümetince karşılanacak 11.28 milyar dolarlık büyüklüğü ile dünyanın sayılı projelerinden olacak Yeni Sadr Kenti için 6 Türk müteahhiti bir araya geldi. Koçoğlu Tarmaş, Kur İnşaat, Kazova, Ulusol-İşkaya olarak 5 eşit ortaklı Türk Şirketler Grubu’nu kuran 6 müteahhit, dünyanın değişik ülkelerinden onlarca grubun ilgilendiği ihaleyi kazanan taraf oldu.

52 firmadan 13’ü yeterli

Bağdat Belediye Başkanlığı’nda dün yapılan ihale ile Bağdat’ın Sadr Bölgesindeki yaklaşık 500-600 bin  kişilik bir nufüs  için modern bir şehir yapımı acile yerleşime açılması planlanıyor. Toplam 75 bin konutluk modern bir şehrin kurulmasının planlanan ve finansmani Irak merkezi hükümetince karşılanacak olan proje ile dünyanın çeşitli ülkelerinden 52 grup başvurdu. Ancak bu gruplardan sadece 13 tanesi yeterlilik alabildi.

İhalede sadece 4 firma çalıştı

Ancak ihaleye ikisi İran’dan, biri Tayland-Irak ortaklığı olmak üzere seçilen 4 firmadan biri de Türk Şirketler Grubu oldu. Çok sayıda firmanın ilgi gösterdiği bu ihalede sadece 4 firmanın yarışması  projenin büyüklüğü ve zorluğu etkili oldu. Konutun yanı sıra sosyal tesisler, camiler, okullar gibi bir kentte olması gereken pek çok binanın yapımını içeren proje için Türk Şirketler Grubu, 3 ay boyunca yoğun bir çalışmanın sonucunda teklifini yetiştirebildi.

Proje için 30 mimar çalıştı

Yeni Sadr Kenti’nin projesi için Yüksek Mimar Nejdat Kıran Yazıcı’nın başında olduğu NYK Mimarlık’a bağlı 30 mimar çalıştı. Projenin etkinliği kadar Türk Şirketler Grubu’nun sunduğu teklif de etkili oldu. İranlı Arkanayd’ın 11.5 milyar dolar, Tayland’lı MTV ile Iraklı Mivan ortaklığının 14.3 milyar dolar, İranlı Dasht Shayan Tosee ile Kaysun ortaklığının da 17.9 milyar dolar teklif ettiği proje için Türk şirketler Grubu’nun 11 milyar 285 milyon dolar teklif vermesi yarışı kazanmalarının bir nedeni oldu.

47.5 ayda teslim edilecek

İhale şartnamesine göre, bu dev projeyi üstnenen Türk Şirketler Grubu, 75 bin konutu içeren dev projeyi 47.5 ayda (yaklaşık 4 yıl) teslim etmesi gerekiyor. Halen 5 milyar dolarlık ödeneğinin hazır olduğu açıklanan projeye başlamak için gerekli onayın çıkmasını bekliyor ve arsanın tahsis edilmesini bekliyor. Irak hükümetinin kesin kararını ise 10 gün içinde açıklaması bekleniyor.

Türk Şirketler Grubu’nda kimler var

Tarmaş Ltd.: Özlem Sevilmiş
Koçoğlu İnşaat: Şükrü Koçoğlu
Kur İnşaat: Kemal Tankal
Kazova İnşaat: Mustafa Demir
Ulubol Ltd: Murat Elibol / İşkaya A.Ş: Yusuf Kaya

Yüzlerce firmanın bir yılda yaptığı büyüklükte bir iş

YAPILAN değerlendirmelere göre, Hintli ve Çinli şirketlerin projelerini yetiştirememeleri de Türk müteahhitlerin, ihaleyi bu fiyata almalarında etkili oldu. Aksi durumda 11.2 milyar dolarlık fiyatın çok daha aşağı inmesinin gündeme geleceği söylenirken, 11.2 milyar dolarlık rakam sadece Türk müteahhitleri açısından değil, dünya taahhüt sektörü açısından büyük bir rakam olarak kabul ediliyor. Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında üstlendikleri yıllık 20-22 milyar dolarlık taahhüt tutarı ile de karşılaştırınca projenin büyüklüğü ortaya çıkıyor. İhalenin ardından, “Yüzlerce Türk firmasının bir yılda üstlendiği iş, bir tek projeyle üstlenildi. Türk firmalarının yurtdışında tek kalemde aldıkları en büyük proje” yorumu yapıldı. 

