Bergama’da restorasyon atağı!

Bergama’da restorasyon atağı!İzmir’in Bergama Belediyesi tarafından, ilçedeki eski birçok yapı için başlatılan restorasyan çalışması, hız kesmeden sürdürülüyor. 1930’lu yıllarda yapılan tarihi Kapalı Çarşı’nın cephe onarım çalışmaları tamamlanıyor...


Kent merkezi başta olmak üzere ilçe çevresinde yer alan birçok tarihi yapının bakım ve onarımını gerçekleştirerek yaşama kazandıran Bergama Belediyesi, hız kesmedi. 1930’lu yıllarda yapılan tarihi Kapalı Çarşı’nın çevre dükkanlarının cephe onarım çalışmalarının tamamlamak üzere olduğu belirtildi. Havra yanındaki eskiden çocuk esirgeme binası olarak kullanılan yapınında da sosyal amaçlı kullanılmak üzere restore edildiği belirtildi. Abacıhan Sokak sağlıklaştırması, İslamsaray Mahallesi Üçkemer aralığında bulunan ve 19. yüzyılın sonlarında inşa edilerek deri tabaklama işinde kullanılan yapının da sosyal tesis amaçlı restorasyon çalışmalarına devam edileceğini belirtti. 


SELİNOS ÇAYI DA TEMİZLENİYOR


Ayrıca Selinos Çayı dere ıslahı projesinde temizlik aşamasının tamamlandığı kaydedildi. Derenin harita alımları ve ölçüm çalışmalarının sürdüğü, ölçümler tamamlandıktan sonra üst mahallelerdeki kanalizasyon atıklarının alt yapı çalışmalarına başlanılacağı belirtildi. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra rölevesi çıkartılarak Anıtlar Kurulu’na iletileceği, kurulun öngördüğü ve önerileri doğrultusunda uygulamaya geçileceği belirtildi. 


OLAĞANÜSTÜ VE ÖZEL BİR KENT


Kale Mahallesi’nde bulunan eski tarihi evlerin butik otel ve turistlik amaçlı kullanılması konusunda da bu yıl içerisinde çalışmalar yürüteceklerini belirten CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Olağanüstü ve özel bir kentte yaşıyoruz. Bu özel kentin tarihi ve kültürel mirasının getirdiği sorumlulukların bilincindeyiz. Bu bilinç doğrultusunda bizden sonraki nesillere yapıları daha sağlıklı bırakmanın önemi ile hareket ediyoruz. Bergama’yı geçmişine yakışır bir geleceğe hazırlıyoruz. Tarihi mirası korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek adına çalışmalarımız devam edecek. Bu anlamda özellikle 2016 yılı içerisinde projelendirdiğimiz birçok çalışmayı Bergama’ya kazandırmayı amaçlıyoruz" dedi.


Hürriyet Ege