Belediyeden bankaya para yerine imar önerisi

Belediyeden bankaya para yerine imar önerisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Meydanı sahilinde yol ve yeşil alanda kalan 2 bin 940 metrekarelik arazi ile ilgili 'Kamulaştırmadan el atma' davasını kaybedince Ziraat Bankası'na ödemesi gereken 35 milyon YTL'den kurtulmak için alternatif çözüm ürettiBüyükşehir Belediyesi, Koruma İmar Planı'na uygun olmak koşuluyla banka arazisine imar hakkı vermeyi önerdi. Banka bunun üzerine 400 metrekare taban alanına, 8 kat imar hakkı istedi.


İzmir trafiğinin can damarı kabul edilen Konak Meydanı sahilindeki Atatürk Bulvarı'nı kapanmanın eşiğine getiren Büyükşehir Belediyesi ve Ziraat Bankası arasındaki arsa krizi 3.5 yıldan bu yana bitmedi. Ziraat Bankası 5'te 4'ü yeşil alan 5'te 1'i ise yolda kalan araziyle ilgili Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı davayı kazandı.  İzmir  4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, geçen temmuz ayında Büyükşehir Belediyesi'nin Ziraat Bankası'na 35 milyon YTL ödemesi kararına vardı. Ancak, Belediye üst mahkeme olan Yargıtay'a temyiz için başvurdu.


Temyize başvuran Büyükşehir Belediyesi, krizin başından itibaren banka yetkileriyle yürüttükleri görüşmeleri hızlandırdı. 1994 yılında Ziraat Bankası'nın 500 metrekalik bölümüne imar hakkı verilmesi karşılığı 2 bin 900 metrakerelik parselin kalan kısmının terki konusunda öneri sunan Büyükşehir Belediyesi, bu kez de gündeme gelen imar hakkıyla ilgili uzlaşma formülünü gerçekleştirmek için banka yetkilileriyle toplantıları sıklaştırdı. Konak Koruma Amaçlı İmar Planı'nın getirdiği kısıtlamalara uygun olarak İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Korumu Kurulu'nun da onaylayacağı, cephesi, yoğunluğu kabul edilebilecek plan tadilatı çalışması başladı. Ancak, imarla ilgili olarak Ziraat Bankası yetkilileri, 400 metrekare taban alanına 8 kat imar hakkı istedi.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, mahkeme kararını temyiz ettiklerini, uzlaşma için yeni formül üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Kocaoğlu, şöyle dedi:


"İmarla ilgili bir çalışma öngördük. Bu tabii ki uzun bir süreç alacak. Çözüm ürettiğimizde kamuoyu ile paylaşacağız. Her iki taraf da kamu kurumu. Banka da arsanın bir bölümünü kültür- sanat amaçlı proje için değerlendirmek istiyor. Tabii ki bu kararı tek başına vermeyeceğiz. Çalışmalar sürüyor. Vergi Dairesi binasının, Ziraat Bankası arazisine bakan cephesi kör bir cephe. Geçmişte de buranın imarı varmış. Biz cephesi ile oraya fazla yoğunluk vermeyen, eski yapılarla da örtüşebilecek düzenleme ile kente zenginlik katacak bir proje ile çözümden yanayız."