Beysukent, Ümitköy, Çayyolu ve Konutkent'in geleceği

Beysukent, Ümitköy, Çayyolu ve Konutkent'in geleceği

Ankara yazılarımızın ikincisi ile devam ediyoruz.Şehrin en önemli aksı:Eskişehir Yolu'ndaki geçen hafta ele alamadığımız bazı semtleri inceleyeceğiz.

Bu hafta 2008 in ülkemize refah,mutluluk,huzur getirmesi dileğiyle başlamak istiyorum.

Kentin en lüks bölgelerinden biri: BEYSUKENT

1970 yılından beri bu bölgede yerleşim bulunmaktadır.Bu bölge bahçeli,müstakil evleri ile şehre yakın bir bölgede huzurlu bir ortam sağlamaktadır.Semti çok sayıda yabancı uyruklu aileler tercih etmektedir.Beysukent'i genellikle yüksek gelir seviyesine sahip kişiler tercih etmektedir.Beysukent  eski sitelerin yanında son yıllarda yapılan yeni siteler sonucunda çok büyük bir gelişme göstermiştir.En önemli site sadece Ankara'nın değil Bütün Türkiye'ninde bildiği Angora Evleridir.Bu siteyi birçok ünlü siyasetçi tercih etmektedir.Ancak site denilince küçük bir bölge zannedilmesin neredeyse bir kasaba büyüklüğünde bir yerleşimdir.Bunun yanında bölgede yeni yapılan siteler ve alışveriş merkezleri mevcuttur.Son zamandaki en büyük kazanımı ise İncek Bulvarı vasıtası ile İncek,Oran ve Gaziosmanpaşa'ya trafiğe bulaşmadan ulaşabilmek olmuştur.Zaten zaman kaybedilmeden bulvarın etrafı irili ufaklı villalarla dolmaya başlamıştır.Ankara'da bahçeli evde oturmak isteyenlere gösterebileceğim en uygun adres Beysukent tir.Özellikle Beysukentteki 10-15 yıllık villalardır.Çünkü bu villalar benzerlerine göre hala uygun fiyatlıdırlar.Bu villaları alıp isteğinize göre dekore etme şansınız bulunmaktadır.Bana göre Beysukentin eski yerleşik villa siteleri(özellikle cins tashihi görmüş olanları) gelecekte İstanbul'daki Levent Bölgesi'ndeki villalar gibi değer kazanacaktır. 


Ankara'nın en çok tercih edilen uydu semti: ÜMİTKÖY-ÇAYYOLU-KONUTKENT

Bu semtler birbirinin içinde yer aldığı için beraber incelemek doğru olur düşüncesindeyim.Ümitköy semtinin bir kısmı Çankaya Belediyesi,bir kısmı Yenimahalle Belediyesi sınırları içersinde kalmaktadır.Bu durumun Ümitköy semti için bir sorun olduğu düşüncesindeyim.Ancak Ümitköy hızla gelişen,çok kaliteli bir konut yerleşimini barındıran bir semttir.Herkes tarafından bilindiği gibi 8.Cadde semtin ve bölgenin ana arteri olmuştur.Bölgenin en eski alışveriş merkezi Galleria'nın bu cadde üzerinde olması,banka şubelerinin,restoranların bu bölgeyi tercih etmesi çok önemli bir faktördür.

Çayyolu, iyi eğitimli, kültürlü insanların olduğu bir bölgedir. Sosyo-ekonomik seviyesi yüksek bir semttir. İnsanlar şehrin kalabalığından uzaklaşmak daha kaliteli ve güvenli bir yaşam sürmek için bu bölgeyi tercih etmektedirler. Daha çok genç ve orta yaşa mensup kesim  ilgi göstermektedir. İnsanlar, içerisinde sosyal tesisi, yüzme havuzu, spor merkezi olan, profesyonel güvenlik hizmeti sunan sitelere hızla yöneldiler.Yeni yolların yapılması ve yeni yerleşim yerlerinin gelişmesiyle birlikte önce konut amaçlı gelişim başladı, devamında alışveriş merkezleri,mağazalar,restaurantlar bu bölgeyi tercih etmeye başaldı.Bunun en önemli örneği Çayyolu'nda yeni oluşan Park Caddesi'dir.Bölgede yaşayanlar buraya Çayyolu'nun Arjantin Caddesi (Ankara'yı bilmeyenler için bir hatırlatma: Çankaya'da bulunan kentin en gözde caddesi) olacağını düşünmektedirler. Bu arada   Çayyolu'nun   en  

önemli alışveriş merkezi Arcadium'u unutmamak gerekmektedir.


Ancak Eskişehir Yolu'nun en büyük sorunu artık bu bölge için şart olan yeni bir ilçe belediyesidir.Her geçen gün büyüyen bu bölgenin bir an evvel yeni bir ilçe belediyesine kavuşması,sorunların odaklanarak çözülmesini sağlayacaktır.


Bu haftaki yazımızı burada bitiriyoruz,Gelecek hafta yine Eskişehir Yolu'nun daha çok gelişmesi beklenilen bölgelerini inceleyeceğiz.

Ebru ÖZ

Mimar

Yönetim Kurulu Başkanı

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

E-mail:ebruoz@laldegerleme.com.tr