Beyaz eşyada satışlar Nisan'da artacak!

Beyaz eşyada satışlar Nisan'da artacak! Beyaz eşyada satışlar Nisan'da artacak!

Beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) sıfırlanması geçen bir aylık sürede satışları yüzde 20 artırdı. Yaklaşan düğün sezonu dolayısıyla da Nisan ayında satışların daha çok artması bekleniyor.


Bakanlar Kurulu kararı ile beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sıfırlanması sonrası aradan geçen bir aylık sürede satışlar yüzde 20 arttı.


Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertuğrul  Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılda 2,5 milyar dolar cari fazla  vererek ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayan züccaciye, ev ve mutfak  eşyaları sektörünün yüksek KDV oranları ve ÖTV uygulamaları gibi özel durumlardan  etkilendiğini söyledi.


Erdoğan, hayatın her alanında zorunlu ihtiyaç haline gelen küçük  elektrikli ev aletlerinin "lüks" eşya sınıfından sayılarak ÖTV kapsamına  alınmasının sektörü etkilediğini kaydederek, bu eşyalarda yüzde 18 olan KDV'ye  eklenen yüzde 6,7 oranındaki ÖTV'nin tüketicileri mağdur ettiğini anlattı.


ÖTV'nin elektrik süpürgeleri, öğütücüler, karıştırıcılar, meyve ve  sebze presleri, et-kıyma makineleri, su ısıtıcılar, saç kurutma makineleri,  ütüler, mikro dalga fırınlar ve benzeri elektrikli ev aletlerinde sıfırlandığını  anımsatan Erdoğan, geçen bir aylık sürede bu kararın üreticiden tüketiciye  herkesi sevindirdiğini gördüklerini aktardı.


Erdoğan, ÖTV'nin 30 Nisan'a kadar sıfırlandığını hatırlatarak, bu  sürenin yeterli olmadığını, üretimin teşvik edilmesi, ihracatın ve istihdamın  artırılması ve iç pazarın canlandırılması adına bu kararın kalıcı olmasını  istediklerini vurguladı.


'EN ÇOK SATIŞ NİSAN AYINDA OLACAKTIR'


Erdoğan, şubat ayıyla birlikte evlenecek çiftler arasında düğün  hazırlıklarının da başladığını kaydederek, bu anlamda mobilya, beyaz eşya,  mutfaktaki elektrikli küçük ev aletleri, züccaciye ürünleri gibi "çeyiz seti" adı  altında tabir edilen bir evin olmazsa olmazı ürünlerdeki satışların en çok  şubat-haziran döneminde gerçekleştiğini söyledi.


ÖTV'nin sıfırlanmasının sektörü heyecanlandırdığını ve beklentiye  soktuğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:


"Şubat ayında ÖTV'nin sıfırlanmasının etkisi oldu. İlk bir ayda  mağazalarda ciddi bir sirkülasyon başladı. Bir de firmaların ÖTV'nin kalkması  doğrultusunda özel kampanyalar oluşturması bu ürünleri alacak insanları teşvik  etti. ÖTV'nin sıfırlanmasının satışlara ne kadar yansıması olacağını üç ay  sonunda daha net göreceğiz. Çünkü bazı kimseler, 'Nasıl olsa daha vakit var'  diyerek hemen şubat ayında harekete geçmedi. Üç aylık süreçte satışlar geçen  senenin aynı dönemine göre yüzde 15 civarında artar. Düğün sezonu olduğu için en çok nisan ayında hareketlenecektir ve  taşınmalar da en çok yaz aylarında oluyor. Bu yüzden sektörümüzde satışlar en çok  nisan ayı sonrasında ve yazın oluyor. ÖTV'nin sıfırlanması kalıcı olursa,  satışlardaki artışı daha iyi hissedeceğiz."


'EN ÇOK ÇAY, KAHVE VE TOST MAKİNESİ SATIŞLARINDA ARTIŞ YAŞANDI'


Erdoğan, bire bir satışlarda özellikle en çok artışın, çay, kahve ve  tost makinelerinde, el blender setlerinde yaşandığını ifade etti.


Her ürün grubunda artış yaşandığını dile getiren Erdoğan, firmaların  satışlarını daha fazla artırmak için özel kampanyalar düzenlediğinden bahsetti.


Erdoğan, günlük ihtiyaç malzemelesi olarak kullanılan porselen,  seramik, cam, plastik, metal, ahşap gibi züccaciye ürünlerindeki KDV oranının da  yüzde 18'den 8'e düşürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Milliyet