Binali Yıldırım: Filyos Köprüsü belediyeye devirde sorunsuzdu!

Binali Yıldırım: Filyos Köprüsü belediyeye devirde sorunsuzdu! Binali Yıldırım: Filyos Köprüsü belediyeye devirde sorunsuzdu!

15 vatandaşın ölümüne neden olan köprünün devredildiğinde sorunu olmadığını söyleyen Bakan Binali Yıldırım, “Bakım ve onarımları Çaycuma Belediyesi’ne aittir. Belediye kontrolsüz malzeme almış” dediUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 15 vatandaşın yaşamını yitirmesine neden olan Filyos Köprüsü’yle ilgili olarak, “Köprü 22 Aralık 2010’da karayolu ağından çıkarılarak ilgili belediyeye devredilmiştir. Bu tarihe kadar köprüde teknik olarak yıkılma tehlikesi söz konusu olmayıp bu tarihten sonraki bakım ve onarımları Çaycuma Belediyesi’ne aittir” dedi.

CHP  İzmir  Milletvekili Oğuz Oyan’ın soru önergesini yanıtlayan Yıldırım, Çaycuma ilçesinde 15 yurttaşın yaşamını yitirmesine neden olan Filyos Köprüsü için şunları kaydetti:‘Numuneler sağlam çıktı’

“Çaycuma ilçesi İstasyon mahallesi ile ilçe merkezi arasında halen Çaycuma Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan yol üzerindeki Filyos Köprüsü 1948’de yapılmış ahşap grup kazıklı, 11 açıklıklı, toplam 255 metre uzunluğunda gerber kirişli köprüdür. Söz konusu köprü 22 Aralık 2010’da karayolu ağından çıkarılarak ilgili belediyeye devredilmiştir. Bu tarihe kadar köprüde teknik olarak yıkılma tehlikesi söz konusu olmayıp bu tarihten sonraki bakım ve onarımları Çaycuma Belediyesi’ne aittir. Öte yandan köprünün yıkılması ile ilgili olarak, kum çakıl işletmelerinin Filyos Çayı’ndan kontrolsüz olarak malzeme almaları suretiyle dere kotunu aşırı düşürmeleri, 6 Nisan tarihinde meydana gelen feyezanda (taşkın) köprü mansabındaki taş tahkimatın yıkılması nedeniyle köprü temelinin altının oyulması ve kazık temellerin açığa çıkması sonucu köprü devrilmek suretiyle yıkılmıştır. Yıkılan köprüden alınan beton karot numuneleri ve demir numunelerinin sağlam olduğu, köprünün devrilerek yıkılmasında malzeme yönünden sorun olmadığı tespit edilmiştir.”

Milliyet