04 / 12 / 2022

Beykoz markalı konutun yeniden gözdesi!

Beykoz markalı konutun yeniden gözdesi!

Konut alıcılarının gözde ilçelerinden olan Beykoz, konut projesi geliştiricilerin de yeniden radarına girdi. Senelerdir değerini koruyan Beykoz'u, yeni bir yatırım dalgası ile fiyat artışı bekliyor...İstanbul’da bahçeli, geniş villa hayatının yaşandığı ilçelerden olan Beykoz'a mevcut villalara yenileri ekleniyor. Hem deniz, hem orman alanlarıyla şehir içinde sakin bir hayat sunan ilçede bir yandan da rezidans hayatını yaşamak isteyenler için yeni projeler üretiliyor.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Beykoz, konut fiyatlarında bugüne kadar ulaştığı yüksek oranlara sahip. Bölgede ortalama konut metrekare fiyatı 7 bin lirayı aştı. Hazırlık ve yapım aşamasında olan projeler bölgeye yeni bir değer artışını da getirecek. 

İstanbul’un tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan ilçelerinden olan Beykoz'un sınırlarının büyük kısmının sit alanı olması ve 2B arazilerinin bulunması markalı konut geliştiricileri harekete geçiriyor.

Tercih edilirliği arttı

Anadoluhisarı’ndan Kanlıca’ya, Çubuklu’dan Paşabahçe’ye kadar pek çok önemli semtin yer aldığı ilçe, özellikle üst gelir grubunun tercihleri arasında yer alıyor.

Bölgenin yeni ulaşım kanallarıyla yeniden değerlendiğini belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Departmanı Yönetici Yardımcısı Doğuşcan Iğdır, “Beykoz, Boğaz Hattı üzerinde yer alması nedeniyle İstanbul’un tarihi dokusunun önemli bir parçasını oluşturmakta iken bölgeye yapılan yatırımlar, buna bağlı olarak artan nitelikli konut projeleri ve villa tarzı müstakil yapılaşmalar ile üst gelir grubu tarafından da talep görmeye başlamıştır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hizmete girmesi ile birlikte, Anadolu Yakası’ndaki bağlantı noktası konumundaki bölgenin erişilebilirliği ve tercih edilirliği artmıştır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birlikte inşaatının bir kısmı tamamlanan Kuzey Marmara Otoyolu da ilçe sınırlarından geçmekte olup ilçenin önemli noktalarına ulaşımı kolaylaştırdı. Ayrıca, 2021 yılında tamamlanması düşünülen Üsküdar - Beykoz metro hattı projesi bölgeye olan ilgiyi artıran mega projelerden” dedi. 

Iğdır, gayrimenkul geliştiricilerinin bölgeye olan ilgisinin sürekli olduğunu, büyük konut projelerinin bölgede yer aldığını ifade etti. Iğdır, “Ayrıca, bölgede yer alan ormanlık alanlara yakın müstakil yapılar, şehir hayatından uzaklaşmak isteyen insanlar için önemli bir seçenek olmuştur. Müstakil villa tarzı yapılaşmaların yoğunlukta olduğu Riva, Acarlar, Soğuksu ve devamındaki sahil hattı bölgesi, Beykoz ilçesinin en prestijli bölgeleri haline gelmiştir. Bölgede genellikle manzara avantajına sahip müstakil yapılar tercih edilmekte olup bu bölge üst gelir grubu için alternatif sağlamış durumda” diye konuştu. 

5 bin dolar

Bölgenin merkez ilçelerinde, standart tarzda konut projeleri incelendiğinde inşaat kalitesi, konsept, büyüklük ve manzara özelliğine göre değerler daha da yukarıya çıkabilse de, müstakil villa tarzı yapılaşmalarda bölgeye ve yapı özelliklerine göre metrekare birim satış değerlerinin 2 bin dolar ile 5 bin dolar değer aralığına kadar çıkabildiği görülüyor. 

