Betonarme evlere alternatif: Kütük evler

Betonarme evlere alternatif: Kütük evlerFin Ahsap Yapı Sanayi, kütük ev üretim ve pazarlama faaliyetlerini yeni markası ''REUZ'' çatısı altında yürütmeye başladı.


Betonarme evler yapısı gereği radyoaktif dalgaları içinde tutuyor. Bunun yanısıra beton bazlı taşlarda varolan kanserojen radon gazı, şehir hayatının zorunluluklarından birisi olan betonarme yaşamı insan sağlığı için olumsuz bir etken haline getiriyor.

Finlandiya başta olmak üzere dünya genelinde birçok ülkede kullanımı hızla artan kütük evler insan sağlığına kattığı olumlu bir çok faktörün yanısıra sosyal yaşantıya kattığı estetik ve huzur ile de son yıllarda Türkiye'de yaygınlaşmaya başladı. Deprem kuşağında bulunan Türkiye'de kütük evlerin depreme karşı başka bir yapının sunamayacağı kadar güvenli olduğu savunuluyor.

Kütük evler üretim aşamasında kullanılan teknoloji ve malzemeler sayesinde böceklenme, yangın ya da çürüme zamanlaması konusunda neredeyse betonarme bir ev sağlamlığına da erişiyor. Tüketicinin mimarlarla birlikte çiziminin ardından üretimi yaklaşık 1 hafta sürüyor. Projenin detaylarına bağlı olarak 7-45 gün arasında montajı bitirilerek oturmaya hazır hale geliyor.

Ahşap konusunda farklı faaliyet alanları bulunan Fin Ahşap Yapı, kütük ev konusunda genişleyen tüketici ağına daha iyi hizmet verebilmek için farklı bir marka ve ekip ile hizmet vermek üzere "REUZ" markasını hayata geçirdi.

mynet.com