Çukurova Balkon

Batman'da imar barışına 13 bin kişi başvurdu!

Batman'da imar barışına 13 bin kişi başvurdu! Batman'da imar barışına 13 bin kişi başvurdu!

Harita ve Kadastro Mühendisi Hikmet Bahşi, Batman’da 8 Haziran tarihinden bu yana imar barışına 13 bin kişinin başvuru yaptığını açıkladı.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Harita ve Kadastro Mühendisi Hikmet Bahşi, imar barışı müracaatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bahşi, Batman'da bu zamana kadar 13 bin kişinin imar barışına başvurduğunu söyledi. 

Milliyet'te yer alan habere göre, imar barışının özellikle kat mülkiyetini geçemeyenlerin, kat fazlalığı olanların ya da dairesini alıp ticari alana çevirenler için fırsat olduğunu söyleyen Bahşi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İmar barışın iki aşaması var. Birincisi yapı kayıt belgesi, ikincisi ayağı ise müktesep mülkiyet hakkı elde eden yapının cins değişikliği ile birlikte kat mülkiyetiyle olan geçişini anlatıyor. Mülkiyet sahipleri kesinlikle teknik elemanlardan, harita mühendislerinden ve mimarlardan teknik destek almaları lazım. Aksi takdir de ilgili tebliğin yayınlanan maddeleri gelince yanlış beyandan dolayı yapı kayıt belgeleri ve ödedikleri paralar boşa gidebilir. Barışırken davalı olma durumu da olabilir. Bu hangi yapıları kapsıyor, 31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapıları kapsıyor. Yapı kullanma belgesi varsa onun dışında ilave yaptığı alanları kapsar. Başvuru yapmadan önce gayrimenkullerin hangi alanda yola girip girmediğini, yeşil alanda olup olmadığını, mali hazinesi üzerinde olup olmadığını bu noktaları araştırmaları gerekiyor. Yola ya da dereye kat mülkiyeti yerine geçemiyor. Buradan başvuru yapmadan önce detaylı araştırma yapmaları gerekir. Her katın ve dükkanların metre kareleri, bodrum, depoların, teras katların hepsinin ayrı ayrı hesaplanıp öyle sisteme girilmesi lazım.”

İmar barışına başvuruların bu ay sonunda daha da artacağını söyleyen Bahşi, “Batman’da yapılan tahmini başvuru sayısı 13 bini geçmiş durumda. Bu ay sonuna kadar 20 bini görebilir. İmar barışının en son başvurusu tarihi 31 Ekim 2018, yapı kayıt belgesi alma para yatırmayla ilgili birinci aşamayla ilgi olan kısmı ise 31 Aralık 2018 tarihiyle bitmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.