04 / 02 / 2023

Bazı müteahhitler yakında batabilir

Bazı müteahhitler yakında batabilir

Teknik Yapı Başkan Yardımcısı Durbakayım inşaat sektöründe son dönemde yaşanan patlamanın sektör dışından girişlere neden olduğunu söyledi.

 


 Durbakayım `İnşaattaki furya bitiyor. Bazı müteahhitler batabilir' dedi.


 


TEKNİK Yapı'nın patronu Nazmi Durbakayım yerine yavaş yavaş oğlu Umut Durbakayım'ı hazırlamaya başladı. Teknik Yapı Başkan Yardımcısı olan Umut Durbakayım aslında çocukluğundan beri inşaatlara yabancı değil. Umut Durbakayım star'a geleceğin Teknik Yapı şirketinin başkanı olarak inşaat sektörünü değerlendirdi. İnsanların maketten ev alırken marka olmuş firmaları tercih etmeleri gerektiğini söyleyen Umut Durbakayım sektörde bazı müteahhitlerin batacağını söyledi. İnşaat sektöründe artık daha küçük çaplı ve orta sınıfa dönük projelerin yapılması gerektiğini ve bu yöne doğru bir yöneliş olduğunu söyleyen Durbakayım `Lüks konutta doygunluğa ulaşıldı. Artık daha çok dar gelirliye dönük konutların yapılması gerekiyor. Yeni planlar bu yönde yapılıyor' dedi.


MALİYET YÜZDE 10 İNEBİLİR


KONUTLARA banyo, mutfak dolabı, fayans gibi malzemelerin en pahalılarını almak yerine yerli malı ve aynı işi yapan ürünlerin alınmasıyla ev maliyetinin yüzde 10 oranında düşeceğini söyleyen Durbakayım `Birçok müteahhit bunu düşünmeye başladı' dedi. Sektörde yavaş yavaş çürük firmaların dökülmeye başladığını da söyleyen Durbakayım `Başka sektörlerden inşaata çok giren oldu. Biraz para yapan turizmci, tekstilci de inşaat sektörüne girdi. Ancak bu furya son dönemlerini yaşamaya başladı. Şirket batmaları görebiliriz. O nedenle ev alacakların marka şirketlerle çalışmaları kendilerinin yararına olacak. Çekirdekten olmayan inşaatçılar dökülmeye başladı. Bu projeler ortada kalmaz. Başkaları yapar ama tabii bazı sıkıntılar da olabilir' diye konuştu.


 


Küçükken çivi düzeltip satardım


MİLYON dolarlık ciroları yapan Teknik Yapı'nın veliahtı Umut Durbakayım 30 yıldır inşaatlarda büyüdüğünü babası Nazmi Durbakayım'ın yanında yetiştiğini söyledi. Kendisi de Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım gibi bir inşaat mühendisi olan Umut Durbakayım, babasının yaptığı inşaatlarda yıllar önce harçlığını da çıkardığını söyledi. Durbakayım `Küçükken babamın yaptığı inşaatlardaki çivileri düzeltip satarak harçlığımı çıkarırdım. Yani bizim ekmeğimiz ailecek her zaman inşaat işinden olmuştur. Şimdilerde artık ortalıklarda çivi olmuyor ama oğlum da benimle birlikte yaptığımız inşaatlara gelmekten zevk alıyor' diye konuştu. (Star)
Geri Dön