22 bin kişi çalışacak 7 bini Türkiye’den gidecek

YAPILAN fizibiliteye göre, Sadr Kenti projesinin yapım işinde çalışacak 22 bin kişiden, 7 bin işçi ve teknik elemanın çalışacak. Ayrıca 7-8 milyar dolarlık inşaat malzemesi, çimento,  makine ve teçhizat ile 200 civarında inşaat, mekanik ve elektrik tesisatı alt yüklenicisi, lojistik ensturumanlar ile Beton Santralleri, Tünel Kalıplar, çeşitli inşaat makinelerinin temin edilmesi gündeme gelecek. Bu açıdan yeni Sadr Kenti Projesi, sadece 6 Türk firması açısından değil, bu firmalarla çalışabilecek diğer firmalar açısından da büyük önem taşıyor.

Sadr Bölgesi’ne Trabzon kadar bir kent kurulacak

IRAK’ın başkenti Bağdat’ta Şii nüfusun ve Şii lider Mukteda el Sadr’ın bölgesi olarak bilinen Sadr’da, savaşın izlerini silecek olan proje Trabzon büyüklüğünde bir kentin yeniden kurulması anlamına geliyor. Yaklaşık 600 bin kişinin yaşaması planlanan Sadr için ayrılan 11.2 milyar dolar ise, 4-5 tane boğaz köprüsünün maliyetine denk düşüyor.
Hürriyet/Nilgün KARATAŞ

--

Bağdat New Sadr City projesini Türk şirketler grubu yapacak!

Irak’ta Bağdat yakınlarında kurulacak "Bağdat New Sadr City" projesinde en iyi teklifi veren Türk şirketler grubunun ortaklarından Koçoğlu İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, "Konut ve diğer sosyal donatıları ile Bağdat yakınlarına Trabzon büyüklüğünde bir şehir kuracağız" dedi.

Irak’ta Bağdat yakınlarında kurulacak "Bağdat New Sadr City (Bağdat Yeni Sadr Şehri)" projesi için en iyi teklifi 11 milyar 285 milyon 898 bin 950 dolar ve 47,5 ay inşaat süresi ile "Koçoğlu İnşaat A.Ş., Kur İnşaat A.Ş., Kazova İnşaat A.Ş., Tarmaş Limited Şirketi, Ulubol Limited Şirketi-İşkaya A.Ş." ortaklığından oluşan Türk şirketler grubu verdi.

Söz konusu şirketlerin temsilileri dün açıklanan ihalenin ardından bugün Crowne Plaza Otel’de basın toplantısı düzenleyerek, ihale süreci ve proje hakkında bilgi verdi.

Burada konuşan Koçoğlu İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, Bağdat metropolunun hemen yanında planlanan söz konusu şehir çalışmasının 75 bin konutun yanı sıra üniversite, sokak, otobüs durağı, cami, kütüphane, polis karakolu gibi sosyal donatıları da kapsadığını söyledi. Koçoğlu, "Konut ve diğer sosyal donatıları ile Bağdat yakınlarına Trabzon büyüklüğünde bir şehir kuracağız" dedi. 5 firma olarak girdikleri ihalenin serüveninin uzun olduğunu ifade eden Koçoğlu, söz konusu firma için dünyanın çeşitli ülkelerinden 50’ye yakın firmanın dosya aldığını, fakat 4 ay gibi kısa bir süreç olduğu için birçok firmanın projesini yetiştiremediğini kaydetti.

Ortaklıklarının büyük bir azim ve gayret ile projeyi yetiştirdiklerini ve ihale girdiklerini ifade eden Koçoğlu, söz konusu ihale ile Türk firmalarının, müteahhitlik piyasasının dünyadaki yerini biraz daha perçinlemiş olduğunu bildirdi. Şükrü Koçoğlu, şöyle konuştu:
"Böyle bir iş daha alırsak dünyada en fazla iş alma konusunda Çin’i geçip birinciliğe oturacağız. Şu anda Çin’den sonra ikinci sıradayız, üçüncü sırada ise ABD var. Belki de bu işle bile birinci sıraya oturacağız. Yurt dışı müteahhitlik sektörü yıllık iş yapmada kriz öncesinde 23 milyar doları görmüştü. Bu miktarın neredeyse yarısı tek bir işle alınmış olacak."

Böyle işlerde devlet desteğinin şart olduğunu anlatan Koçoğlu, kendilerinin de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’den destek gördüklerini söyledi. Koçoğlu, "Ben buradan kendilerine öncelikle ülkemiz, sonra da sektörümüz adına şükranlarımızı sunmak istiyorum. Onların desteği önemli, çünkü yarış her zaman eşit silahla olmuyor. Yandan farklı bir yumruk yiyebiliyorsunuz. Bunu ancak siyasi otorite ile aşabilirsiniz. Çünkü rakiplerimizin de hükümet nezdinde bastırdığını gayet iyi biliyoruz" diye konuştu.

