Bankacılar daha taşınmadan İstanbul'da blok blok ev alıyor

Bankacılar daha taşınmadan İstanbul'da blok blok ev alıyor

Kamu bankalarının taşınması netleşince banka yöneticileri kolları sıvadı. Halkbank'tan 20 yönetici Ağaoğlu'ndan daire aldı. Vakıfbank da 50 dairelik blok almak için görüşme yaptı


KAMU bankaları ve Merkez Bankası'nın Batı Ataşehir'e taşınacak olması, Ankaralı bankacıları harekete geçirdi. Ataşehir'de 8 bin konutluk My World projesini tamamlamak üzere olan Ağaoğlu bankacıların hücumuna uğradı. Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı Ankaralı bankacıların bugünlerde ev almak için İstanbul'u didik didik dolaştığını söyledi. Halkbankası'ndan 20 üzt düzey yöneticinin kendi projelerinden ev aldığını söyleyen Rahvalı `Vakıflar Bankası'ndan bir heyet de bir tam blok almak için gelip bilgi aldılar. Ancak şu anda netleşen bir şey yok' diye konuştu.

FİYAT 205 BİN YTL'DEN BAŞLIYOR

AĞAOĞLU Grubu'nun Ataşehir'de inşa ettiği My World'ün 4. etabı olan Starland'ın tanıtımında konuşan Rahvalı Ankaralı bankacıların son günlerde yoğun olarak İstanbul'da araştırma yaptığını söyledi. Ağaoğlu, 345 konutluk yeni projesi Starland'ı ve yeni finans modelini tanıttı. Modele göre Ağaoğlu Grubu, Akbank ve Vakıfbank'taki mevduatına faiz almayacak ve konut sahibi olmak isteyenlere bu iki banka üzerinden 7 ayı ödemesiz olmak üzere uzun vadeli konut kredisi kullandıracak. 240 aya kadar vade olanağı tanıyan finansman modeli, 12 aylık ödemede yüzde 0.47'den başlayan, 240 ayda ise yüzde 1.21'e kadar vade olanağı var. Konut fiyatları ise 205 bin ile 868 bin YTL arasında.

 

Sektördeki en iddialı FİNANS MODELİ

 

l AĞAOĞLU Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu ise içinde My World'ün de yer aldığı Batı Ataşehir bölgesinin İstanbul'un finans merkezi olacağını belirterek bu bölgeye yatırım yapanların kısa vadede kazançlı çıkacaklarını söyledi. My World Projesi'nin dördüncü etabı olan Starland (Yıldızlar Ülkesi) projesi ve finans modeli hakkında bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenleyen Ağaoğlu, dairenin yüzde 12.5'i peşin ödenmek kaydıyla, ilk taksitlerin 7 ay sonra başlamasını ve bu dönemde sıfır faiz uygulanmasını öngören kredilendirme biçimini `sektördeki en iddialı finansman modeli' olarak niteledi.

2008'de inşaat sektörünün yüzde15-20'ler büyümesini beklediklediklerini söyleyen Ağaoğlu `Artık ne yaparsam satarım dönemi sona erdi. Önemli olan nitelikli konutları doğru yerde, doğru zamanda ve doğru fiyata satabilmektir. Biz yeni finansman modeliyle Ağaoğlu olarak çok nitelikli ve güvenlikli konutları çok rahat ödeme sistemiyle konut almak isteyenlere sağlayacağız' şeklinde konuştu.

 Konut sayısı yeni evlenenlere bile yetmiyor

 AĞAOĞLU Genel Müdür Hasan Rahvalı `Konut kredisi stokunun GSMH'ye oranında Avrupa ortalaması yüzde 50'nin, ABD'de ise yüzde 60'ın üzerinde. Türkiye'de bu oran yüzde 5. Bu oranın 2015'te yüzde 17'ye ulaşacağı öngörülüyor' dedi. Rahvalı 2007 sonunda konut ruhsatının 560 bin olmasını beklediklerini belirterek `Yılda 680 bin çift evleniyor. Sadece evlenenlere konut yapsak bile bu yapılan konutlar yetmez' dedi.

 

İBRAHİM ACAR