BESOB Büyük Sanayi Sitesi'nin temeli atıldı!

BESOB Büyük Sanayi Sitesi'nin temeli atıldı! BESOB Büyük Sanayi Sitesi'nin temeli atıldı!

BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin tüm altyapısını kapsayan 77 milyonluk yatırımın temeli Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ’ nun da katıldığı törenle atıldı.BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin tüm altyapısını kapsayan 77 milyonluk yatırımın temeli Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı.

Kestel Çataltepe Mevkii’ndeki BESOB Büyük Sanayi Sitesi altyapı yatırımı temel atma törenine,

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  TOKİ  Başkanı Mehmet Ergün Turan, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda esnaf katıldı. Gece gündüz demeden ülkenin geleceği için çalıştıklarını ifade eden Müezzinoğlu, “Şükürler olsun bugün bu güzel olayı hep birlikte yaşıyoruz. Dertler vardır birlikte paylaşılınca azalır. Mutluluklar var birlikte paylaşınca çoğalır. Bu temel atma töreninde de mutluluğun artarak paylaşıldığı bir andır. Birlik ve beraberlik içinde Türkiye’nin geleceğine güçlü, huzurlu ve güvenli bir şekilde yürüyoruz" şeklinde konuştu.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Bursa için çok büyük öneme sahip bir tesisin altyapı inşaatının temelini attık. Bursa’ya yayılan 3 bin esnafın bir araya geleceği ve Türkiye’nin en büyük sanayi sitelerinden biri olacak tesisin altyapısının tamamı yapılacak. 77 milyon liraya mal olacak çalışmanın tüm pürüzleri giderildi ve artık hızla tamamlanmaya başladı" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, "Bölgeyle ilgili üzerimize düşen her türlü desteği verdik. Vermeye de devam edeceğiz. Projenin sonuna kadar yanında olacağız. Şimdi taşınmanın vakti geldi. Esnaflarımız buraya taşınacak, bizde dönüşüm çalışmaları ile Bursa’yı modern çağdışı bir kent haline getirme çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Törende konuşan BESOB Başkanı Arif Tak, Bursa ve esnaf için çok önemli olan bu projeye destek veren herkese teşekkür etti. 2011 yılının Mayıs ayında temeli atılan Büyük Sanayi Sitesi’nin 1,5 yılda ilk etabının tamamlandığını belirten Tak, daha sonra birçok engellemelere karşı geri adım atmadan kararlılıkla devam ettiklerini söyledi. Büyük Sanayi Sitesi’ne Bursa’nın ve esnafın büyük ihtiyaç duyduğunu ifade eden Tak, “Her kesimden destek gördük. Allah’a şükür güzel bir noktaya geldik. Duraklama dönemi bitti. Bir an önce tamamlanması için çalışıyoruz. Bursa’ya yayılan 7 bin esnaf var. Bunların 5 bininin taşınması gerekiyor. Bugün esnafımıza belediyeler çık dese diyecek bir şeyimiz yok. TOKİ ile biz bu işi bitirdik. 200-800 metrekare alana sahip dükkanlar var. Bugün bir dükkânda 40 kişinin çalıştığını biliyoruz. Devletle esnaf el ele verdi ve çok güzel şeyler ortaya çıktı. Bu yatırım tamamlandığında Bursa’da bir çığır açacak. Değeri önümüzdeki yıllarda daha da iyi anlaşılacak” dedi.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve protokol mensupları butona basarak altyapı çalışmalarına start verdiği sanayi sitesi yaklaşık 307 hektar üzerine inşa ediliyor. 21 sektörde toplam 3 bin esnaf ve sanatkarı barındıracak olan site, sosyal donatı alanları, ibadethane, eğitim ve sağlık kurumları, dinlenme alanları gibi imkanlarıyla aynı zamanda 24 saat yaşayan büyük bir kampus olarak hizmet verecek. Toplam 11 etap halinde inşa edilecek olan tesisler Bursa tarihinin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi niteliğini de taşıyor.Hürriyet