Bakanlara tahsis edilen TOKİ villaları hazır

Bakanlara tahsis edilen TOKİ villaları hazır

Bakanlık bütçesinden yaklaşık 2 milyon TL ödenekle yapılan villalarda bakanlar ve üst düzey bürokratlar tatil keyfi sürecek


AK Partili bürokratlar için planlanan Sarımsaklı'daki lüks villalara CHP İlçe Başkanı Hüsnü Erol, "Yörede ödeneksizlikten yarım kalan birçok proje dururken yandaşlara sağlanan imkânlar, saltanat günlerini anımsatıyor" diyerek sert tepki gösterdi.

Dünyaca ünlü Sarımsaklı sahillerinde Maliye Bakanlığı tarafından TOKİ'ye yaptırılan süper lüks havuzlu villalar konuklarını bekliyor. Kısa sürede tamamlanan 6 adet villa ve sosyal tesislerin bahçe düzenlemesi de yapıldı. Yörede yaşayan vatandaşlar, alelacele bitirilen denize sıfır konforlu villaların kamu yararı bulunmadığına dikkat çekerek, "İşsizlik ve yoksullukla boğuşan halkla dalga geçiyorlar" yorumunda bulundular.  TOKİ  ile Maliye arasında yapılan anlaşma gereği bakanların ve üst düzey bürokratların tatillerinde kullanacağı villalarla diğer tesislerin inşaatı 4 ay içinde bitirildi. Daha önce Balıkesir Defterdarlığı'nın eğitim ve dinlenme tesisleri olarak kullandığı ve üzerinde 9 adet yapı bulunan 11 bin metrekarelik alan, Mali İdari İşler Daire Başkanlığı'nın kullanımına geçmişti. Tesis inşaatı, Toplu Konut İdaresi'ne ihale edildi. Küçükköy Belediye sınırlarına dâhil olan ve doğal sit olarak tescilli sahadaki girişimlere belediyeden ve Çanakkale Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan izin alınmadan başlandığı öne sürülmüştü.

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüsnü Erol, hükümetin tatil yatırımına öncelik vermesini eleştirdi. Ayvalık Devlet Hastanesi binasının çürük raporu bulunduğunu anımsatan Erol, bakanların kalacağı lüks villalara 2 milyon YTL ayrılmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. Erol, "Yöreye ekonomik girdi sağlayacak ve istihdam yaratacak çok daha önemli yatırımlara ihtiyacımız var" diye konuştu.

Öte yandan, TOKİ'ye ait süper lüks villaların fotoğraflarının çekmek isteyen gazetecilere, inşaat çalışanlarının saldırgan tutumları da yadırgandı.
Sabah