Benetton, Abhazya'da kimseyi kırmayacak duruş arıyor

Benetton, Abhazya'da kimseyi kırmayacak duruş arıyor Benetton, Abhazya'da kimseyi kırmayacak duruş arıyor

Boyner Holding bünyesinde faaliyet gösteren Benetton Türkiye, Abhazya'da açtığı mağazaya Gürcistan'ın tepki göstermesi üzerine, hem İtalya Benetton hem de Gürcü yetkililerle temasa geçti

Benetton Türkiye Genel Müdürü Zeynep Selgur, "Konunu üzerinde çalışıyoruz. Gürcistan'la ittifak halindeyiz. İtalya Benetton ile irtibata geçtik. Hem Benetton, hem Türkiye için en uygun duruş biçimi ne olmalı diye araştırıyoruz" dedi.

2 milyon Euro ihracat

Gürcistan'ın Benetton için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Zeynep Selgur, Tiflis, Batum ve Kutaisi'de toplam 8 mağazada 1243 metrekare satış alanında faaliyet gösterdiklerini belirterek, şunları şöyledi: "Gürcistan bizim için çok önemli. Batum, Tiflis ve Kutaisi'deki mevcut mağazalarımızda halen yürüyen operasyonlarımızdan son derece memnunuz. Biz ne Gürcistan ne Türkiye için diplomatik sorun olmak istemeyiz. Amacımız ticaridir. Hem Türkiye için, hem markamız için en doğru aksiyon neyse onu alacağız. İtalyanlarla da görüşüyoruz. Gelişmeleri de takip ediyoruz."

Gürcistan tepki gösterdi

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da "bir Türk firmasının mağazası açtığı" haberleri üzerine, bunun yasadışı bir girişim olduğunu savunmuştu. Tiflis'teki Türk Büyükelçiliği yetkililerinden konuyla ilgili bilgi isteyen Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze, "Böyle bir girişimin, Gürcistan'ın işgal altındaki topraklarında, Gürcistan Hükümetinden izin alınmadan yapılan her türlü ekonomik faaliyeti yasaklayan yasalara aykırı olduğunu" ifade etmişti.

Sorun yaratan mağaza

Yeni pazarlara yönelen Benetton Türkiye, geçtğimiz günlerde Gürcistan'ın kuzeybatısında yer alan Abhazya'nın başkenti Sohum'da, 100 metrekarelik bir mağaza açmıştı. Mağazada United Colors of Benetton ve Benetton 012 ürünleri satışa sunulmuştu. 250.000 nüfuslu Abhazya, zengin kömür havzasına ve değerli mermer yataklarına sahip. 120 bin nüfuslu başkent Sohum, liman ve tatil kenti olarak tanınıyor. Karadeniz'e boydan boya kıyısı bulunan Abhazya'yı, yaz aylarında yalnızca Rusya Federasyonu'ndan yaklaşık 1.5 milyon turist ziyaret ediyor.
Hürriyet

Benetton Türkiye'den Abhazya'da mağaza