Bernanke: ABD yılın ilk yarısında küçülebilir

Bernanke: ABD yılın ilk yarısında küçülebilir

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ABD ekonomisinin yılın ilk yarısında küçülebileceğini söyledi.

Bernanke, ancak agresif faiz indirimlerinin büyümeyi destekleyeceğini, finans ve konut piyasalarındaki sorunların da azalacağını açıkladı.


Gereken adımlar atıldı: Bernanke, "2008'in ilk yarısında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYİH) büyümeyeceği, hatta hafif küçüleceği görülüyor" dedi. Ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin yüksek, risklerin ise aşağı yönlü olduğunu belirten Bernanke, gereken ekonomik ve finansal adımların şimdiye kadar atılmış olduğunu söyledi.


Stres sürüyor: Bernanke, FED'in aldığı önlemlerin piyasaların istikrar kazanmasına yardımcı olduğunun, ancak piyasalardaki "stresin önemli ölçüde" sürdüğünün altını da çizdi. Bernanke, "Bu tahmindeki belirsizlik oldukça yüksek ve riskler dezavantaj oluşturuyor" dedi. Bernanke, düşük olan işsizlik oranlarının gelecek aylarda daha yükseleceğini de dile getirerek, "İstihdam ve gelir endişeleri azalan konut değeri ve daha sıkı kredi şartlarıyla beraber müşteri harcamlarının azalmasına neden oldu. İş harcamaları da küçüldü" saptamasını yaptı.


Önlemler alındı: Bernanke, şunları söyledi: "Bu kesintiler ve kredi piyasalarında likiditeyi artırma çabaları zaman içinde büyümeye yardım edecek. Ekonomik aktivitelerdeki riski de azaltacak. Bu konuda gerekli olan ekonomik ve finansal önlemlerin çoğu da alınmış durumda. Enflasyon da gelecek çeyreklerde daha hafifleyecek."
(HÜRRİYET)