Bankalar faiz oranlarını düşürdü

Bankalar faiz oranlarını düşürdüİnşaat firmaları ile proje bazında anlaşmalı bankalar, kredi kullananları sevindiriyor.


100 bin YTL'lik 60 ay vadeli kredide tabela faizi 1.70 iken, bu oran anlaşmalı projelerde 1.50'ye kadar iniyor. Yaklaşık 8 bin YTL'lik fark ise tüketicinin cebinde kalıyor.

Son zamanlarda yaşanan global ekonomik çalkantıların etkisiyle durgunluk içine giren emlak sektörüne bir çözüm de bankalardan geldi. Bankalar inşaat firmaları ile yaptıkları anlaşmaların sayısını artırarak daha fazla müşteriye ulaşmaya başladı. Anlaşmaların en önemli özelliği projelerden ev almak isteyenlerin anlaşmalı bankalar kanalı ile kredi kullanması. Bu durumda kredi kullanıcısı bankanın tabela faizinden daha aşağıda faizle borçlanabiliyor. Anlaşmalı projelerde kredi başvuru prosedürünün de azatdığı görülüyor. Faizin ne kadar aşağıya çekileceğini ise projenin büyüklüğü, konumu ve getiri potansiyeli belirliyor.

Kazan kazan politikası ile yürütülen sözkonusu anlaşma neticesinde kredi kullananlar anlaşmalı olmayan bir projeden ev almak istediğinde ve kredi için bankanın kapısını çaldığında bankanın tabela faizini ödemek durumunda kalıyor. Oysa anlaşmalı projelerden ev almak isteyen ve anlaşma yapılan bankanın kapısını çalan müşteri 100 bin YTL'lik kredi için 60 ay vadede 1.70 tabela faizine karşılık 1.50'ye kadar inen faiz oranlan ile kredi kullanabiliyor. Bankanın 1.70 tabela faizinden 60 ay için 100 bin YTL çeken bir müşteri faiz bedeli olarak 60 bin 300 YTL öderken, 1.50 faizle krediyi kullanan müşteri 52 bin 360 YTL faiz ödüyor.

ANLAŞMA YAPAN BANKALAR

Proje anlaşmaları açısından en fazla proje ile anlaşma imzalayan banka Denizbank olarak görünüyor. Bankanın istanbul ağırlıklı olmakla birlikte Türkiye genelinde 150'ye yakın projede anlaşma sağlaması dikkat çekiyor. Finansbank, Vakıfbank, ING Bank, Akbank, İşbankası ve Yapı Kredi de 50'nin üzerinde proje ile anlaşma yapan diğer bankalar olarak izleniyor. Ancak uzmanlar proje bazında yapılan anlaşmaların sayısından çok içeriğinin önemli olduğunu belirtiyor.

Tabela faizi ile kredi faizinin arasında çok fazla uçurum olması durumunda müşterinin kullanılan krediyi iyi incelemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, tabela faizi indirimsiz, kullanılan kredi faizinin ise faiz + masrafın toplam maliyet olması durumunda hesaplamanın daha sağlıklı olacağını dile getiriyor.

YAPI KREDİ BANKASI

Bankanın 50'nin üzerinde proje ile anlaşma imzaladığı görülüyor. Milleniumpark, Yakut Evler, Serena ve Sarduna Konutları, Yamaç Evler, Güzelbiryer Projesi, Semilyon Konaklan ve  Ankara  Ankara projeleri bankanın anlaşmalı projeleri olarak dikkat çekiyor. Bankanın normal tabela faizi yüzde 1.57. Anlaşmalarla bu oran yüzde 1.54'e geriliyor.

AKBANK

Bankanın 50'nin üzerinde anlaştığı konut projesi mevcut. Akkent, Ankara Batıkent, Ataköy Konaklan, Bahçeşehir Evleri, Mesa Evleri, Bizim Evler, Bahçeşehir Buyaka, Ergene Vadisi, Gizlibahçe Akdeniz Evleri ve Prestij Residences anlaşma yaptığı projeler arasında yer alıyor. Bankanın ilan ettiği faiz oranı 1.57. Anlaşmalı projelerde bu oran yüzde 1.53'e kadar geriliyor.

GARANTİ BANKASI

Banka 100'e yakın proje ile anlaşma sağlamış durumda. Bostancı City, Soyak Mavişehir, Astrum Towers, Bargylia, Elysium Life, Miyansera Evleri, Koza Evleri, Yaseminpark Bursa, Konsept istanbul, Uplife Park Kartal projelerden birkaçı. İlan edilen faiz yüzde ise 1.70. Vadesi 60 ay olan anlaşmalı projelerde bu oran masraflar dahil edilmediğinde yüzde 1.53'lere kadar geriliyor.

FİNANSBANK

100'e yakın projede anlaşma sağlamış durumda. Avrupa Konutları TEM Projesi, Uprise-Uplife, Uphill Court Ataşehir, Bahçehir Projeleri, Astrium- Bargilya Bodrum projeleri, Narcity, Anthill Projesi, Palms Residence Projesi ve Mesa/Dora projelerden birkaçı arasında yer alıyor. Bankanın masraflar dahil tabela faizi yüzde 1.66. Anlaşmalı kredilerde ise bankanın tüm masraflar dahil edildiğinde faiz oranı 1.60'a geriliyor.

DENİZBANK

Bankanın 150'ye yakın firma ile anlaşma imzaladığı görülüyor. Bazı bölgelerde şube bazında anlaşmalara da rastlanıyor. Ihlas Bizimevler, Fideltus Ispartakule, Avrupa Konutları Tem, Aşçıoglu Projeleri, Sapphire, Hektaş İdealistkent, Ekinciler Ekinoks Residence, Antrium Residence, Anthill Residence ve Arketip Evleri anlaşmalı projelerden birkaçı. Bankanın ilan ettiği tabela faizi 1.70, anlaşmalı projelerde bu oran masraflar dahil edilmediğinde yüzde 1.58 olarak görünüyor.

VAKIFBANK

Bankanın 50'ye yakın proje ile anlaşma sağladığı görülüyor. Eltes Güneşi, Idealist Kent, Nevbahar Konutları, Güneşpark Evleri, Park Oran Konutları, Mesa, Spradon Evleri ve Misstanbul öne çıkan bazı anlaşmalı projeler arasında yer alıyor. Bankanın ilan ettiği faiz oranı 1.66. Masraflar dahil edilmediğinde bu oran 1.55'lere masraflar dahil edildiğinde ise 1.60'lara geriliyor.

ING

Zirvekent-Çankaya, Antrium Residence-Ümraniye, Ataköy Konaklan, Besa Karina Evleri, Elitkent-Bahçeşehir, Göktürk İstanbul ve Doğa Gayrimenkul bankanın anlaşma sağladığı birkaç firma arasında yer alıyor. Bankanın ilan ettiği tabela faizi 1.67. Anlaşmalı projelerden kredi kullanılması durumunda ise bu oran masraflar dahil edildiğinde 1.65'e geriliyor.

Bankaların faiz oranlarını görmek için tıklayın...

Tekborsa