Başakşehir yeni şehir olma yolunda!

Başakşehir yeni şehir olma yolunda! Başakşehir yeni şehir olma yolunda!

Başakşehir, bir yandan kamunun 3. havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. köprü, bölge hastanesi, dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleri, bir yandan da birbiri ardına yükselen konut ve yaşam alanlarıyla adeta yeni bir şehir olma yolunda ilerliyor.Bahçeşehir, Ispartakule, Kayaşehir ve Bahçekent’i içine alan Başakşehir, bir yandan kamunun 3. havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. köprü, bölge hastanesi, dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleri, bir yandan da birbiri ardına yükselen konut ve yaşam alanlarıyla adeta yeni bir şehir olma yolunda ilerliyor.Bölgede son aylarda gelişimi ile dikkat çeken bölgelerin başında Kayabaşı geliyor. İlk etapda dar gelirli vatandaşlar için adres gösterilen Kayabaşı bugün orta ve üst gelir grubuna da hitap ediyor. Emlak Konut GYO ve  TOKİ  öncülüğünde gelişen bölgede büyük inşaat firmaları faaliyet gösteriyor. 3 yıl öncesine kadar bölgede metrekare satış fiyatları 1700 lira ile 2 bin 200 lira arasında değişirken bugün markalı konutlarda bu rakam 4 bin 500 lirayı buluyor. Başakşehir’in en büyük avantajının İstanbul’un büyük ölçekli kamu yatırımlarına yakınlığı olarak değerlendiren sektör temsilcileri, “3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, şehir hastanesi, sağlık kent, kent parkı ve Kanal İstanbul projeleri Kayabaşı’nı bir bölgesel merkez haline getiriyor” diyor.


ORTA VE ÜST GELİRLİ SEÇİYORTürkiye’nin ilk uydu kenti Bahçeşehir ise orta ve üst gelir grubu tarafından ilgi görüyor. Önceleri düşük ve orta yoğunluklu yerleşim bölgesi olarak gelişen Bahçeşehir ve çevresinde, zamanla yüksek katlı rezidans projeleri hayata geçmeye başladı. TSKB Gayrimenkul değerleme uzmanları Bahçeşehir’de konutların metrekare fiyatlarının 3 bin lira ile 6 bin 350 lira arasında değiştiğini, ortalamanın ise 4 bin 500 lira ile 5 bin 500 olduğunu dile getirdi. Az katlı villa tipi konutların yer aldığı Tatarcık bölgesinde ise metrekare fiyatları 4 bin 500 lira ile 7 bin 500 lira arasında değişiyor. 10 yıl önce kamu eliyle ilk yapılaşmanın başladığı Ispartakule ise bugün orta ve orta üstü gelirli vatandaşların en çok tercih ettiği bölgelerin başında geliyor. Özellikle geniş metrekareli ve ailelere hitap eden konutların inşa edildiği bölgede metro hattının devreye girmesiyle ulaşım sorununun çözülmesi hedefleniyor. 


Hürriyet 


Haber Sabah Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

Yenişehir’in merkezi Başakşehir markalı konutların yeni adresi oldu. Milyonluk evlerin satışa çıktığı bölgede metrekare fiyatları 4 bin 500 lirayı buldu. Ispartakule, Kayaşehir, Bahçeşehir ve Bahçekent'i içine alan 'Yenişehir'in merkezi Başakşehir, yeni havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bölge hastanesi, dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleriyle gün geçtikçe değer kazanıyor. Bölgede son aylarda gelişimi ile dikkat çeken bölgelerin başında Kayabaşı geliyor. İlk etapta dar gelirli vatandaşlar için adres gösterilen Kayabaşı bugün orta ve üst gelir grubuna da hitap ediyor. Emlak Konut GYO ve TOKİ öncülüğünde gelişen bölgede bugün büyük inşaat firmalarının çoğu faaliyet gösteriyor. Markalı konut üreten firmaların ilgi gösterdiği, yapılan ihalelerde yoğun rekabetin yaşandığı bölgede evlerin ve arsaların değeri her geçen gün yükseliyor. Milyonluk evlerin satışa çıktığı Kayabaşı'nda ortalama metrekare satış fiyatlarının 4 bin 500 lirayı bulduğunu belirten sektör temsilcilerine göre kamu yatırımları ile Kayabaşı'nda konutlar daha da değerlenecek.


METREKARE ORTALAMA FİYATI 4 BİN 500 TL

Bahçeşehir'de konutların metrekare fiyatlarının 3 bin lira ile 6 bin 350 lira arasında değiştiğini belirten uzmanlar ortalamanın ise 4 bin 500 lira ile 5 bin 500 olduğunu dile getirdi. Bölgede satışı devam eden projelerde ise 1+1 daire fiyatları 200 bin lirayken bu fiyat 2+1 dairelerde 500 bin, 3+1 dairelerde 750 bin ve 4+1 dairelerde 1 milyonu buluyor. Az katlı villa tipi konutların yer aldığı Tatarcık bölgesinde ise metrekare fiyatları 4 bin 500 lira ile 7 bin 500 lira arasında değişiyor.


2019'DA METRO GELİYOR

10 yıl önce kamu eliyle ilk yapılaşmanın başladığı Ispartakule ile bugün orta ve orta üstü gelirli vatandaşların en çok tercih ettiği bölgelerin başında geliyor. Özellikle geniş metrekareli ve ailelere hitap eden konutların inşa edildiği bölgede devam eden büyük gayrimenkul projeleri de var. Metro hattının devreye girmesi ile bölgedeki ulaşım sorununun çözülmesi hedefleniyor.


TÜRKİYE'NİN İLK UYDUKENTİ BAHÇEŞEHİR

Türkiye'nin ilk uydu kenti Bahçeşehir ise orta ve üst gelir grubu tarafından ilgi görüyor. Bahçeşehir bölgesinde yer alan projeleri genel itibariyle az katlı düşük yoğunluklu, az katlı orta yoğunluklu ve çok katlı yüksek yoğunluklu yapılaşma şeklinde üçe ayırmak mümkün. Önceleri düşük ve orta yoğunluklu yerleşim bölgesi olarak gelişen Bahçeşehir ve çevresinde, zamanla yüksek katlı rezidans projeleri hayata geçmeye başladı.


Sabah