Endeksa CEO’su Görkem Öğüt ise, bölgede yapılan çok sayıda lüks markalı konut projesinin, konut fiyatlarını geçtiğimiz yıllarda oldukça artırdığını ifade etti. Öğüt, “Endeksa‘nın güncel verilerine göre ortalama değerlerle Beykoz’da konut metrekare satış fiyatı 7.148 lira. Konut satış fiyatı 1 milyon 608 bin lira iken, kira ise 2 bin 133 lira. Beykoz konumu itibarı ile önümüzdeki dönemde de gayrimenkul yatırımı için cazip bir bölge olmaya devam edecek. Fakat geçmiş yıllardaki kadar yüksek değer artışı beklemiyoruz” dedi.

Beykoz’daki projesinde hazırlıkları tamamladı

Bölgede proje hazırlıklarını başlatan Dap Yapı da geniş bir alanda bahçeli yaşam alanı örneklerini sunacak. DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Beykoz, tarihte ve bugün İstanbul’un en önemli yerlerinden biri olmakla birlikte Boğaziçi’nin tüm güzelliklerini yansıtan en nadide semtlerinden olmuştur. İstanbul gibi metropolde ulaşım açısından da avantajlar sunan çok özel bir lokasyondan bahsediyoruz. Halihazırda devam eden projelerimiz ile beraber Beykoz, Maslak, Pendik ve İzmir’de proje ve arazi geliştirmeye devam ediyoruz. 1 milyar liralık yatırım yapmayı planladığımız ve ince eleyip sık dokuduğumuz Beykoz projemizi çalışmalarımız tamamlandığında kamuoyu ile paylaşacağız” açıklamasında bulundu.

Arabalı vapur hattı da var

Beykoz, yeni ulaşım projeleriyle oturumcunun ilk tercihi olmaya devam ediyor. MESA Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mert Boysanoğlu, ikinci köprünün yapımı ile birlikte Kavacık’tan itibaren geniş bir lokasyonda hızla villaların inşa edildiği Beykoz’da, markalı konut projelerinin de 2000’li yıllardan itibaren ivme kazandığını söyledi. Boysanoğlu, “Ayrıca yakın dönemde Çubuklu-İstinye arabalı vapur hattının açılmasıyla iki yaka arasındaki ulaşım süresinin 8 dakikaya inmesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hizmete girmesi ve Üsküdar-Beykoz metro hattının 2019’dan sonra açılmasının planlanması da Beykoz’u yatırım açısından çok daha cazip bir konuma taşıdı” diye konuştu. 

Boysanoğlu, bir araştırmaya göre, Beşiktaş’ın ardından Türkiye’nin en pahalı ikinci ilçesinin Beykoz olduğunu belirtetek  “Son 10 yılda yüzde 200’ün üzerinde artış yaşanan ilçede, konutların bugünkü ortalama metrekare fiyatları 10 bin liraya ulaştı. Beykoz’da canlılığın önümüzdeki 10 yılda artarak süreceğini ve konut fiyatlarının hızlı bir yükseliş göstereceğini düşünüyorum” dedi.

1.2 milyar TL yatıracak

Beykoz, gelecek 5 yıl içinde pek çok markalı konut geliştiricisinin yeni projelerinin tamamlandığı bir dönemi yaşayacak. Bu kapsamda bölgede daha önce proje geliştiren ya da ilk defa yer alacak firmalar proje hazırlıklarını tamamlıyor. 

Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Aşçıoğlu da bölgedeki proje hazırlıklarını anlattı: “Beykoz; Anadolu Yakası’nın Karadeniz’e açılan kapısı olarak temiz havası, doğal güzellikleri ve devam eden kentsel dönüşüm projeleri ile İstanbul’un yaşam kalitesi yüksek konut alanları arasında öne çıkıyor. Tüketicilerin de bu bölgeye olan yoğun ilgisi, konut geliştiricilerinin bu bölgeye yönelmesini destekliyor. Aşçıoğlu olarak biz de bu gelişim içindeki yerimizi alıyoruz. Beykoz’da ortağımız Yılsan’la Sırmakeş’in arazisi üzerine kat karşılığı modeliyle yaklaşık 1.2 milyar lira yatırımla bir konut projesi hedefliyoruz. Projelendirme çalışmalarımıza başladık, 2019 yılında bu projeye başlamış oluruz.”

 
Geri Dön