Bankaların mortgage zararı 150 milyar doları buluyor

Bankaların mortgage zararı 150 milyar doları buluyor Bankaların mortgage zararı 150 milyar doları buluyor

Mortgage krizinin büyüklüğü, bankalar bilanço açıkladıkça belirginleşiyor. Bankaların zararı 150 milyar doları bulurken, en fazla zararı 37.4 milyar dolarla UBS açıkladı.

ABD'de mortgage kredileriyle başlayan krizin faturası bilançolar açıkladıkça ortaya çıkıyor. Reuters'ın yaptığı değerlendirmeye göre global bankalar içinde en fazla zarar 37.4 milyar dolarla UBS gerçekleştirdi. İkinci sırada ise 24.4 milyar dolarla Merrill Lynch var. Şu ana kadarki açıklamalara göre, bankaların kasım sonrası zararları 150 milyar doları buluyor.
Mortgage krizinen en fazla etkilen sektörün toplam 25 bin kişiyi işten çıkarması bekleniyor.  Bu arada ABD'de konut fiyatları da dibe vurdu. Borcu değerini aşan konut sayısı 8.8 milyonu aştı.
Çin'e resmi bir ziyarette bulunan Henry Paulson, burada yaptığı konuşmada, ABD'nin, yüksek riskli mortgage krizinde olumlu ilerleme kaydettiğini, ancak sorunların devam ettiğini söyledi.

Paulson, ABD'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini, içinde bulundukları krizde, sorunların devam etmesine rağmen olumlu ilerleme olduğunu, ancak Amerikan ekonomisinin temellerinin güçlü olduğunu ifade etti. Önlerindeki yolun engebeli olduğunu belirten Paulson, sorunların üstesinden gelebilmek için çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

Bankalar mortgage'tan çıkıyor 
İngiltere'de bankalar büyük bir krizin eşiğinde bulunan mortgage piyasasından çıkmaya başladı. HSBC grubunun parçası First Direct'in artık mortgage kredisi vermeyeceği belirtiliyor.  First Direct, uygulamanın geçici olduğunu belirtirken, müşterisi olan kişilere mortgage işlemi yapmayı sürdüreceği bildirildi.
NatWest, Royal Bank of Scotland ve Kent Relianca Building adlı kuruluşların da halen mortgage müşterileri olan kişilerin faiz oranlarını yükselterek bu alanda bir ilki oluşturdukları belirtildi.

Bernanke: Küçülme sürebilir
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ABD ekonomisinin yılın ilk yarısında küçülebileceğini ancak agresif faiz indirimlerinin büyümeyi destekleyeceğini, finans ve konut piyasalarındaki sorunların azalacağını söyledi. Enflasyonun endişe kaynağı olduğunu vurgulayan Bernanke, piyasalardaki `stresin' sürdüğünü belirtti.
Bernanke'nin konuşmasından sonra euro, dolar karşısında 1.5674'e kadar çıktı. Yurtiçinde ise piyasalar iyimser havayı sürdürdü. Dolar 1.2810 YTL'ye geriledi. İMKB yüzde 0.79 değer kazandı.

(Milliyet)