Beykoz’daki Mahmud Efendi Külliyesi’ne yıkım kararı!

Beykoz’daki Mahmud Efendi Külliyesi’ne yıkım kararı!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Beykoz Çavuşbaşı’nda Ömerli Barajı’nın su toplama havzasında yapımı devam eden Mahmud Efendi Külliyesi’nde çalışmaların durdurulmasına ve inşaatın yıkılmasına karar verdi.Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Beykoz Çavuşbaşı’nda Ömerli Barajı’nın su toplama havzasında İsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmud Ustaosmanoğlu adına yapımı devam eden Mahmud Efendi Külliyesi’nde çalışmaların durdurulmasına ve inşaatın yıkılmasına karar verdi.


İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, külliyenin yapımını üstlenen yetkilileri çağırıp, inşaatın 48 saat içinde yıkılacağını söyledi. Verilen süre bugün doluyor.


‘SUÇ ZAPTI’ DÜZENLENDİ


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Yıldıztepe C Tipi Orman İçi Dinlenme Yeri 20 Ocak 2014’te ihale yapılmış; 61 bin 300 TL yıllık kira bedeliyle en yüksek teklifi veren Msn Enerji Besicilik Gıda İnşaat Turizm şirketine verilmiştir. Külliye olarak verilen izin yoktur. Denetimlerde; vaziyet planında olmayan ek binalar yapıldığı, otopark sahasında 11 metrelik kazı yapıldığı tespit edilmiştir. Mevzuata aykırı imalatlar için ‘Suç zaptı’ düzenlenerek Cumhuriyet savcılığına iletilmiştir.”


Hürriyet
Haber Meydan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı....


İsmailağa Cemaati’nin İstanbul Beykoz’da bir yıldır inşaatı süren külliyesinin bir kısmının 48 saat içinde yıkılacağı iddia ediliyor.


Marifet Derneği, geçen yıl inşaatına başlanan Beykoz Çavuşbaşı'ndaki Mahmud Efendi Külliyesi'nin bir kısmının 48 saat içinde yıkılması yönünde kendilerine gayri resmi yollardan bildirim yapıldığını duyurdu.


‘Değişim kamu yararına’ 


Facebook hesabından yapılan açıklamada kendilerine gayri resmi yollarla yıkımın haber verildiğini vurgulayan Marifet Derneği, bir yılı aşkın süredir yapımı süren külliyenin, Orman Bakanlığı onaylı vaziyet planına ek olarak yapılacak ve tesisler için vaziyet planı hazırlandığı belirtildi. Açıklamaya göre Orman Bölge Müdürlüğü, derneğin ‘kamu yararı için’ dediği değişime dair herhangi bir cevap vermemiş. Bu durum açıklamada şu cümlelerle aktarılıyor, "Yasalara ve orman yönetmeliğine uygun taleplerimize herhangi bir cevap verilmeksizin, aylar sonra külliye yetkililerimizin Orman Müdürlüğü'ne çağrılarak yasal prosedüre uymadan yazılı tebligat ile vaziyet planına varsa aykırılıkların düzeltmesi için süre verilmeden ve bu konudaki idari ve hukuki haklarımızın kullanılmasına yönelik işlemler yapılmadan külliyeyi 48 saat içinde yıkacaklarını sözlü olarak tarafımıza bildirmişlerdir."


'VAZİYET PLANIMIZI' İŞLEME ALIN!


Açıklamanın devamında, "telafisi imkansız zararların" oluşmaması için ivedi olarak külliyenin yıkımının durdurulması istendi. Yine bilgi ve onay için dosya halinde sunulan 'vaziyet planı'nın da kabulüne yönelik işlemlere başlanılmasının bekledindiği duyuruldu. 


CUMHURBAŞKANLIĞINA İLETİLDİ 


Marifet Derneği dün akşam üzeri yıkım kararının Cumhurbaşkanlığı’na iletildiğini duyurdu. Açıklamada, “Konunun Cumhurbaşkanlığı makamına intikal ettirilmiş olduğunu ve müspet bir şekilde çözüme kavuşturulacağı ümidinde olduğumuzu kamuoyuna duyururuz” denildi. 


ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: ORASI MESİRE YERİ


Orman Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili açıklama yaptı, “Çavuşbaşı mevkiinde külliye olarak verilen herhangi bir izin yoktur. Bu konu ile de çok sayıda şikâyet bulunmakta olup, mevzuatlara göre işlemler gerçekleştirilmiştir.” 


KİRALIK MESİRE YERİYMİŞ


Yazılı açıklamada, bahse konu araziyle ilgili 20 Ocak 2014 tarihinde ihale yapıldığı ve 61 milyon 300 bin TL yıllık kira bedeli en yüksek teklifi veren Msn Enerji Besicilik Gıda İnş. Turizm Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. ile kiralama sözleşmesi imzalandığı belirtildi. 


EK BİNALAR YAPILMIŞ 


Burada yapılan denetimler sırasında; vaziyet planında olmayan ek binaların yapıldığı, vaziyet planında zemin artı bir kat olarak onaylanmış olan 3 adet binanın 4’er kat yapıldığı vaziyet planında otopark alanı olarak onaylanmış olan sahada 11 metre derinliğinde kazı yapıldığı onaylı vaziyet planına uyulmadığı tespit edilmiştir” denildi.Meydan