Belediyenin gözü İMKB'nin arsasında

Belediyenin gözü İMKB'nin arsasındaİBB ile borsa arasında kavga yaşanıyor. Maslak trafiğini borsadan yer 'kaparak' çözmeye çalışan Belediye'ye, İMKB yönetimi 'Başka yol bul' diyor.


Kamu kurumu tanımı içine alınan ve bilgisayar ihaleleri için bile merkezi idareden izin almak zorunda bırakılan Borsa'nın şimdi de arsasına göz konuldu.

İstinye Park'ın da yakında açılmasıyla daha da artması beklenen Maslak trafiğine çözüm bulmaya çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) borsanın Reşitpaşa tarafında kalan bahçesinden 5 bin metrekarelik yer istiyor.

Yine borsanın mülkünde bulunan ve iki kapısını birbirine bağlayan Reşitpaşa'ya çıkan 1000 metrekarelik yan yol da kamulaştırılmak isteniyor. Maslak trafiğini hafifletmek isteyen İBB borsadan almayı planladığı arsayla ikinci köprü ve Etiler'e bağlanacak duble bir bağlantı yolu yapmak istiyor.

Büyükşehir Belediyesi, Borsa'dan 6 dönüm yer istiyor. İstinye'nin en değerli bölgesinde bulunan borsanın bahçesinde brokerlar öğlen tatillerini geçiriyor. Yol geçirilmek istenen alanda, ağaçlar, borsanın sosyal donatı alanları bulunuyor. Vestel'in patronu Ahmet Nazif Zorlu'nun daha birkaç ay önce Borsa binasıyla aynı güzergâhta bulunan Zincirlikuyu'daki Karayolları arsasının metrekaresine 8.290 bin dolar ödediği dikkate alındığında borsanın arsasının da ne kadar değerli bir bölgede bulunduğu ortaya çıkıyor.

Bu iş Danıştay'a gider

Belediye kamulaştırma isteğini Borsa'ya iletti. Ancak İMKB yönetiminin belediyeye sorunun çözümünün öncelikle kendi arazisi dışındaki alanlarda araması gerektiği, bulanamadığı taktirde bedel ödenerek kamulaştırma yapılabileceği yönünde cevap verdiği öğrenildi.

Teklife soğuk bakan borsa yönetiminin belediyenin kendisine sunacağı bedeli beğenmezse arsasını vermeyeceği konuşuluyor.

Bu taktirde belediye de bir kamu kurumu olduğu için Danıştay'a başvurabilecek. Danıştay belediyenin bu alana, İMKB'den daha çok ihtiyacı olduğuna karar verirse Danıştay'ın takdir edeceği bedel kesin bedel olacak ve kamulaştırma bu bedel üzerinden yapılabilecek. ,

Broker'lar imza topluyor...

Tasarruf tedbirleri nedeniyle bahçesindeki havuzların bakımını bile yapamayan borsa da personeli şimdi de bahçelerinin küçültülmeye çalışılmasından rahatsız.

Öte yandan borsa personeli ve yüzlerce brokerin dinlenme alanlarının ellerinden alınmaması için imza topladıkları ve bu dilekçeleri belediyeye ilettiği öğrenildi. (Milliyet)