06 / 07 / 2022

Bankada parası olanlar dikkat! Vergi indirimi geldi!

Bankada parası olanlar dikkat! Vergi indirimi geldi!

Geçtiğimiz günlerde Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisi oranları azaltıldı. Ortalama yüzde 13 olan mevduat faizi oranında 100 bin TL'si bulunan bir vatandaş, faizlerin sıfırlanmasıyla birlikte bin 300 lira daha fazla kazanacak.Geçtiğimiz günlerde alınan Türk lirası mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 15'lik kesinti yüzde 5'e, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12'lik kesinti yüzde 3 olmuştu. Milliyet'in haberine göre 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan kesinti oranı sıfıra düşürülmüştü. Peki bankada 100 bin TL birikimi olan bir vatandaş yeni alınan bu kararla ne kadar kar etmiş oldu? İşte tüm merak edilenler...

Faiz oranı yüzde 13 olarak ele alındığında bankada 100 bin TL birikimi olan bir vatandaş bu parayı 0- 6 ay vadeye yatırdığında daha önce yüzde 15 vergi kesintisi yapılırken bu oran yüzde 5'e çekildi.

Daha önce 100 TL birikimi olan vatandaştan daha önce 1950 TL vergi ücreti kesilirken bu rakam yeni sisteme göre 650 TL'ye düşürüldü. Yani vatandaşın gerçekleşen vergi indirimi ile bankadaki birikiminden yapmış olduğu kar daha fazla yükseldi. 

Ekonomist Enver Erkan, konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Erkan, "Stopaj oranlarının düşürülmesi TL mevduatının enflasyon üzerinde getiri sağlaması, reel getiri pozisyonunun kuvvetlenmesi azalması adına olumludur. 1 yıldan uzun vadede sıfırlanan stopaj da tasarruf sahiplerin daha uzun vadelere yönelmesini amaçlıyor. Çünkü en yaygın vadeler genelde 1 ve 3 ay" diye konuştu.