-BOL MİKTARDA TÜNEL KALIP USTALARI ALINACAK-

Koçoğlu, söz konusu işin 47,5 ayda bitirilmesinin taahhüt edildiğini, zamanında bitmezse ağır müeyyideleri bulunduğunu söyledi.

İnşaat süresi olan 4 yıl boyunca yaklaşık 20-22 bin kişinin çalışacağını düşündüklerini kaydeden Şükrü Koçoğlu, bu sayının 7-8 bininin Türkiye’den geleceğini düşündüklerini bildirdi.

Koçoğlu, "Süre kısa olduğu için hızlı teknoloji ile bu işi bitirmeyi düşünüyoruz. Bunun için tünel kalıp sistemleri kullanılacak ve Türkiye’den de bol miktarda tünel kalıp ustası gidecek" dedi.

Projenin çok büyük çapta inşaat taşeronlarına bölüneceğini anlatan Koçoğlu, "Örneğin her bin konutu bir müteahhit alacak. Yapım teknolojilerinde hızlı sistemler kullanılacak. Şu anda böyle düşünüyoruz" diye konuştu.

-IRAK’A 25-30 YILDIR İNŞAAT YAPILMAMIŞ-

Grup ortaklarından Kazova İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir de basın toplantısında yaptığı açıklamada, ihale sürecinin yaklaşık 4 ay önce başladığını belirterek, şunları söyledi:
"4 ayda 75 bin konut ve 52 kamu binasının projelendirmesi, konsept projelerin hazırlanması, animasyonun hazırlanması, maketlerin hazırlanması ihaleyi kazanmamızda çok önemli bir faktördü. Irak’lılar projenin içeriğini önemli bir İngiliz firmaya yaptırmışlar. Bizim projenin hazırlanmasında 30 civarında mimar görev aldı. Ayrıca bütün projeyi sokak sokak gösterecek bir animasyon filmi hazırlattık. Proje Irak için çok önemli. Biz sahayı birkaç defa gidip gezdik. Sonuçta Irak’ta yaklaşık 25-30 yıldır inşaat yapılmamış. 30 yıl öncesinin teknolojisiyle yaşıyor insanlar. Burayı, burnumuzun dibindeki yeri Çinliler’e kaptıramazdık, bu Türkiye açısından çok büyük kayıp olurdu."

Önceki gün ihalenin dokümanlarının son teslim tarihi olduğunu anlatan Demir, ihale evrakının 15 bavula sığdırıldığını, ayrıca proje maketinin uçağa sığmadığı için Türkiye’den özel bir kamyonla Irak’a götürüldüğünü ifade etti.

Proje çerçevesinde başta çimento ve demir olmak üzere, fayanstan seramiğe, cama kadar Türkiye’den yaklaşık 7-8 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihraç edileceğini anlatan Demir, bu açıdan da projenin Türkiye açısından çok önemli bir kazanç olacağını düşündüğünü kaydetti.

Projenin Irak için çok önemsendiğini vurgulayan Demir, "Gündem dışı bir duyumumu söyleyeyim, Irak’ta patlayan bombaları patlatan kesimler bu projede yapılacak evlere taşınacak insanlar. Bunları çok kötü gecekondularda yaşıyorlar. bunları modern bir yere taşıyıp, modern bir eğitimden geçirdikleri takdirde bombalardan kurtulacaklarını düşünüyorlar. Biraz da bu nedenle çok acele ediyorlar. Buna önemli bir kaynak aktarıldığını söylediler. Hatta 5 milyar dolar civarında hazır paralarının olduğu ifade ediliyor" dedi.

Irak’ta daha önce iş yayıp yapmadıklarının sorulması üzerine Demir, Irak’ta grup ortaklarından sadece Tarmaş Limited Şirketinin iş yaptığının, diğer ortakların ilk işi olacağını söyledi.

-GÜVENLİK İÇİN KÜÇÜK BİR ORDU GÖREVLENDİRİLECEK-

Proje inşaatı sırasında güvenliğin Irak hükümeti tarafından sağlanacağını anlatan Şükrü Koçoğlu, "İnşaat sırasında güvenliği sağlamak için Irak hükümeti küçük bir ordu vereceğini taahhüt etti" dedi.

İnşaat sırasında nakliyeden avantaj sağlamak amacıyla elde edilebilecek malzemelerin yerinde üretileceğini de anlatan Mustafa Demir, "İnşaatın hemen yanına bir çimento değirmeni kuracağız. Yani çimentomuzu kendimiz üreteceğiz. Ayrıca beton santraları kurulacak. Bunlar için gerekli makineleri de Türkiye’den götüreceğiz" diye konuştu.
AA