Binanızın Enerji Kimlik Belgesi'ni almayı unutmayın!

Binanızın Enerji Kimlik Belgesi'ni almayı unutmayın! Binanızın Enerji Kimlik Belgesi'ni almayı unutmayın!

Binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi’ni almak için çok kısa bir zaman kaldı. Enerji Kimlik Belgesi'nde son tarih 1 Ocak 2020...


Enerji Kimlik Belgesi, 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar için zorunlu hale getirildi ve belge alan bina sayısı 873 bine ulaştı. Ülke genelinde toplam bina sayısı 10 milyonu aşıyor.

Yüzde 50 tasarruf

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; 1 Ocak 2020 tarihinden sonra binalar ya da bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi şartı aranacak. Satış veya kiralama esnasında mal sahibinin bu kimliğin bir suretini alıcıya veya kiracıya vermesi gerekiyor. Türkiye’nin enerji tüketiminin yüzde 40’ının binalarda tüketildiği dikkate alındığında, binaların enerji verimli hale getirilmesinin ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor. Bu enerji tüketiminin ise yüzde 80’i binanın ısıtma ve soğutulması için harcanıyor.

Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanı Murat Kalsın, daha önce Mayıs 2017 tarihinde dolacak enerji kimliği çıkarma tarihinin 1 Ocak 2020 tarihine ertelendiğini hatırlattı. Kalsın, en başta tüketicinin ‘kendi cebinde’ önemli bir tasarruf oluşturacağına vurgu yaptı.

"Daire satın alırken veya kiralanırkan enerji kimlik kartını isterseniz, talep ederseniz o zaman ilgili firma ya da şahıs bu belgeyi mutlaka alacaktır" diye konuşan Kalsın, sözlerine şu şekilde devam etti; "Enerji verimli binalarda oturmak sadece cephe izolasyonu ile yüzde 50 enerji tasarrufu sağlar. Faturalar yüzde 50 azalır. Yeni projeler denetleniyor ancak eski yapılarda da bu belgenin daha hızlı alınmasını bekliyoruz. Bakanlıklar bunu teşvik edecek sistemleri de hayata geçirdi. Yeni bir erteleme taraftarı değiliz ancak tüketici için belge almayı kolaylaştıracak her türlü uygulamanın yapılması gerekiyor"

"Ev sahibine sorun"

İZODER Başkanı Levent Pelesen, yeni binaların iskan alabilmesi için en az C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi almaları gerektiğinin altını çizdi. Mevcut binalarda enerji sınıfı ile ilgili herhangi bir şart bulunmadığını belirten Pelesen, "Enerji sınıfı ne olursa olsun, ister yalıtımlı isterse de yalıtımsız tüm mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi alınabiliyor. Mevcut binalarda Enerji Kimlik Belgesi sadece durum tespiti fonksiyonunu görüyor. Artık ev alırken, satarken ya da kiralarken sadece konumuna, manzarasına, oda sayısına değil kimlik belgesine de bakılmalı" ifadelerini kullandı. 

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal ise, kışın gelmesi ile birlikte artan ısınma faturalarının tüketici bütçesinde önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, alınacak önlemlerle tasarruf edilebileceğini belirtti.

Şenal, yapı ve çatılarda yalıtım uygulamasının enerji sarfiyatında ciddi oranda azalma sağladığını anımasttı. Şenal, "Tüketiciler binalarında standartlara uygun çatı ve cephe yalıtım uygulamalarıyla faturalarında yüzde 50’ye varan tasarruf sağlarken, ülke ekonomisine ve doğaya da fayda sağlayabilir" şeklinde konuştu.
 

Belgesi olmayan evini kiraya veremeyecek!