Bina yalıtımda hedef 7 milyar dolarlık tasarruf

Bina yalıtımda hedef 7 milyar dolarlık tasarrufTürkiye'nin yalıtım konusundaki tek sosyal sorumluluk kampanyası olan 'Yalıtım Yatırımdır' kapsamında, Yalıtım Kongresi, Karikatür Yarışması, En İyi Yalıtımlı Yapılar Yarışması, Üniversite Seminerleri gibi faaliyetler de gerçekleştirilecek. Kampanya, yalı


Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği, (İZODER) yalıtım bilincini artırmak amacıyla "Yalıtım yatırımdır" kampanyası düzenliyor. Ülkemizde yalıtım bilincini geliştirmeyi ve yalıtımın ülke ekonomisine sağladığı faydaları anlatmayı amaçlayan kampanyanın tanıtım toplantısına Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak da katıldı. Isı yalıtımı ile Türkiye'nin yılda 7 milyar dolar tasarruf edebileceğini söyleyen İzoder Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, "Yalıtım bilinci eksikliği nedeniyle ülke ekonomisinin her yıl milyarlarca dolar kaybetmesinin önüne geçmeliyiz. Yalıtım Yatırımdır Kampanyası'nda, ısı, su, ses ve yangın yalıtımı konularında kamuoyunu aydınlatacak, yalıtımın faydalarını paylaşacağız. Konut satın alırken, yalıtımın da sorgulanması gereken en önemli özellik olduğunu hatırlatacağız" dedi.

Yüzde 50 tasarruf

Yalıtımın hem ekonomiye, hem de çevreye kazandırdığını vurgulayan Ürkmez, yeni yapılan binalarda ısı yalıtımının zorunlu olduğunu hatırlattı. Ürkmez, su yalıtımının da zorunlu hále getirilmesi gerektiğini belirtti. Ses yalıtımının, gürültünün zararlı etkilerinden koruduğunu aktaran Ürkmez, yangın yalıtımının ise yüksek ısı ve dumanın yayılmasını geciktirdiğini ifade etti. Tükettiğimiz enerjinin üçte birinin binalarda kullanıldığını dile getiren Ürkmez, "Yalıtımsız binalarda enerji tüketimi çok fazladır. Etkin bir ısı yalıtımı ile, harcanan enerjinin yüzde 50'sini tasarruf etmek mümkün" diye konuştu. 2008'in Enerji Verimliliği Yılı ilan edilmiş olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Ürkmez konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sektörümüzün en önemli sorunlarından biri, yalıtım konusundaki bilinç eksikliğidir. Ülkemizin, yalıtım bilinci eksikliği nedeniyle her yıl milyarlarca dolar kaybetmesinin önüne geçmeliyiz."

Yalıtım sektörünün sadece üretimden gelen büyüklüğünün 1.5 milyar doları aştığını belirten Ürkmez, haksız rekabetin önlenmesine yönelik tedbirlerin alınmasını, tüketiciler için finansal teşvik modelleri geliştirilmesini beklediklerini de sözlerine ekledi. Yalıtım sektörünün 2006 yılında yüzde 20'lerin üzerinde bir büyüme gösterdiğini hatırlatan Sedat Arıman ise "Sektörümüzdeki büyümede, İZODER'in yürütmüş olduğu kampanya ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetler önemli bir rol oynadı. Ancak, Dünya ve Avrupa ile kıyaslandığında, gerek bilinçlenme, gerekse sektörün gelişimi bakımından ülkemizde atılacak daha çok adım olduğunu görüyoruz" diye konuştu. 

Bina maliyetinin yüzde 2'si ile yüzde 5'i arasında değişiyor

Küresel ısınmanın önüne geçmek için de toplumların üzerinde durması gereken ısı yalıtımı, binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin yüzde 2'si ile yüzde 5'i arasında değişiyor. Zemin üstündeki yapı elemanlarını yağışın zararlarından, zemin altındaki kısımları ise zemin suyu ve rutubetinin zararlı etkilerinden koruyan su yalıtımının inşaat aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin yaklaşık yüzde 3'üne denk geliyor. Sonradan yapılacak su yalıtımı uygulamaları, hafriyat ve tahliye gibi ilave uygulamalar gerektirdiğinden daha pahalı oluyor.

Kaynak:Hürriyetemlak.com