Bayındır İçerenköy hastanesi hizmet vermeye başladı

Bayındır İçerenköy hastanesi hizmet vermeye başladı Bayındır İçerenköy hastanesi hizmet vermeye başladı

İş Bankası iştiraki olan Bayek'in, İçerenköy'de yaptırdığı 'Bayındır İçerenköy Hastanesi' hizmet vermeye başladıBayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Cengiz Babacan'ın yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldan bu yana Bayındır Hastaneleri'ni bünyesinde bulunduran şirketin İş Bankası'nın iştiraki olduğunu, ilk hastane olan Ankara'daki Bayındır Hastanesi'rtin 1992'de, Bayındır Kavaklıdere'nin 1998'de açıldığını, 1999'da ise Bayek'in İş Bankası iştiraki haline geldiğini anlattı. Bayındır Hastaneler Grubunun topluma mal olmayı hedeflediğini vurgulayan Babacan, şöyle devam etti: "Biz Ankara'da iki hastaneyle devam ederken hep kafamızda şu vardı; sahip olduğumuz bu bilgi birikimini İstanbul'a taşımamız gerekiyor. Önce kendi hastanemizi yapmak üzere yola çıktık. Bir planlama yönetmeliği var, 15 Şubat 2008'de yayınlanan... Yeni yatırımların yasaklandığı bir yönetmelik. O yönetmelik çıktıktan sonra araştırmalarımızı yaptık ve kendimiz için en uygun olan Içerenköy'deki İsviçre Hastanesi'ni satın aldık. Bayındır Hastanesi Îçerenköy olarak ruhsatımız çıktı. Elini yüzünü düzelttik, tadilat yaptık ve Bayındır İçerenköy olarak hizmet vermeye başladık."

İstanbul Levent'te yaklaşık bir yıl önce satın aldıklar kliniğin iki ameliyathane ve 10 yataklı Bayek Tıp merkezi olarak faaliyetine devam ettiğini anlatan Babacan, "İçerenköy Hastanesi ise 120 yataklı. Son bir yıl içinde yaptığımız yatırımların tutan yaklaşık 50 milyon dolar. Yeni hastane için satın alma, yapılacak yatırımlar ve iyileştirmelerle beraber 40 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu olacak. Hastanede tüm birimler yer alacak. Her tarafta yapılamayan komplike, kompleks üst düzey işleri yapmaya hep aday olduk. Aynı şeyi burada devam ettireceğiz" şeklinde konuştu.
 
'Belirsizlik ortamı'

Özel sağlık sektörüne yabancı yatırımcıların ilgisine ilişkin ise Babacan, belirsizlik ortamında, özellikle son 1,5-2 yıldır özel sağlık sektörünün aleyhinde gelişen bir ortamda yabancılann ilgisinin 'enteresan' olduğunu söyledi. Yabancı yatırımcıların özel sağlık sektöründe kısa vadeye değil uzun vadeye baktığının altını çizen Babacan, yatırımcıların günlük sıkıntılara bakmadan uzun vadeyi düşünerek yatınm yapmalannın ise doğal olduğunu vurguladı. Cengiz Babacan, "Kendi tarafımıza gelecek olursak, biz bir arayış içinde değiliz. Ama bu, elimizdeki varlığı yüceltmek, o yüceltilmiş varlığa ilgi gösteren birileriyle ve güçlü, güvenilir ve dürüst bir finansman kaynağıyla bir araya gelip yolumuza devam etmeyiz anlamına gelmez. Arayış içinde olmamakla beraber, Önümüze böyle birşey çıkarsa da değerlendirlir." dedi.

İstanbul'daki yeni hedef Bakırköy olacak

Cengiz Babacan, İstanbul'u aslında 3 şehir olarak görmek gerektiğini, Levent ve Içerenköy'deki hastanelerin 2 bölgeyi kapsadığını, birde Bakırköy bölgesi bulunduğunu ifade ederek, "Aslında vizyonumuzda burası da var. Olursa hastane boyutunda olmasını planlıyoruz. Araştırmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor. Fakat kesinleşmiş birşey henüz yok" dedi.
İstanbul'da 4 yerde diş klinikleri bulunduğunu kaydeden Babacan, son 5 yıl içinde İstanbul yatırımları dışında 20 milyon dolarlık yenileme ve büyüme yatırımlan yaptıklannı bildirdi.

Babacan, İstanbul'un ardından İzmir'i ikinci bir adım olarak gördüklerini belirterek, "Ancak bir parça dikkatli gitmek lazım. Özel sağlık sektöründe son iki senemiz birtakım çalkantılar, belirsizliklerle geçti. Bu nedenle geleceği çok iyi planlayamıyoruz" diye konuştu.
Milliyet