Bina boşaltma tarih oluyor!

Bina boşaltma tarih oluyor! Bina boşaltma tarih oluyor!

Binanın temeli ile kolonlar arasına yerleştirilen milli izolatörler deprem hasarını en aza indiriyor. Olası bir deprem durumunda bu sisteme sahip binalar kullanılmaya devam edilebilecek.


Depremin yıkıcı etkilerini önlemek için çalışan TİS AŞ, geliştirdiği yerli icatla sarsıntıyı minimalize ediyor. Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; deprem mühendisi Özçamur, “Sistem sayesinde cerrahlar, deprem anında bile ameliyatı sürdürecek” dedi.

Türkiye’de geliştirilen yerli ve milli izolatörler deprem hasarını en aza düşürüyor. Muadillerine oranla daha düşük maliyetlerle geliştirilen izolatörler, depremin yaratabileceği olası zararları en aza düşürüyor.

Proje ekibinin deprem yüksek mühendisi Uğurcan Özçamur, “Binanın temeli ile kolonlar arasına yerleştirilen izolatörler ile sarsıntı minimal düzeyde hissediliyor. Böylece olası zararlar en aza indirilmiş oluyor. Bu sistemle cerrahlar, deprem anında bile ameliyatı sürdürecek. Söz konusu cihazlar, yapıların proje özelliklerine göre sonradan da kolon ile temel arasına eklenebiliyor. Ancak en sağlıklısı yapıların mimari aşamasında kullanılması” diye konuştu. 

BİNA BOŞLATMA TARİH OLUYOR 

İzolatörlerin bina kapasitesi ve bulunduğu bölgenin deprem riski göz önüne alınıp üretildiğini söyleyen Özçamur, “Olası bir deprem durumunda bu sisteme sahip binalar kullanılmaya devam edilebileceği gibi vatandaşların da binaları tahliye etmelerine gerek kalmayacak. Yapılarda her kolona yerleştirilen cihazlar ile kolonların sarsıntı anında sabit kalması sağlanacak. Her bir kolon başı ortalama 2 bin Euro maliyetle depremden minimum düzeyde etkilenilmesi sağlanacak” açıklamasında bulundu.