Berat Albayrak Kanal İstanbul güzergahında arazi mi aldı?

Berat Albayrak Kanal İstanbul güzergahında arazi mi aldı? Berat Albayrak Kanal İstanbul güzergahında arazi mi aldı?

Çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul güzergâhında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak'ın da arazi aldığı ortaya çıktı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul güzergâhında arazi aldığı ortaya çıktı. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre Berat Albayrak, yaklaşık 13 dönümlük araziyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projeyi duyurduğu 2011'den bir yıl sonra satın aldı. Halen tarla vasfında olan arazinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kanal İstanbul için değişiklik yapılan planda “konut alanı” sınırları içinde kalması da dikkat çekti. Cumhuriyet’e konuşan bir bakanlık yetkilisi, Albayrak’ın, babası Sadık Albayrak’ın, 2003'te bölgede aldığı araziye komşu olan bir araziyi “yabancıya gitmesin diye” satın aldığını, durumun Kanal İstanbul’la ilişkilendirilmesinin ise “zorlama” olacağını belirtti.

Son günlerde kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesinin geçeceği güzergâhta Arap iş insanlarının arazi satın aldığı ortaya çıkmıştı. Projenin ardından büyük değer kazanacak bölgede başka kimin arazi satın aldığı da merak konusu oldu.


BABASINA KOMŞU OLDU

Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, güzergâhta yer alan Arnavutköy’e bağlı Boyalık Mahallesi’nde yaklaşık 3 dönüm arazi satın aldı. Sadık Albayrak, 2003'te satın aldığı tarla vasfındaki arazinin etrafını çevirerek prefabrik bir ev yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2011'de Kanal İstanbul projesinin yapılacağını açıkladı. Bundan bir sene sonra bakan Berat Albayrak, babasının arazisine komşu olan yaklaşık 13 dönümlük araziyi aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen günlerde İstanbul’un anayasası sayılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını deldi ve Kanal İstanbul projesinin çevresine kurulacak “Yenişehir”i plana işledi. Yapılan değişiklikler Sadık ve Berat Albayrak’ın birbirlerine komşu olan arazilerini de etkiliyor. Halen tarla vasfında olan iki arazi, plan değişikliğinin ardından “konut alanı” sınırları içerisinde kalıyor.

Konuyla ilgili Bakan Albayrak’a yönelttiğimiz soruları bir bakanlık yetkilisi cevapladı. Albayrak’ın araziyi 2012'de satın aldığını bildiren yetkili, “Berat Bey’in babası Sadık Albayrak 2003 yılında bu köyden arazi aldı. 2012’de arazinin yan tarafındaki arazi satışa çıktı. Yabancıya gitmemesi için de Berat Albayrak bu araziyi aldı. Kanal İstanbul’la bağdaştırmak zorlama olur. Kanal İstanbul’la bir ilgisi yok” diye konuştu.

YOLA ÇOK YAKIN ETRAFI ÇEVRİLMİŞ


Boyalık köyünün merkezine çok yakın konumda yer alan arazinin sınırlarının dikilen bodur ağaçlarla çevrildiği görüldü. Yola çok yakın konumdaki arazi, İstanbul Havalimanı’na ise araçla 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın konuştuğu köylüler, özellikle 3. havalimanı yapıldıktan sonra köy ve çevresinde yapılaşmanın arttığını, bölgenin emlakçı akınına uğradığını söyledi. Köylüler, “Bundan iki-üç ay önce gelen giden yoktu ama son birkaç haftadır ana-baba günü oluyor. Emlakçılar arazi almak için geliyor. Almak isteyen 10 kişiden 5’i Arap. Araziler çok değerlendi. ‘Daha da değerlenecek’ diyorlar. Bir kilometre ötemizde kanal yapılacak. Köyümüz böyle kalmayacak” şeklinde konuştu.

 

Kanal İstanbul çevresinde kimin ne kadar arazisi var?

Berat Albayrak'tan Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığı iddialarına yanıt!